Stara cegielnia

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Alf

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Tamanna | 2016-05-18

Jarosława Iwaszkiewicza znam z lektury "Sławy i chwały", którą czytałam jeszcze liceum. Niedawno w książce One. Kobiety, które kochały pisarzy trafiłam na historię jego małżeństwa.

"Stara cegielnia" to opowiadanie z czasów ostatniej wojny, którego akcja rozgrywa się w podwarszawskim Pruszkowie i w Podkowie Leśnej. Samo miejsce, znane mi jeszcze z czasów studenckich zachęciło mnie do przeczytania krótkiej historii, w której przecinają się ze sobą losy dwóch kobiet, czterech mężczyzn i chłopca. Kobiety w tej historii są odpychające, a mężczyźni nieszczęśliwi. Z ich powodu. Chłopiec zaś po raz pierwszy spotyka się ze stratą bliskiej osoby, przyjaciela.

Iwaszkiewicz dobrza stwarza nastrój starej opuszczonej cegielni, stróżówki Antoniego, glinianek pruszkowskich i majówki w Podkowie. Wartko prowadzi akcję, w której najważniejszymi zdarzeniami są zabiegi jednookiego złodzieja Wacka o względy niedostępnej w jego oczach panny Klary i wątek ukrywanego przed faszystami Karola. Pisarz...

Queequeg | 2016-03-26
Przeczytana: 26 marca 2016

Mnóstwo osób polecało mi twórczość Iwaszkiewicza ale chyba sięgnąłem po jego dzieło, które nie jest idealną wizytówką jego talentu. "Stara cegielnia" wydała mi się bardziej szkicem większej historii, jest dla mnie zbyt skrótowa, wszystko ledwie zarysowane, zarówno wydarzenia jak i postaci. A byłaby z tego naprawdę świetna wielowątkowa i wielowymiarowa historia gdyby tylko ją rozbudować.

Wiem, że jest to zaledwie nowela, ale czytałem już takie nowele, które pomimo tego, że są bardzo króciutkie, to są niezwykle bogate w treść i emocje i praktycznie na parunastu stronach opowiadają historię w wielu aspektach od a do z. "Stara cegielnia" niestety do nich nie należy.

Cóż, moje pierwsze spotkanie z Iwaszkiewiczem nie mogę uznać za udane. Ale mam zamiar jeszcze do niego wrócić.

Magdalena | 2016-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2016

Iwaszkiewicz genialnie potrafił zbudować i wczuć się w postacie kobiet, dziecka i łobuza - Wacka, ich myśli, nastroje, styl wypowiadania się.

Midsummer12 | 2015-02-24
Przeczytana: 2011 rok

Tekst idealny w swej pozornej prostocie.