Tajemnice Google'a. Wielki Brat ery informatycznej

Wydawnictwo: Bellona
internet, wyszukiwarka, fakty
literatura faktu
Bożena

Autor opisuje fenomen największej internetowej wyszukiwarki Google, i jak sam autor twierdzi, nie jest to ani panegiryk, ani historia spiskowa, lecz próba obiektywnego opisania fenomenu Google"a, opierając się na dokumentach i potwierdzonych faktach.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

ticket | 2018-01-17

Ta książka to strata czasu. Dlaczego nie warto jej czytać:

1. Jest nieaktualna, autor opisuje stan do 2011 roku, to 7 lat temu, Google się bardo zmienił od tamtej pory, niektóre produkty już nie istnieją, pojawiło się wiele nowych usług, nowych firm i graczy, internet wygląda inaczej.
2. Autor nie jest obiektywny, bardzo słaba bibliografia wręcz brak źródeł, na których opiera swoje wywody. Praktycznie nie przeprowadził żadnych rozmów, opiera się tylko na tym, co sam uważa za prawdę, na wybranych przez siebie wywiadach, które ludzie związani z Google udzielali nawet nie jemu. Wybiera często zdania wyrwane z kontekstu, które pasują mu do prywatnej tezy. Brakuje rozmów z kluczowymi osobami z Google, z ekspertami od internetu, z konkurencją. Trzeba zauważyć, że autor nie jest jakimś guru internetowym więc dlaczego mielibyśmy wierzyć mu na słowo?
3. Autor nawet poprzez język, który stosuje pokazuje, jak bardzo nie chce być obiektywny, np. opisując adwokatów Google pisze...

DrinkieWinkie | 2016-10-23
Na półkach: Przeczytane, Kundel
Przeczytana: 23 października 2016

Narodziny Googla od genialnego pomysłu.
Walka gigantów informatycznych, paniczne wykupowanie kolejnych firm żeby konkurent nie kupił pierwszy.
Olewanie prawa przez Googla i jego siła monopolisty.

Dracus | 2016-01-16
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Powiem wam, że z niektórymi poglądami opisanymi przez autora, sam mogę się zgodzić.
Najciekawsza część książki, jak dla mnie to część o YouTube, niestety rozdział nie był zbyt długi. W sumie wszystko co było w nim opisane wiedziałem z własnego doświadczenia (kiedyś byłem youtuberem).

Zapraszam :)

Mathias | 2016-01-12

Przejrzysty tekst ale za mało szczegółów jak na temat Google Inc.

Liquid_Snake | 2015-10-16
Przeczytana: 16 października 2015

Tajemnic tu nie ma, historia powstania, demonizowanie, nic o Google czego jego świadoma część użytkowników by nie wiedziała, dużo zbędnych informacji, lanie wody, można by ją skrócić o połowę a nie straciła by na treści, nie polecam.

Pieniążek | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Sięgnęłam po tę książkę, gdyż w internecie pojawiało się coraz więcej ostrzeżeń ze strony internautów czy m.in. youtuberów, że Google nieco pogwałca prywatność swoich użytkowników. Chciałam się również dowiedzieć nieco o tej firmie, bo moja wiedza była niestety bardzo skąpa. Nie zawiodłam się.
Autor idealnie opisuje firmę od jej początków aż do teraz. Pokazuje jej ciemną stronę, o której mało kto zdaje sobie sprawę, wznoszenie się do giganta po trupach oraz konfrontację z takimi olbrzymami jak Microsoft, Apple czy Yahoo!. Alejandro skupia się również, jak wcześniej wspomniałam, na prywatności, która okazuje się główną walutą, którą płacimy za korzystanie z Google i jego aplikacji. Jeżeli myślisz, że jesteś choć trochę anonimowy w sieci lub, że Google to tylko wyszukiwarka internetowa, to radzę przeczytać tę książkę.