Faraon

Okładka książki Faraon Bolesław Prus
Okładka książki Faraon
Bolesław Prus Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Ekranizacje: Faraon (1966) klasyka
klasyka
Faraon (1966)
Egipt Ramzes

Bardzo fajna książka

Bardzo fajna książka

Faraon zaskoczył mnie raczej pozytywnie. Czytałam opinie, równiez czytelników, i miałam inne wyobrażenie o tej powieści. Na samym początku zderzyłam się z dość szczegółowym opisem Egiptu co mnie troszeczkę zniechęciło i myślałam, że nie przebrnę do końca. Jednak już od pierwszych akcji w książce wciągnęłam się bardzo. To prawda treść jest bardzo rozbudowana, ale nie zgadzam się z opiniami, iż liczna postaci nie pozwala ich wszystkich spamiętać. Problem ten miałam raczej przy Lalce. Mnie zadziwila znajomość kultury egipskiej z jednoczesnym wpłata iem współczesnej wiedzy o Egipcie, ze spojrzeniem na niego z perspektywy przeszło 6 wieków. Postacie są zazwyczaj jednoznaczne, ale narracja potrafi się radykalnie zmieniać, o stanie kapłańskie np. raz przedstawiany jest jako samolubny, skąpy stan, a później jako nie do równanie mądry i inteligentny. Każe czytelników kibicować faraonowi a później jakby przyznawać rację kapłani. To wszystko wśród intrygi i złożoność zdarzeń. To wszystko czyni powieść bardzo interesująca. Minusem jest kwadratowosc niektórych zdarzeń, zbytnie ułatwienie akcji, oraz długie opisy cześci oddawanej bogom i zwyczajów im należnych.

Genialna książka o mechanizmach działania władzy w starożytnym Egipcie (Ramzesów było 11 - Ramzes XII i Ramzes XIII to postacie fikcyjne). Żałuje, że tak późno ją przeczytałem.

Jest to książka dla młodego człowieka, który uczy się władać nad swoimi popędliwościami. Młody Faraon, omija kastę kapłanów, postępuje wbrew tradycji i przysparza mu to nie mała problemów. Mnie ta książka nauczyła wstrzemięźliwości wobec ludzi Kościoła. Czy chcemy czy nie, to oni dysponują czymś pewnym, w całym kalejdoskopie pytań i dążeń. Polecam również film Kawalerowicza. To było wielkie przedsięwzięcie, całkowicie udane.

Książka o władzy, polityce, relacjach społecznych, zależnościach.

Następca Tronu, młody książę Ramzes poznaje tajniki rządzenia Państwem.

Doskonała książka historyczna z bardzo dużym walorem edukacyjnym i poznawczym. Świetnie przedstawione sylwetki bohaterów. Genialnie przedstawione powiązania między różnymi grupami społecznymi.

W mojej opinii jedna z najlepszych powieści historycznych jakie napisano. Zdecydowanie 10 na 10.

Książka o władzy, polityce, relacjach społecznych, zależnościach.

Następca Tronu, młody książę Ramzes poznaje tajniki rządzenia Państwem.

W mojej opinii jedna z najlepszych...

Gra o tron w Starożytnym Egipcie.
Podoba mi się kreacja młodego następcy jako postaci myślącej, która zmienia zdanie, zastanawia się, próbuje zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Bardzo ciekawe refleksje na temat państwa, wiary, wiedzy, władzy i historii. To wszystko podlane jest niestety trochę zbyt gęstym sosem opisów i encyklopedycznej (lecz z omyłkami i nieścisłościami) wiedzy o Egipcie, które nieco odciągają od pełnej knowań, intryg i podstępów opowieści.

Gra o tron w Starożytnym Egipcie.

"Faraon" Bolesława Prusa, choć uznawane za jedno z ważnych dzieł literatury polskiej, nie jest pozbawione pewnych mankamentów, które mogą wpłynąć na odbiór czytelnika. Jednym z głównych zarzutów wobec tej powieści historycznej jest jej rozbudowana fabuła, która często staje się skomplikowana i trudna do śledzenia. Prus wprowadza zbyt wiele postaci i wątków, co sprawia, że główny nurt opowieści staje się czasami zagmatwany.

Postacie w "Faraonie" są czasami jednowymiarowe i trudne do zidentyfikowania się z nimi. Brakuje im głębi psychologicznej, a ich motywacje zdają się być czasami niewystarczająco uzasadnione. Z tego powodu czytelnik może mieć trudności z emocjonalnym zaangażowaniem się w losy bohaterów.

Język używany przez autora, chociaż bogaty, może być uznany za przestarzały i trudny do zrozumienia dla współczesnego czytelnika. Prus stosuje archaiczne zwroty i konstrukcje zdaniowe, co utrudnia płynne czytanie i zanurzenie się w historii.

Ponadto, choć "Faraon" to powieść historyczna, nie zawsze udaje Prusowi się w pełni wykorzystać potencjał opowiadania w kontekście egipskich realiów. Opisy historyczne i kulturowe mogą być zbyt obszerne i czasami nudzące dla czytelnika.

Podsumowując, "Faraon" to dzieło, które choć posiada swoje miejsce w historii literatury polskiej, może nie spełnić oczekiwań czytelnika pod względem struktury fabularnej, charakteryzacji postaci oraz stylu narracji.

"Faraon" to powieść historyczna Bolesława Prusa. Fabuła rozgrywa się w starożytnym Egipcie. Młody Ramzes szykuje się na to by zostać faraonem po swoim ojcu.

No, ale kto tak na prawdę rządzi w kraju dowiecie się od autora. Nie lubię zbytnio słuchać audiobookow rozgrywających się w starożytności. Obawiałem się, że odbiję się od tego audiobooka. Jednak to nie miało miejsca. Wciągnąłem się w słuchaniu o mechanizmach władzy i walki o nią.
Prus poprowadził tą historię poprzez kilka wątków. Miałem parę problemów przy słuchaniu tego audiobooka. Pierwszy to przypisy. Na początku trudno trochę było mi się do nich przyzwyczaić kiedy nawet co chwilę je słyszałem. Pomimo tego, że są one ważne. Drugi minus to opisowość. Momentami było w tym audiobooko bardzo dużo opisów. No i trzeci problem to zakończenie. Pasuje ono do "Faraona", ale mnie niezbyt zadowala. Pomimo tych wspomnianych minusów audiobook nie raz słuchało mi się jak bardzo wciągający kryminał. Uważam też, że ta historia się nie zestarzała. Pokuszę się o stwierdzenie, że jest bardzo współczesna.

Audiobook jest wykonany bardzo dobrze. Lektorem jest Krzysztof Plebako Szczerbiński. Bardzo mi się podobała jego interpretacja i jego głos. Szkoda tylko, że nie pomyślano o tym by przypisy sygnalizować dźwiękowo. Moim zdaniem było by to lepsze niż lektor mówiący tu przypis.

Podsumowując myślę, że "Faraon" pomimo jego wad jest ciekawym tytułem. Moje oceny to 7/10 i 8/10.

Czytane lata temu...

Czytane lata temu...

Temat arcyciekawy, ale jego ujęcie w wykonaniu Prusa nieszczególnie zadowalające. Nie umiałam "wczytać" się w tę powieść, obrazy starożytnego Egiptu jakoś do mnie nie przemawiały.

Na pewno lepsze niż "Emancypantki", ale słabsze niż "Lalka".

Na pewno lepsze niż "Emancypantki", ale słabsze niż "Lalka".

• Lektury
  • Klasyka