Cesarz Cierni

Okładka książki Cesarz Cierni Mark Lawrence
Okładka książki Cesarz Cierni
Mark Lawrence Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Rozbite Imperium (tom 3) fantasy, science fiction
Rozbite Imperium (tom 3)
Emperor of Thorns
Papierowy Księżyc
2014-12-03
2014-12-03
2013-08-01

Ok, dobrnęliśmy do końca. Szczerze przyznam, że ciesze się, że to już koniec. Książka dobra, spinająca całą opowieść klamrą, ale jednocześnie najlepsza i najgorsza. Robi to co ma zrobić, ale i wymęczyła mnie trochę. Widzimy opis tego co jest, co było a także opis z perspektywy osoby trzeciej. Jest troche za dużo, zbyt przesadzone, wizje przeplatania się....zmęczyłem się momentami i odkładałem książkę. Niemniej wyjaśnia wszystko i musi być.

Wydaje się najlepiej ułożona względem pozostałych części. Nie skaczą co trochę w czasie, co zawsze jest męczące. Poziom tekstu taki sam, czyli przeciętniak.

Można przeczytać, a za niebawem zapomnieć. Mnie ta seria nie porwała, a nawet nie wciąga. Sporo tekstu a mało treści. Nie daje też do myślenia, nie ma w sobie nic błyskotliwego. Przeciętne po prostu.

Z pewnością najciekawsza z wszystkich 3 książek tej przeciętnej i często słabej serii, która kończy się również słabo.
Wszystkie wady z poprzednich części, są obecne i tutaj, postacie poboczne to tylko tło, są fatalnie napisane i poprowadzone i jak tak teraz pomyślę, to chyba mogę je zaliczyć do tych jednych z najgorszych, jakie do tej pory spotkałem w książkach typy fantasy. Najciekawszym elementem była otoczka upadku wysoko rozwiniętej ludzkiej cywilizacji, pozostałości typu broń palna, czy głowice jądrowe, co zostało zaledwie liźnięte i zakończenie nie wyjaśnia w sumie niczego.
O samym zakończeniu szkoda się nawet bardziej rozpisywać, z racji tego, że los postaci od początku do końca był mi obojętny, to ciężko tutaj mówić o jakichś emocjach. Jest ono po prostu słabe.
Cała seria do zapomnienia, wracać nie zamierzam.

Jorg, jako król panujący nad siedmioma regionami wyrusza do Vyene na zebranie Stu. Być może w tym roku wybiorą cesarza. Na zebranie wyruszają również przedstawiciele Martwego Króla, w tym nekromantka Chella, z którą Jorg już niejednokrotnie się spotkał, ku jej zgubie, a także jego ciotka Katherine, która jest reprezentantką jego ojca.

Druga linia czasowa kontynuuje wątek z drugiego tomu sprzed czterech lat. Teraz Jorg wyrusza do Liby, aby spotkać kalifa Maurów i zabić go lub zawrzeć z nim sojusz, ciekawe które będzie bardziej korzystne?

Jorg nie przestaje zadziwiać. Tak przesuwa granice zrozumienia i brutalności, że jest to co najmniej nietuzinkowe. Bardzo spodobała mi się kreacja takiego bohatera w tej powieści. Nie zawsze jest okrutny, ale potrafi być, kiedy wymaga tego sytuacja. Nie zawsze jest brutalny, ale brutalność to jego drugie imię. Idealny człowiek na odpowiednim miejscu.

Autor w finale trylogii ukazuje nam jeszcze więcej ze świata Budowniczych. Opisuje wydarzenia sprzed Czasu Tysiąca Słońc, przedstawia nam gro wynalazków i maszyn, które przetrwały do czasów Jorga i zręcznie wplata to wszystko do wątku głównego.

Reasumując: Z miłą chęcią czytałem tę trylogię. Takie wykreowanie głównego bohatera jest dość niespotykane, stąd cykl może nie być dla wszystkich. Zdecydowanie był dla mnie :)

Druga linia czasowa kontynuuje wątek...

Zajebiste fantasy, już dawno nie trafiłem na tak dziwnie (co nie znaczy źle) skonstruowany świat. W tym kończącym cykl tomie najbardziej podobały mi się rozdziały "pięć lat wcześniej", gdyż dogłębnie poznajemy Jorga, a także życie jakie istnieje poza granicami, gdzie żyje główny bohater. Rozdziały o Chelli były całkiem niezłe, umarlaki, liczkiny, zmory... ciekawie się to czytało. Droga do Vyeene była pełna stagnacji i czasem ciężko się to czytało, ale koniec końców zakończenie było znakomite.

„Cesarz cierni” to ostatnia, definitywnie zamykająca trylogię „Rozbite imperium” powieść.
Poprzednie tomy sprawiały wrażenie raczej średnio udanych zwłaszcza pod względem budowania postaci. Miałam nadzieję, że wraz z zakończeniem całości będę w stanie jednoznacznie je ocenić, jednak po przeczytaniu wszystkich trzech części nadal trudno jest mi orzec, czy są one warte polecenia.
Z jednej strony mamy bardzo ciekawy pomysł oraz niekonwencjonalnych bohaterów z drugiej muszę przyznać, że jest coś w treści tych książek, czy może raczej sposobie, w jaki zostały napisane, który sprawia, że nie mogę uznać ich za naprawdę dobrą, czy po prostu dobrą literaturę.

Główny bohater, którego śladami podąża czytelnik, zdaje się jednocześnie zmieniać, jak i pozostawać tym samym niestabilnym emocjonalnie dzieckiem, które poznaliśmy w retrospekcjach i pierwszym tomie cyklu. Poboczne postaci, które przewijają się zupełnie jak statyści dookoła Jorga, ostatecznie nie wnoszą wiele  i po  jakimś czasie drodze umierają bądź powracają w zależności od tego, jaka jest ich rola w zaplanowanej z góry fabule i ich funkcji względem wewnętrznej przemiany głównego bohatera.

Samo zakończenie, które z założenia ma być dosyć dramatyczne ze względu na brak większego przywiązania czy to do bohaterów, czy fabuły traci na efektywności.
W ostatnich kilkudziesięciu stronach całość (w mojej opinii) zaczyna się sypać, zamiast klarować. Niedomknięte wątki pozostawione bez odpowiedzi drażnią, a epilog niestety nie przynosi właściwie żadnej klamry dla rozpoczętej zarówno dosłownie jak i w przenośni podróży bohatera.
Jeśli mam być szczera, to uważam, że nie są to złe powieści, jednak jest wiele lepszych i przyjemniejszych tytułów, na które można poświęcić czas.

Pierwsze dwa tomy jednocześnie mi się podobały i mnie irytowały. Ten, ostatni, tylko mi się podobał. Jest dobrym zakończeniem. Daje trochę do myślenia.

"Czy całe życie tkwiłem w cierniach?"

"Czy całe życie tkwiłem w cierniach?"

Ebook,są na swiecie ghule bagienie już wiem.I umarłych armia zbliża się '/Świetne .

Trzyma poziom.

Trzyma poziom.