... A w oddali widać morze

Tłumaczenie: Oskar Hedemann
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
... Il y a la mer la-bas ou loin
muzyka

Niezwykły, barwny i wielojęzykowy album układający się w autobiograficzną opowieść Manu Chao - jednego z najsłynniejszych i najbardziej niezależnych artystów XXI wieku. Kompozytor, pieśniarz i muzyk. Artysta i obywatel międzynarodowy. Manu Chao urodził się w Hiszpanii, mieszkał we Francji, najczęściej bywa obecnie w Brazylii, ale najbardziej lubi Barcelonę. Żadnego z tych miejsc nie nazywa...

Kompozytor, pieśniarz i muzyk. Artysta i obywatel międzynarodowy. Manu Chao urodził się w Hiszpanii, mieszkał we Francji, najczęściej bywa obecnie w Brazylii, ale najbardziej lubi Barcelonę. Żadnego z tych miejsc nie nazywa jednak domem. Jego projekty najbliższe są muzyce folkowej. Manu szczególnie chętnie sięga do latynoskich korzeni, co nie przeszkadza mu śpiewać w różnych językach. I taki właśnie wielojęzykowy, barwny, eklektyczny jest album „…A w oddali widać morze”. To niezwykła autobiografia, na którą złożyły się liczne fotografie Manu Chao (prywatne i koncertowe), teksty jego piosenek oraz krótkie cytaty w języku francuskim, hiszpańskim, angielskim, galicyjskim, a nawet polskim (z Miłosza), swoiste „myśli nieuczesane”, drobne eksperymenty językowe. Wszystko to w barwną i zaskakująco poukładaną całość łączą grafiki i rysunki mieszkającego w Paryżu polskiego grafika, Jacka Woźniaka, od lat współpracującego z Manu Chao.

Ta książka to Manu. Tym albumem można się odurzyć!

źródło opisu: www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Beatriz_Aguilar | 2014-08-13
Przeczytana: 07 lipca 2014

Bardzo, bardzo kolorowy album o jednym z najsławniejszych hiszpańskich muzyków. Do biografii raczej tej pozycji daleko, jednak tak niezwyczajna persona jak Manu Chao nie powinna okazywać się zwyczajną biografią.

Unikatowe wydawnictwo, którego autorami są: sam Manu Chao i polski rysownik - Jacek Woźniak, pełne jest kolorowych zdjęć ukazujących muzyka w najróżniejszych sytuacjach i jeszcze barwniejszych ilustracji, które tylko podkreślają jak barwną i nietuzinkową osobą jest bohater tej książki. Nie znajdziemy tutaj kryjących się pod konkretną datą wydarzeń z życia Manu Chao. Autor pod płaszczykiem dość fragmentarycznych wspomnień stara się raczej przekabacić trochę swojej zwariowanej filozofii. A wszystko okraszone jest tekstami piosenek po hiszpańsku, francusku a nawet arabsku.

Na mnie "...A w oddali widać morze" zrobiła spore wrażenie, co raczej nie powinno dziwić z racji moich iberyjskich zainteresowań. Polecam ten album szczególnie tym, którzy podzielają moje fascynacje. Ale...

Kredenz | 2013-12-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Takich artystów jak Manu Chao nie ma wielu. Jedni kochają go za muzykę, inni - za to, jaki jest. Bez dwóch zdań: barwna i nietuzinkowa z niego postać, dlatego też jego biografia musiała być inna niż wszystkie.

Manu Chao urodził się we Francji, jednak jego rodzice pochodzą z hiszpańskiej Galicji, skąd uciekli przed dyktaturą Franco. po latach muzyk powrócił do Hiszpanii i osiedlił się w Barcelonie, ale można go spotkać we wszystkich zakątkach świata. Można by rzec, że jest obywatelem świata. Dlatego też śpiewa zarówno po hiszpańsku, jak i po francusku, angielsku czy portugalsku. Jego muzyka to totalna mieszanka stylów łącząca rock i reggae, ale przede wszystkim nowoczesny folk czerpiący m.in. z kultur Ameryki Południowej.

Na polskim rynku ukazała się książka "...A w oddali widać morze...", która jest nietuzinkową biografią Manu Chao. Książka, zupełnie jak sam Manu, jest inna niż wszystkie. To duży i dość obszerny album wypełniony bajecznie kolorowymi ilustracjami Jacka Woźniaka -...