Dyrektor firmy jako Lean Menadżer

Wydawnictwo: Lean Enterprise Institute
lean management, zarządzanie
biznes, finanse
joly_fh

Młody dyrektor przedsiębiorstwa produkcyjnego z północno-wschodniej Francji – Andrew Ward – staje przed wyzwaniem uzdrowienia zakładu, który z powodu słabej produktywności, niskiej jakości wyrobów i nadmiernie wysokich kosztów, ma zostać wkrótce zamknięty. Aby poprawić sytuację firmy, Andy musi radykalnie zmienić swój sposób działania. Dzięki wsparciu swojego amerykańskiego szefa, poznaje w praktyce zupełnie inny sposób zarządzania, a jego postawa jako szefa ewoluuje – z czasem staje się Lean Menadżerem.

Freddy i Michael Ballé dokonali rzeczy niebywałej. Opowiedzieli fascynującą historię o zarządzaniu firmą. Na dodatek zrobili to w sposób niebywale ekscytujący i przystępny. Książka ich autorstwa wpisuje się w rzadko uprawiany nurt literacki, określany mianem powieści biznesowej.

„Dyrektor firmy jako Lean Menadżer” to powieść o Lean Management, której fabuła rozgrywa się nie w Toyocie, ale w firmie na francuskiej prowincji, ze starymi przyzwyczajeniami, rosnącą konkurencją, związkami zawodowymi, spadkiem zamówień i wszelkimi innymi kwestiami z otoczenia gospodarczego, charakterystycznymi dla świata Zachodu. Książka stanowi niebywale wierne ujęcie rzeczywistości produkcyjnej i przemysłowej. Realizm opisu sprawia, że w fabule powieści odnajdujemy szereg znanych nam z życia codziennego zdarzeń, jej bohaterowie jawią się jako postacie, których pierwowzorem zdają się być nasi znajomi z firmy, zaś większość scen wydaje się być zaczerpnięta wprost z naszych osobistych doświadczeń i konfrontacji zawodowych. Prawda, że nie do wiary? Wierzcie lub nie, ale ta książka jest naprawdę wyjątkowa.

Książka w niebywale ciekawy sposób spina klamrą cały system biznesowy Lean Management. Autorzy usystematyzowali w niej znane nam wszystkim narzędzia lean i pokazali, jak kultura organizacji powinna utrzymywać i wspierać ich właściwe stosowanie. Zachodząca w powieści transformacja ujmuje wszystkie aspekty kulturowo-organizacyjne, które trzeba wziąć pod uwagę, aby Lean Management stał się całościowym systemem biznesowym z prawdziwego zdarzenia. Po raz pierwszy zależności systemowe zostały opisane w tak przystępny, zrozumiały, przejrzysty i przekonujący sposób.

Cała powieść to niespotykane połączenie olbrzymiego, kilkudziesięcioletniego doświadczenia Freddiego Ballé oraz rzadko spotykanego w tego typu literaturze talentu Micheala Ballé w kreśleniu jakże rzeczywistych portretów postaw ludzkich na bazie warsztatu psychologa. A wszytko to w otoczce niebywałego talentu pisarskiego obu współautorów. Zdołali oni uwypuklić w sposób niezmiernie sugestywny różnicę miedzy tzw. systemami zarządzania powszechnie wdrażanymi w firmach (takimi jak system zarządzania jakością, ERP itp.), a zarządzaniem polegającym na uczeniu ludzi rozwiązywania rzeczywistych problemów, ich angażowania i codziennego zmagania się z odstępstwami od standardów.

„Dyrektor firmy jako Lean Menadżer” to powieść, która wychodzi naprzeciw potrzebom społeczności biznesowej naszego kraju. Mamy nadzieję, że dzięki niej polscy menadżerowie zarządzający przedsiębiorstwami zrozumieją, co to znaczy być prawdziwymi Lean Menadżerami i już wkrótce się nimi staną.

źródło opisu: www.lean.org.pl

źródło okładki: www.lean.org.pl

Małgo | 2019-05-10
Przeczytana: 2018 rok

Przystępny język, fabuła a w tym wszystkim lean i proces transformacji z perspektywy dyrektora kiepsko prosperującej firmy produkcyjnej.

Henioo | 2018-11-25
Przeczytana: 31 października 2018

Książka o tym, jak wdrożyć zarządzanie lean'em i zarządzanie lean'owe w przedsiębiorstwie.
Książka dla specjalistów, dla fachowców? Nie tylko.
Książka dla wszystkich? Też nie.
Książka dla tych, którzy mają problemy z zastosowaniem leanu w swojej firmie, dla tych, którzy chcą dowiedzieć się, jak można nauczyć się rozwiązywać problemy, w końcu dla tych, którzy chcą poprawić przepływ w procesie (logistycznym, produkcyjnym), ale i poprawić wydajność, efektywność produkcji.
Dla mnie - bomba!

scirus | 2013-06-14

Opinie tą pisze jako osoba, która dopiero rozpoczyna drogę na ścieżce "odchudzania". Jestem pod bardzo dużym wrażeniem tej książki. Został w niej opisany cały cykl, który przechodzi kierownik "starej" daty i jest wręcz manipulowany w celu poznania nowego, skuteczniejszego sposobu zarządzania operacyjnego zakładem. Dla wprawnego leanowca książka może wydawać się oczywista, ale dla osób, które nie miały nic do czynienia z tą filozofią zarządzania, będzie na pewno cenną pozycją w biblioteczce. Gorąco polecam