Cesarz Cierni

Cykl: Rozbite Imperium (tom 3)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Emperor of Thorns
lkkolo

"Cesarz cierni" to brawurowe i na długo zapadające w pamięci zamknięcie trylogii "Rozbite Imperium", jednego z najlepszych cykli mrocznej fantasy powstałych w ostatnich latach. Poprzednie tomy trylogii czyli "Książę Cierni" i "Król Cierni" okazały się bestsellerami. W "Cesarzu Cierni" Mark Lawrence doprowadza wędrówkę swego antybohatera do elektryzującego finału. Ostatnia droga Jorga Ancratha...

W "Cesarzu Cierni" Mark Lawrence doprowadza wędrówkę swego antybohatera do elektryzującego finału. Ostatnia droga Jorga Ancratha ku spełnieniu jego wielkich ambicji jest niezapomnianą literacką podróżą, której żaden miłośnik fantasy z najwyższym znakiem jakości nie może przegapić.

By zdobyć tron, trzeba odbyć podróż. Droga, którą podążasz, nawet ta wybrukowana dobrymi intencjami, może prowadzić do piekła. Ja nigdy nie kierowałem się dobrymi intencjami.
Zgromadzenie Stu niczym sępy rozszarpuje ścierwo Imperium. Podczas gdy obradują, Martwy Król wykonuje swój ruch, a ja kontruję go swoim. Świat rozpada się, czas dobiega końca, my zaś trzymamy się kurczowo pozostałych nam dni. Przyszłość jest oślepiająco jasna, a ci, którzy w nią spojrzą, pierwsi spłoną.
Dziś nadszedł czas, do którego zmierzało całe nasze życie. To mój czas. Stanę przed radą Stu, a oni mnie wysłuchają. Nikt żywy, ni umarły nie powstrzyma mnie przed zdobyciem tronu. Jeśli mam być ostatnim cesarzem, niech tak będzie.
Z tego miejsca zawracają mędrcy, a święci padają na kolana, wzywając swego Boga. To ostatnie mile, bracia. Nie myślcie, że was ocalę. Nie myślcie, że nie posłużę się wami. Jeśli macie choć trochę rozumu, uciekajcie stąd. Jeśli macie duszę, módlcie się. Walczcie, jeśli macie odwagę. Tylko nie podążajcie za mną….
…bo gorzko pożałujecie.

"Zostawcie wszystko, co aktualnie czytacie i zacznijcie czytać trylogię Rozbite Imperium!"
Peter V. Brett, autor bestselleru "Malowany człowiek".

źródło opisu: http://www.us.penguingroup.com/

źródło okładki: papierowyksiezyc.pl

Krzysztof | 2015-05-10
Przeczytana: 10 maja 2015

Cesarz Cierni to zakończenie bestsellerowej trylogii Rozbite Imperium i jest to zdecydowanie najsłabszy ze wszystkich tomów, a autor w zbyt wielu miejscach poszedł na niewybaczalną łatwiznę. Fabuła kuleje na każdym kroku, a introspekcje ponownie zajmują większość książki. W moim odczuciu są wyraźnie zbędne, oczywiście w poprzednich dwóch tomach ich rola była niezmiernie ważna, tutaj wieje z nich nudą i służą zapchaniu stron. Próba zdobycia cesarskiego tronu przez Jorga woła o pomstę do nieba. Podobnie ,,walka" z Martwym Królem, który okazał się kolejnym sztampowym czarnym bohaterem, wcale nie takim potężnym ani strasznym, wręcz śmiesznym. Odkrycie jego tożsamości dla żadnego czytelnika nie będzie dużym wysiłkiem, to brat głównego bohatera. Sami umarli, to zombie w semi-średniowiecznym wydaniu. Pomysł, by akcja toczyła się w fikcyjnej Europie jest całkowicie chybiony, razi śmiesznością i kiczem. Budowniczowie, iluż takich wielkich przedwiecznych poznałem w ostatnim czasie w...

raven | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

Elektryzująca - historia i tempo akcji.
Prawdziwa - postać głównego bohatera, który nikogo nie udawał.
Mordercza - bo śmierć jest aktem szybkim, a w oczach Jorga Ancratha czai się umieranie; z całą swą powolnością i bólem.
Zaskakująca - jak wszystko, co siedziało w głowie i było widoczne w czynach człowieka przez ciernie ukształtowanego.
Zdecydowanie interesująca: zmiksowana w dobrych proporcjach, z ciekawie wykreowanym światem i przyzwoitym zakończeniem.
Są autorzy, którzy nie widzą kiedy należy odpuścić serii, by nie stała się telenowelą, marnym cieniem siebie z początków powstawania. Lawrence to wie i kończy w świetnym stylu.

Kasia | 2015-07-23
Przeczytana: 10 lipca 2015

historia Jorga to niewątpliwie doskonała pozycja dla wszystkich fanów fantasy, zwłaszcza tego mrocznego. Trzeci tom wypada wprawdzie nieco słabiej od dwóch poprzednich, ale i tak jest to jedna z lepszych pozycji, jakie czytałam w ostatnim czasie. Za oceanem trylogię Marka Lawrence’a polecał sam Peter V. Brett, u nas jest o niej niepokojąco cicho, a szkoda. Dlatego ze swojej strony gorąco ją polecam.

Cała opinia na:

MONIA | 2016-06-01

Trylogia bardzo ciekawa. Dobre tempo akcji, wciągająca fabuła, świetny główny bohater i bardzo dobre zakończenie :)

Sylwia | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

Niewątpliwie jest to najsłabsza część trylogii, momentami tak nużąca, że męczyłam się czytając ją. Moim zdaniem najciekawsze jest ostatnie 50-60 stron, choć samo zakończenie dla mnie bardzo przewidywalne.
Moja ocena: 5/10

patusia_dorota | 2015-08-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 lipca 2015

Opowiem Wam bajkę.

"Dobrych ludzi świat pożera na śniadanie."

Dawno , dawno temu, a może nie tak dawno, a może to dopiero nastąpi, żył sobie chłopiec. Był księciem, jednak nie miał objąć władzy po swoim ojcu. Ta rola przypadła jego bratu. Chłopiec nie chciał władzy, nie pociągała go. Miał wszystko, co potrzebne mu było do szczęścia: kochającą matkę, brata i szczęśliwe życie.

Wiele jednak się zmieniło, kiedy powóz, w którym jechał on i jego najbliżsi, został napadnięty. Oprawcy zabili jego matkę, brata, a on trafił w cierniowy krzak, z którego nie mógł się wydostać. Został sam, a ciernie na zawsze pozostawiły ślady na jego duszy.

Chłopiec ten przestał być wtedy niewinny. Porzucił dawne życie, ojca, który nim gardził i ruszył w świat. Zabijał, kradł, gwałcił, poniewierał, kaleczył. Nic nie było dla niego święte, wszelkie zasady przestały mieć znaczenie. Nikt już nawet w myślach nie mógłby go nazywać chłopcem...

To dopiero początek opowieści. Mała cząstka...

gumiak | 2016-07-02

1 tom zmęczyłem, 2 przekartkowałem a 3 po 150 stronach rzuciłem w kąt i nie zamierzam do niego wracać. Dno i metr mułu. Nuda i dłużyzny, powielanie pomysłów, odradzam.

DeVi | 2017-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Kiedy jest się królem, zawsze ma się ochotę na coś więcej. Otóż Jorg postanowił zostać cesarzem, ale by tego dokonać musi zjednoczyć wszystkich. Dokładnie przekonać 51% osób mających głosy do swojej racji. Jest nią wizja zjednoczonych krajów pod jednym dowództwem, zapanowanie wszechobecnego pokoju i rozpoczęcie rozwoju gospodarczego, kulturowego i naukowego. Chociaż Jorg rozumie takie potrzeby pod sam koniec, to sposób w jaki zaczyna sobie układać w głowie wielki plan pokoju jest wystarczająco interesujący dla całej powieści. Czy temu młodzieńcowi uda się zrobić, to czego nie dokonali inni przez wiele lat?

Zacznę od tego, że najzwyczajniej uważam tę część za najlepszą. Tak! Jest bardziej dopracowana niż sam tom pierwszy. Niestety po drugim tomie miałam mieszane uczucia, ale to z powodu złego, nieskoordynowanego przeskoku autora do lat dawnych. Pogubiłam się tak bardzo, iż pomimo prób nie rozumiałam praktycznie nic, co było szczegółem, ale istotnym na przyszłość. Dopiero dzięki...

Jacek | 2015-12-15
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Z każdym tomem było coraz słabiej. Wątki coraz bardziej zawiłe. Nie bez znaczenia był też długi czas oczekiwania na ostatni tom trylogii. Cykl stracił polot, Jorg zmiękł, a drogę do korony ścieli intrygą zamiast krwią. Wciąż dobre, ale spodziewałem się czegoś więcej.

Ola | 2015-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2015

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam.

Ćwiek