rozwiń zwiń

List do nienarodzonego dziecka

Okładka książki List do nienarodzonego dziecka
Oriana Fallaci Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Sfery literatura piękna
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Sfery
Tytuł oryginału:
Lettera a un bambino mai nato
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2013-05-08
Data 1. wyd. pol.:
2013-05-08
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788327301895
Tłumacz:
Joanna Ugniewska
Tagi:
dziecko matka rozmowa
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Raz jeszcze o macierzyństwie



1389 159 87

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
271 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
178
31

Na półkach: , ,

Zachęcona spotkaniem z Fallaci i jej nienaganną twórczością czytałam "List do nienarodzonego dziecka" zatracając się bez reszty.

Krótko. Witam w okrutnym, lekko "przydeptanym" kobiecym świecie.

Pomijając już całkowitą kwestię streszczenia książki, co nie ma absolutnie najmniejszego sensu, gdyż kto nie poczuje cząsteczek sposobu pisania Fallaci ten nie zrozumie, to nade wszystko "List do......" jest pokazem uczuć, sposobu myślenia, odczuwania tych najbardziej skrajnych emocji przez nie tyle zagubioną w swoim "ciężarnym" świecie kobietę ile po prostu przez człowieka.

Mogło by się rzec - Życie to cud, który należy nade wszystko chronić. Często można usłyszeć takie argumenty od ludzi siedzących po "prawe" stronie. W dzisiejszych czasach jednak istnieje pewien zasadniczy problem, z jednej strony jesteśmy otwarci, postępowi i idziemy z tak zwanym duchem czasu. Z drugiej jednak chcemy zwalczać wszelkie przejawy wolnego wyboru i dzielą Nas róznego rodzaju podejścia do pewnych spraw. Spraw które nie bała sie poruszyć autorka. A mianowicie dać możlwiość wyboru kobiecie i przede wszystkim nie patępiać jej poźniej za dokonanie takiego czy innego wyboru.

Genialny sposób w jaki Fallaci przedstawia monolog kobiety z płodem. Jej bezosobowe podejście do Owego "tego" co w niej zaczyna sie kształtować i z czym rozmawia. Ma poniekąd rację nie jest to jeszcze w pełni rozumna istota, nie wie czy będzie to chłopiec, czy może dziewczynka, nie poznało czym jest smak, zapach, dotyk, radość, śmiech, smutek, ból czy cierpienie.

Druga istotna kwestia poruszona w książce to patriarchalna rola mężczyzny w kobiecym świecie. A w zasadzie jego rola jako ojca i głowy rodziny. Mogłabym powiedzieć, że reakcja gdy dowiaduje się, że bohaterka jest w ciąży i każe jej usunąc dziecko jest "zrozumiała". Nie każdy bowiem jest w pełni ukształtowanym w odpowiedzialność i zdrowy rozsądek samcem. Nie oszukujmy się w tek kwestii. Co prawda później "otwieraja mu się oczy", przychodzi z kwiatami i grzecznie ptrzepraszając tłumaczy swoje początkowe zachowanie. Potepić go nie można, bo zrozumiał i chce naprawić swój błąd, ukarać też nie wypada bo i lezkę "facet" uronił. Zostawiam zatem każdemu tą kwestie dla własnego osądu.

W "Liście do nienarodzonego dziecka" Fallaci porusza (może świadomie, może nie) także inne dotyczące Nas kobiety kwestie. Uczłowieczając bohaterkę, która dzięki swojemu sprawnemu monologowi jaki prowadzi z noszonym pod sercem płodem stawia pytania i daje jednocześnie na nie odpowiedzi. Jak zareaguje jej szef, gdy dowie się ,że może urodzić nienarodzone dziecko ? Czy zwolni ją (nieodpowiedzialną !) z pracy ? Jak zareagują rodzice, którzy do tej pory uważali ją za niezależną ,robiącą karierę kobietę. Co powiedzą inni ludzie widząc ją z brzuchem ? Czy My wszyscy skądś tego nie znamy ???

Autorka jak zawsze zresztą genialna w swoich tezach i świadoma faktu, jak i z czego skonstruowany jest świat, daje nam cenne i bardzo intymne, ale jakże szczere i prawdziwe świadectwo udręczonej własną sytuacją kobiety.

Przynaję się, książka skłoniła mnie do większej niż przypuszczałam refleksji i zażądała ode mnie własnych i tylko moich przemysleń.

Zachęcona spotkaniem z Fallaci i jej nienaganną twórczością czytałam "List do nienarodzonego dziecka" zatracając się bez reszty.

Krótko. Witam w okrutnym, lekko "przydeptanym" kobiecym świecie.

Pomijając już całkowitą kwestię streszczenia książki, co nie ma absolutnie najmniejszego sensu, gdyż kto nie poczuje cząsteczek sposobu pisania Fallaci ten nie zrozumie, to nade...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    918
  • Przeczytane
    774
  • Posiadam
    194
  • Ulubione
    37
  • Teraz czytam
    13
  • Chcę w prezencie
    13
  • 2018
    9
  • 2020
    9
  • Literatura włoska
    8
  • 2019
    8

Cytaty

Więcej
Oriana Fallaci List do nienarodzonego dziecka Zobacz więcej
Oriana Fallaci List do nienarodzonego dziecka Zobacz więcej
Oriana Fallaci List do nienarodzonego dziecka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także