Małe wojny wielkiej historii

Wydawnictwo: Bellona
historyczne bitwy, konflikt, wojna
historyczna
Bożena

Autor to znany twórca wielu opracowań z zakresu historii, zarówno powszechnej, jak i Stanów Zjednoczonych. W szeroki sposób przedstawia on czytelnikowi mało znane dzisiaj (przede wszystkim z perspektywy amerykańskiej) konflikty zbrojne, które przez swój przebieg i konsekwencje miały, zdaniem autora, ogromny wpływ na dalsze losy świata. We wstępie autor zaznacza, że przeciętny mieszkaniec Stanów Zjednoczonych umie wymienić najwyżej kilkanaście konfliktów zbrojnych w dziejach świata, zaś jego celem jest zmiana tego stanu rzeczy.

Treść książki podzielona jest na osiemnaście rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innemu konfliktowi. Listę otwiera powstanie Boudikki przeciwko Rzymowi; zostało ono stłumione podobnie jak wiele innych wcześniej i później, jednak jego znaczenie polega na tym, że skłoniło ono Rzymian do zmiany swojej polityki wobec podbitych ludów. Kolejnym takim wydarzeniem jest powstanie bar Kochby, po upadku którego nastąpiło zniszczenie Świątyni i rozpoczęło się życie Żydów w diasporze. Wśród opisywanych zdarzeń są także m.in. opanowanie Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów, powstanie klasy samurajów w Japonii (wojna Genpei), powstanie chłopskie w Niemczech, wojny Iwana Groźnego, wojny bobrowe i wojna z królem Filipem w koloniach Ameryki Północnej, wojna Świętej Ligi z Turcją, Wielka Wojna Północna, wojna Stanów Zjednoczonych z piratami berberyjskimi, wojny opiumowe, wojna Meiji, wojna francusko-pruska 1870 r., wojny bałkańskie 1912 r., wojna w Afganistanie 1920 r., wojna o utworzenie Iraku, wreszcie powstanie Mau-Mau w Kenii.

Interesujący jest klucz, według którego autor dokonywał wyboru opisywanych konfliktów.

źródło opisu: http://www.bellona.pl

źródło okładki: http://www.bellona.pl

Joseheim | 2016-10-31
Przeczytana: 31 października 2016

Zbiór mniej lub bardziej interesujących (i lepiej lub gorzej opisanych) epizodów w historii świata. Niektóre przeczytałam z przyjemnością, niektóre tylko przeleciałam wzrokiem bo albo a) uznałam je za mało ciekawe, b) opisane były chaotycznie i szkoda mi było czasu na przedzieranie się przez gąszcze nazw własnych i niezbyt zgrabnie skonstruowanych zdań. Można sięgnąć jeśli ktoś lubi historię i chce odświeżyć bądź poszerzyć swoją wiedzę, z pewnością jednak nie jest to pozycja obowiązkowa.

Roka | 2016-09-08
Przeczytana: 02 października 2016