Człowiek, który lubił psy. Opowiadania

Seria: Crime Classic
Wydawnictwo: Da Capo
The Man Who Liked Dogs, The Curtain, Try The Girl, Mandarin's Jade
geokuba

Raymonda Chandlera nie trzeba przedstawiać polskim czytelnikom. W tomie tym prezentujemy cztery dotychczas nie tłumaczone opowiadania, z których pewne wątki autor wykorzystał następnie w swoich powieściach. I tak fragmenty "Zasłony" znalazły się w "Głębokim śnie", natomiast pozostałe trzy teksty posłużyły za kanwę powieści "Żegnaj, laleczko". Spis treści: 1. Człowiek, który lubił psy 2....

Spis treści:

źródło opisu: Wydawnictwo Da Capo, 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

geokuba | 2013-04-12
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

„Człowiek, który lubił psy”
Ósme opowiadanie Chandlera (1936). Stylowe, wartkie, z przytupem. Nadal głównym bohaterem nie jest Marlowe - jedynie do tej pory w trzecim opowiadaniu „Świadek oskarżenia” miał możliwość się pojawić – za to jest nim prywatny detektyw Carmady. Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie i od razu daje się poznać jej chandlerowską moc: „Trzasnąłem go sprężyną w kant szczeki, a potem, kiedy już padał, w tył głowy. Złapałem go za gardło. Stawiał zacięty opór. Musiałem kopnąć go kolanem w twarz. Kolano zabolało mnie dotkliwie. Nie powiedział mi, czy zabolała go twarz.”
Poza tym, jak widać, moda na podobne tytuły raczej nie miała swojej genezy w Skandynawii.

"Zasłona"
Jedenaste opowiadanie Chandlera (1936). Znowu Carmady, a z powodzeniem mógłby to być Marlowe. Różnic nie ma. (Marlowe zdążył się tymczasem przewinąć po raz drugi w 10. opowiadaniu "Złote rybki"). Ciekawa akcja, zaskakujące zakończenie, wartka, ciekawa intryga... ale to jeszcze jest tylko...