Cesarz Cierni

Cykl: Rozbite Imperium (tom 3)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Emperor of Thorns
lkkolo

"Cesarz cierni" to brawurowe i na długo zapadające w pamięci zamknięcie trylogii "Rozbite Imperium", jednego z najlepszych cykli mrocznej fantasy powstałych w ostatnich latach. Poprzednie tomy trylogii czyli "Książę Cierni" i "Król Cierni" okazały się bestsellerami. W "Cesarzu Cierni" Mark Lawrence doprowadza wędrówkę swego antybohatera do elektryzującego finału. Ostatnia droga Jorga Ancratha...

W "Cesarzu Cierni" Mark Lawrence doprowadza wędrówkę swego antybohatera do elektryzującego finału. Ostatnia droga Jorga Ancratha ku spełnieniu jego wielkich ambicji jest niezapomnianą literacką podróżą, której żaden miłośnik fantasy z najwyższym znakiem jakości nie może przegapić.

By zdobyć tron, trzeba odbyć podróż. Droga, którą podążasz, nawet ta wybrukowana dobrymi intencjami, może prowadzić do piekła. Ja nigdy nie kierowałem się dobrymi intencjami.
Zgromadzenie Stu niczym sępy rozszarpuje ścierwo Imperium. Podczas gdy obradują, Martwy Król wykonuje swój ruch, a ja kontruję go swoim. Świat rozpada się, czas dobiega końca, my zaś trzymamy się kurczowo pozostałych nam dni. Przyszłość jest oślepiająco jasna, a ci, którzy w nią spojrzą, pierwsi spłoną.
Dziś nadszedł czas, do którego zmierzało całe nasze życie. To mój czas. Stanę przed radą Stu, a oni mnie wysłuchają. Nikt żywy, ni umarły nie powstrzyma mnie przed zdobyciem tronu. Jeśli mam być ostatnim cesarzem, niech tak będzie.
Z tego miejsca zawracają mędrcy, a święci padają na kolana, wzywając swego Boga. To ostatnie mile, bracia. Nie myślcie, że was ocalę. Nie myślcie, że nie posłużę się wami. Jeśli macie choć trochę rozumu, uciekajcie stąd. Jeśli macie duszę, módlcie się. Walczcie, jeśli macie odwagę. Tylko nie podążajcie za mną….
…bo gorzko pożałujecie.

"Zostawcie wszystko, co aktualnie czytacie i zacznijcie czytać trylogię Rozbite Imperium!"
Peter V. Brett, autor bestselleru "Malowany człowiek".

źródło opisu: http://www.us.penguingroup.com/

źródło okładki: papierowyksiezyc.pl

Wkp | 2019-05-18
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

FANTASY NA POZIOMIE

Wśród zalewu najróżniejszej bestsellerowej literatury z kategorii fantasy (którą wolałbym przemilczeć) dzieła Marka Lawrence’a przez dość długi czas umykały mojej uwadze. W końcu jednak autor zawitał na moją regałową półkę i okazało się, że przygoda z wytworami jego wyobraźni jest całkiem udana, potrafi wciągnąć i dostarcza mi tego, czego od podobnych dzieł oczekuję. Teraz natomiast nadszedł czas bym zmierzył się z jego debiutancką trylogią – a raczej nie tyle samą trylogią, co jej ostatnim tomem. Poprzednich dwóch nie czytałem, szkoda tym większa, że to naprawdę dobra opowieść, jednak wprowadzenie w miarę załatwiło sprawę. Lepiej bowiem przeczytać ostatni tom świetnej historii, niż nie przeczytać żadnego, prawda? I dokładnie tak jest właśnie w tym przypadku, nawet jeśli nie wszystko wyszło autorowi idealnie.

Jorg niegdyś był królewskim synem, cieszącym się wszystkim, co najlepsze w życiu wysoko urodzonego dziedzica. Tak się jednak złożyło, że jego kochająca...

EmaxDomina | 2019-04-08
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: marzec 2019

Świetne zakończenie serii. Bez sentymentów, z rozmachem i co najlepsze - to naprawdę koniec. Autor nie zawiesza głosu w pół zdania robiąc czytelnikom apetyt na więcej. Wstrzemięźliwość godna naśladowania przez innych autorów

Janusz Szewczyk | 2019-03-24
Przeczytana: 24 marca 2019

Ta trylogia i jej trzeci trzeci tom są nieco nietypowe pod więcej niż jednym względem. Rzadko zdarza się, by każdy kolejny tom w serii był lepszy od poprzedniego a tak niewątpliwie jest w tym przypadku. Być może wynika z to z ewolucji pisarza, którego ewidentnie dojrzewał w trakcie pisania swojego pierwszego cyklu książek. Rzadko kiedy też świat fantasy stworzony na gruzach upadłej cywilizacji technologicznej jest tak udanie i sensownie wywiedziony ze znanej nam historii współczesnej i jej możliwych kierunków rozwoju. Nawet magia może mieć sens jeśli porządnie uzasadnić ją zmianą praw fizyki. A nie da się ukryć, że Mark Lawrence solidnie przemyślał założenia i podstawy swojego świata fantasy.

Początkowo miałem też sporo problemów z głównym bohaterem, który, nie ma co tego ukrywać, jest nieletnim, przemądrzałym, wrednym i okrutnym dupkiem. Niestety jest też twardy, inteligentny i zdolny poświęcić wszystko dla osiągnięcia celu, nawet siebie samego. Nie znosiłem go na początku...

jovvi | 2019-03-23

Finał trylogii przynosi raczej słodko-gorzki koniec. Mimo wszystko całość jest zaskakująco równa: świetna historia, doskonale napisana część dialogowa i opisy.

Artur | 2018-11-09
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 08 listopada 2018

Wiele osób słyszało, że ogień zwalcza się ogniem. Jak jednak jest w przypadku zła? Czy można jedno zło zwalczać innym? Bezwzględnością, okrucieństwem i zniszczeniem?

Jorg jest bezkompromisowy, nie uznaje żadnych półśrodków, a jeśli się czemuś poświęca to w całości. Dlatego właśnie to zestawienie cech jest tak przyciągające do jego osoby i samej książki. Jorg nie jest superbohaterem, jest wręcz pełnym zaprzeczeniem bohaterstwa, a jednak zdarza mu się dokonywać czynów, które zadziwiają osoby go znające. Wydawałoby się, że takie poczynania będą dla całej historii czymś czym fałszywy dźwięk w melodii, będą razić i odrzucać. Tak jednak się nie staje, być może dlatego, że mamy nadzieję, że Jorg stanie się dobry... a może po prostu ludzka ciekawość pcha nas do tego aby po prostu sprawdzić co się stanie...

Michał | 2018-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2018

No, W końcu się skończyło. Człowiekowi niby się podoba, i trochę czuć niedosyt, że historia się skończyła, ale trochę radość ze juz nie będzie więcej morderstwo gwałtów intryg i dziecięcego podejścia u królów. Wszystko fajne, ale w tej serii się za bardzo skumulowalo

Wielokropek | 2018-08-26
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Jorg Ancrath jest królem i to nie byle jakim. Panuje nad siedmioma krainami, jego ludowi wiedzie się coraz lepiej, a on sam ma zostać ojcem. Można powiedzieć, że, jak na dwudziestolatka, osiągnął wystarczająco dużo i może zająć się rodziną. Jednak król Jorg ma inny cel. Czy go osiągnie?

Pełna recenzja dostępna jest na blogu

Akadyjka | 2018-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2018

Polecam bardzo, ale kto sięgnął po tom trzeci, tego chyba namawiać nie trzeba. Bohaterowie się rozwijają, akcja zaskakuje. Głównego bohatera polubiłam tak mocno, że żal się rozstawać,a le autor jest nieugięty:) To ostatni tom.
P.S.Posłowie od Autora - best!

Cudak | 2018-03-28
Przeczytana: 28 marca 2018

Głowny bohater, Jorg, po trupach (dosłownie) dąży do celu zdobycia korony cesarza.
Postać ta wzbudza cały kalejdoskop uczuć, często przeciwstawnych, od sympatii do obrzydzenia, przez litość i współczucie, a na końcu strach.
Cała seria jest brutalna, pełna krwawych bitew, ale też zdecydowanie wciągająca, ciekawa i trzymająca w napięciu.
Dla mnie zdecydowanie na tak!

ElGregoro | 2018-02-21
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 21 lutego 2018

No i przygoda z bratem Jorgiem się zakończyła. Książka mnie porwała, świetnie spędziłem z nią czas. Czuć niedosyt, że już się skończyła, że więcej nie będzie, ale z drugiej strony to i lepiej. Jorg zostanie Jorgiem, a Martwy Król naprawdę będzie martwy.
Od dawna miałem ochotę na przeczytanie, czegoś szybkiego, niezobowiązującego, czegoś przy czym można odpocząć, ze świetnymi bohaterami, ciekawym światem i historią. W żadnym razie się nie zawiodłem. Jeżeli ktoś lubi takie klimaty, to musi sięgnąć po tą trylogie.