Gorila

Wydawnictwo: Dixit
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
słowacki
lbadura

Kniha Toma Nicholsona je pokusom o sondu do stavu spoločnosti. O otázkach, ktoré priniesla Gorila, nediskutovali len zasvätené elity, ale jednotlivé okolnosti spomínané v tomto materiáli rozoberali občania s nástojčivou potrebou dozvedieť sa viac o spise a jeho pozadí. V rámci verejnej diskusie politickí lídri nedokázali presvedčivo komunikovať a odpovedať na najdôležitejšiu otázku zo strany...

Kniha Toma Nicholsona je pokusom o sondu do stavu spoločnosti.

V rámci verejnej diskusie politickí lídri nedokázali presvedčivo komunikovať a odpovedať na najdôležitejšiu otázku zo strany verejnosti. Príslušné orgány dodnes nepredložili dôveryhodné výsledky vyšetrovania. Vlažné reakcie politikov priniesli obrovskú aktivitu médií, ktoré sa kauze venovali. Celý proces sprevádzala neistota na strane novinárov.

Kniha Gorila je založená na faktoch.
Materiál Gorila by mal byť spravodajský spis, o ktorom - zatiaľ nemôžu svedčiť jeho autori a tvorcovia, lebo nie sú zbavení mlčanlivosti. Príbeh, ktorý budete čítať, je podávaný subjektívne, z pohľadu autora. Nie je len o samotnom údajnom spise Gorila, ale aj o tom, ako spis vznikol, ako s ním narábal autor a ako reagovali politici či polícia. Je to príbeh, v ktorom nájdete gaunerov aj pozitívne ohlasy.

Tom Nicholson rieši dilemy a opisuje svoju novinársku cestu za overovaním autenticity tohto materiálu. Robí štandardnú novinársku prácu a je na čitateľovi, aby posúdil, či ju odviedol kvalitne, alebo nie. Táto kniha nevie jednoznačne doložiť autenticitu spisu Gorila a nie je ani jej ambíciou o tomto čitateľa presvedčiť.

"Sila spisu Gorila leží v jeho schopnosti odstrániť akékoľvek ilúzie o slovenskej politike.“
-Tom Nicholson

źródło opisu: martinus.sk

źródło okładki: Dixit

lbadura | 2016-06-22
Przeczytana: 04 maja 2013

Słowacka tak zwana afera "Gorila" jest tak nieprawdopodobna, mało który powieściopisarz byłby w stanie cos podobnego wymyślić. A jednak jest prawdziwa. Wgłębiając sie w temat tej sprawy przecierałem oczy i uszy z niedowierzania. A jednak miała naprawdę miejsce. Wyszła na jaw dzięki bohaterstwu kilku ludzi, miedzy innymi dziennikarzowi śledczemu, Tomowi Nicholsonowi.

Może najpierw kilka słów o Tomie Nicholsonie. To Kanadyjczyk, urodzony w Wielkiej Brytanii, który na początku lat dziewiędziesiątych wybrał Słowację jako swoją nowa ojczyznę. Przyjechał jako dwudziestokilkulatek na Słowację aby uczyć angielskiego. Poznał dziewczynę , założył rodzinę, imał się oprócz uczenia angielskiego rożnych zajęć, w pewnym momencie zaczął prace jako dziennikarz w słowackim anglojęzycznym czasopiśmie "The Slovak Spectator". Z czasem jego znajomość Słowackiego na tyle była dobra, ze zaczął współpracowac jako dziennikarz śledczy z dziennikiem SME. W okolicach roku 2010 wyrobił sobie markę jako...

Na półkach