Tajemnice Google'a. Wielki Brat ery informatycznej

Okładka książki Tajemnice Google'a. Wielki Brat ery informatycznej Alejandro Suarez Sánchez-Ocaña
Okładka książki Tajemnice Google'a. Wielki Brat ery informatycznej
Alejandro Suarez Sánchez-Ocaña Wydawnictwo: Bellona reportaż
reportaż
Bellona
2013-05-16
2013-05-16
internet wyszukiwarka fakty

książka całkiem ciekawa, chociaż w pewnym momencie trochę mnie nużyła. Autor starał się pokazać niebezpieczeństwa związane z monopolizacją i pokazać że Google to w gruncie rzeczy takie same korpo jak inne. Nic lepszy , choć przedstawiający się jako firma dbająca o etykę("don't be evil"). Myślę że nikt normalny nie miał złudzeń, ale może niektóre historie opisane w książce będą dodatkowym potwierdzeniem.

Ogólnie książka całkiem w porządku. Można ją z ciekawości przeczytać. Przedstawia różne sytuacje z udziałem Googla, które prawdopodobnie nie zaskoczą zbytnio czytelnika. Można było dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy z historii tej firmy. Według mnie nie każda z nich zasługuje na bardziej negatywną ocenę niż praktyki innych gigantów - a nie tylko Google postępował nieetycznie na przestrzeni wieków. Autor jednak głównie w złym świetle stawia Googla, zazwyczaj nie zwracając uwagi na to, iż dużo wielkich monopolistów skłonnych jest robić dokładnie to samo, np. z podatkami do rajów uciekają praktycznie wszystkie duże firmy. I niestety prawdą jest, że w życiu nie ma nic za darmo - w zamian za używanie dobrze przemyślanych aplikacji i rozwiązań, płacimy informacjami. Tak na dobrą sprawę dalej nie wiemy, ile informacji o nas przechowuje Google i jak niekorzystne może to być dla nas w przyszłości. Po przeczytaniu zwłaszcza przesłania zawartego na ostatnich stronach czuć niedosyt - o niektórych rzeczach chciałabym wiedzieć więcej.
Forma książki nie do końca mi odpowiadała. Treść sprawiała wrazenie nieco nieuporządkowanej, a niektóre zdania czy stwierdzenia zwyczajnie było mi trudno rozumieć i czytać - nie wiem czy to moja wina, czy moze tłumaczenia lub stylu pisania autora.
Ponadto chciałabym zwrócić uwagę na ubogą bibliografię, chociaż czasami w przypisach bezpośrednio na stronach pojawiały się odnośniki do stron internetowych, niektóre już niedziałające.
Książkę można przeczytać sobie, dla uzmysłowienia sobie rozwoju Googla oraz uświadomienia sobie nie do końca etycznych praktyk tej firmy (na wypadek, gdyby ktoś jakimś cudem ich nie znał). Książka ze względu na osobisty stosunek autora do Googla dość opiniotwórcza.

Że na googla, microsoft, amazon, facebook itp trzeba bardzo uważać, to już każdy chyba wie. Książka może trochę zdradza tajemnic, trochę raczej przybliża coś, czego się na co dzień nie słyszy, bo się tego nie szuka. Autor ewidentnie jest stronniczy. Można przekartkować ewentualnie...

Ocena dziesięć, ponieważ lubię wszystko i wszystko uważam za zajebiste :D Sama zaś książka "Tajemnice Google'a" raczej nieznanych lądów przede mną nie odkryła (cóż, ogromna międzynarodowa korporacja jest ogromną międzynarodową korporacją, a biznes is biznes),ale czytało się ją naprawdę spoko. W idealnym świecie wolałbym mieć tę wiedzę podaną w formie nieco bardziej uporządkowanej, jednak gawędziarstwo autora też ma swoje zalety.

Historię oraz modus operandi takiego giganta jak Google trzeba ponadto poznać, jeżeli interesujemy się branżą medialną - we wszystkich jej aspektach, bo na wszystkie aspekty firma z Mountain View ma przemożny wpływ. Sporą zaletą książki jest dodatkowo brak pitolenia o wielkich spiskach i konspiracjach (co sugerować może podtytuł).

Warto przy zakupie brać też pod uwagę fakt, że została ona wydana w 2011 roku, więc dobrze mieć już sporą wiedzę o rozwoju branży internetowej w minionej dekadzie, żeby nie poczuć się zawiedzionym perspektywą autora.

Pytania? :D

Ta książka to strata czasu. Dlaczego nie warto jej czytać:

1. Jest nieaktualna, autor opisuje stan do 2011 roku, to 7 lat temu, Google się bardo zmienił od tamtej pory, niektóre produkty już nie istnieją, pojawiło się wiele nowych usług, nowych firm i graczy, internet wygląda inaczej.
2. Autor nie jest obiektywny, bardzo słaba bibliografia wręcz brak źródeł, na których opiera swoje wywody. Praktycznie nie przeprowadził żadnych rozmów, opiera się tylko na tym, co sam uważa za prawdę, na wybranych przez siebie wywiadach, które ludzie związani z Google udzielali nawet nie jemu. Wybiera często zdania wyrwane z kontekstu, które pasują mu do prywatnej tezy. Brakuje rozmów z kluczowymi osobami z Google, z ekspertami od internetu, z konkurencją. Trzeba zauważyć, że autor nie jest jakimś guru internetowym więc dlaczego mielibyśmy wierzyć mu na słowo?
3. Autor nawet poprzez język, który stosuje pokazuje, jak bardzo nie chce być obiektywny, np. opisując adwokatów Google pisze cyt.:"zgraja", "banda". Poprzez taki dobór słownictwa nastawia nas negatywnie.
4. Kolejna rzecz, która mnie bardzo raziła, autor, gdy pisze, że Google kupował kolejne firmy na rynku opisuje to, jak coś strasznego, zły Google wszystkich wykupuje, gdy pisze że np. Yahoo robiło tak samo już nie pokazuje, jaka to zła praktyka. Ogólnie wybiela albo pomija fakt, że inni robią tak samo.
5. Można by mnożyć przykłady na to, jak bardzo ta książka jest zła, nieobiektywna, za długa, przegadana, jak jej brakuje redakcji i jak jest o niczym. Ale po co się pastwić? Po prostu jej nie czytajcie, bo jest wiele innych pozycji o Google, które otworzą wam jakieś klepki w głowie (ta książka inteligentnej i łebskiej osobie nie otworzy żadnych klepek).

Podsumowując: autor tej książki nie kupił akcji Google, gdy ta firma dopiero startowała i dlatego nie może przeżyć, że inni stali się milionerami, autor próbował robić swoje biznesy internetowe, no ale jakimś cudem mu nie wyszło (to wina m.in. Google),stąd ta książka. I tak już ostatecznie podsumowując wartość tej książki, autor tej książki napisał w 2011 roku, ze Google kupił Motorole więc Samsung będzie martwy... HA HA HA HA.

Ta książka to strata czasu. Dlaczego nie warto jej czytać:

Powiem wam, że z niektórymi poglądami opisanymi przez autora, sam mogę się zgodzić.
Najciekawsza część książki, jak dla mnie to część o YouTube, niestety rozdział nie był zbyt długi. W sumie wszystko co było w nim opisane wiedziałem z własnego doświadczenia (kiedyś byłem youtuberem).

Zapraszam :)

Zapraszam...

Sięgnęłam po tę książkę, gdyż w internecie pojawiało się coraz więcej ostrzeżeń ze strony internautów czy m.in. youtuberów, że Google nieco pogwałca prywatność swoich użytkowników. Chciałam się również dowiedzieć nieco o tej firmie, bo moja wiedza była niestety bardzo skąpa. Nie zawiodłam się.
Autor idealnie opisuje firmę od jej początków aż do teraz. Pokazuje jej ciemną stronę, o której mało kto zdaje sobie sprawę, wznoszenie się do giganta po trupach oraz konfrontację z takimi olbrzymami jak Microsoft, Apple czy Yahoo!. Alejandro skupia się również, jak wcześniej wspomniałam, na prywatności, która okazuje się główną walutą, którą płacimy za korzystanie z Google i jego aplikacji. Jeżeli myślisz, że jesteś choć trochę anonimowy w sieci lub, że Google to tylko wyszukiwarka internetowa, to radzę przeczytać tę książkę.

Tajemnic tu nie ma, historia powstania, demonizowanie, nic o Google czego jego świadoma część użytkowników by nie wiedziała, dużo zbędnych informacji, lanie wody, można by ją skrócić o połowę a nie straciła by na treści, nie polecam.

Przejrzysty tekst ale za mało szczegółów jak na temat Google Inc.

Przejrzysty tekst ale za mało szczegółów jak na temat Google Inc.

Narodziny Googla od genialnego pomysłu.
Walka gigantów informatycznych, paniczne wykupowanie kolejnych firm żeby konkurent nie kupił pierwszy.
Olewanie prawa przez Googla i jego siła monopolisty.

Narodziny Googla od genialnego pomysłu.
Olewanie prawa przez Googla i jego siła monopolisty.

• Informatyka
  • Literatura faktu