Zgłosuj na książki roku 2017

Merlin: Dangerous Quests

Książka jest przypisana do serii/cyklu "The Adventures of Merlin (younger readers)". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bantam Books
0553822055
angielski
Preity

When Arthur kills a Unicorn, Merlin knows that terrible consequences lie in store for Camelot and its people.

And things are set to get worse. After a hunting trip in the forest, Arthur is fatally attacked by a savage beast. As the Crown Prince lies dying, Gauis knows that dark magic is at work and Merlin is the only one who can save him - but at what cost . . .?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.randomhouse.co.uk/