Drogowskazy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
6 (15 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
alkoholizm

W kwietniu 1983 roku musiałem przestać pić. Niedługo później trafiłem na pierwszy mityng Anonimowych Alkoholików. Po pół roku abstynencji pojechałem na czterotygodniową kurację odwykową. Tam pozbyłem się wszelkich złudzeń. Przekonałem się, że jestem alkoholikiem i że muszę zrezygnować z alkoholu pod każdą postacią. Dowiedziałem się, że alkoholizm wiązał się z niedojrzałością emocjonalną i brakiem podstawowych umiejętności życiowych, choćby takich jak rozpoznawanie i wyrażanie własnych uczuć, bezpieczne radzenie sobie z lękiem, złością i samotnością, nawiązywanie i utrzymywanie nieegoistycznych relacji z innymi ludźmi oraz wyznaczanie granic i umiejętność powiedzenia „nie”. I że bez tych zdolności trudno będzie mi zachować trzeźwość.

źródło opisu: www.iskry.com.pl

źródło okładki: www.iskry.com.pl

Beata | 2017-10-01
Na półkach: Przeczytane, Polecone, 2018

Po lekturze wzrosła moja wdzięczność do losu/siły wyższej, że wśród wszystkich demonów, które postawili na mojej drodze, alkoholizm znany jest mi jedynie z nazwy, obserwacji i lektur.

Mamy tu zbiór wywiadów, przeprowadzonych przez autora z ludźmi, zajmującymi się ruchem AA, a także teksty samego Osiatyńskiego O ile wywiady dotyczą stricte choroby alkoholowej i wychodzenia z niej, o tyle eseje profesora są na tyle uniwersalne, że skorzystać z nich może i ktoś alkoholizmem (lub innym uzależnieniem) niedotknięty.

Największe wrażenie wywarła na mnie część druga, dotycząca popędów i emocji. Czytając ją, łatwiej zrozumieć ludzi dotkniętych chorobą, uświadomić sobie, co się stało, że do tej choroby w ich przypadku doszło. Emocjami, nad którymi autor pochylił się w sposób szczególny, są złość, strach, wstyd i przemoc.

Złość przedstawia jako częste uzasadnienie picia. Alkoholik tłumi ją w sobie, ponieważ sobie z nią nie radzi, a takie stłumienie wywołuje eksplozję. Osiatyński podkreśla,...

Radosław Gabinek | 2014-03-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 09 marca 2014

Jest to zbiór wywiadów, artykułów i przemyśleń autora dotyczących uzależnienia i szeroko rozumianego trzeźwienia. Autor skupia się przede wszystkim na warstwie duchowej człowieka uzależnionego, a zawarte tu teksty z pewnością mogą skłaniać do refleksji nad sensem życia i wypełniać pustkę nie tylko u osób uzależnionych. Pozycja bardzo aktualna i potrzebna we współczesnym zgiełku i nacisku na wartości materialne. Polecam. Warto!