Pamiętniki

Wydawnictwo: Czytelnik
Mémoires
pamiętniki, Francja,
bachu

Pamiętniki z drugiej połowy XVI wieku autorstwa ostatniej z rodu Walezjusz Małgorzaty de Valois. Przekładu dokonała Irena Dewitz, wstęp napisał Jerzy Łojek.

źródło opisu: własne

źródło okładki: zdjęcie własne

blackcat78 | 2015-05-06
Przeczytana: 04 maja 2015

Małgorzata de Valois była kobietą, której zachowanie było wyjątkowo skandaliczne jak na owe czasy, a i dzisiaj pewnie znalazłoby się wielu ludzi piętnujących jej postępowanie.
Córka króla Francji Henryka II, siostra kolejnych królów Franciszka II, Karola IX i Henryka III oraz żona późniejszego króla Henryka IV Burbona. Samo pochodzenie sprawia, że postać ta wydaje się być bardzo interesująca.
Historię życia królowej Margot znałam już wcześniej, więc sięgając po jej pamiętniki chciałam skonfrontować posiadaną wiedzę z jej osobistą relacją. I przyznam, że bardzo się rozczarowałam. Pamiętniki jako takie stanowią przyjemną lekturę, jednak są strasznie stronnicze. Autorka spisując swoje wspomnienia stara się za wszelką cenę ukazać siebie w dobrym świetle. Niemal całkowicie przemilcza czasy swojej burzliwej młodości i pomija informacje na temat swoich licznych kochanków. Czytając jej pamiętniki poznałam zupełnie nową osobę, która prowadziła całkiem przyzwoity żywot. Niestety ów obraz...

Anna | 2016-08-31

Książka bardzo przeciętna. Zaczęłam ją czytać z nudów, ale nie pomogło nudziłam się dalej.

comafan | 2016-02-13

Jest to bardzo trudne źródło historyczne dla naukowców gdyż autorka więcej przeinacza niż mówi prawdy. Pamiętniki są bardzo ciekawe, czyta się je niczym powieść typu płaszcza i szpady. Ponadto zawarty jest w nich opis Nocy św. Bartłomieja- jeden z lepszych jakie czytałem.

blondgirl93 | 2014-10-12
Przeczytana: 21 października 2014