Szczęściara

Wydawnictwo: Filia
How Lucky You Are
literatura piękna
AMisz

Trzy kobiety, trzy historie. Łączy je przyjaźń. Odpowiedzialna i zachowawcza Waverly prowadzi małą piekarnię. Niestety wpada w długi, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Kate jest żoną mężczyzny, który ma ogromne szanse zostać kolejnym gubernatorem Wirginii, ale nie jest pewna, czy chce żyć na świeczniku. Amy, zajmująca się domem matka i gospodyni, prowadzi pozornie doskonałe życie. Jednak ukrywa przerażający sekret, którego nikt się nie domyśla. Życie powoli zaciska wokół nich pętlę. Okazuje się, że problemy same się nie rozwiążą. Waverly zdaje sobie sprawę, że musi podjąć ważne decyzje. Robiąc to, przekona się, jak cienka jest granica pomiędzy lojalnością a zdradą, i jak łatwo można ją przekroczyć. Wszystkie trzy wkrótce przekonają się, że czasami trzeba zaryzykować wszystko.

źródło opisu: Wydawnictwo Filia, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5618

Pozory szczęścia

Pozory mylą. Dzieje się tak bardzo często. Bo stojąc z boku widać nieco inaczej. Czyjeś życie może zdawać się idealne, poukładane, bez kłopotów i rozterek. Czyjeś niebo nad głową może wydawać się bezchmurne. Czasem przyczyną tego jest skrzętne ukrywanie zła, które dopada, koszmarów, które się dzieją. Pozory potrafią oszukać, pokazać błędny obraz. Czasem potrzebna jest spora lupa, by ujrzeć całą prawdę. A co taką lupą może być? Bywa tak, że po prostu szczera rozmowa, wyrzucenie z siebie tego, co boli, co jest potwornym balastem.

„Szczęściara” to debiut amerykańskiej dziennikarki, która współpracuje ze znanymi i popularnymi pismami dla kobiet. Opowiada historię kobiecej przyjaźni. Opowiada o trzech przyjaciółkach, które łączy wieloletnia i piękna relacja. Gdy były wolne, potrafiły być ze sobą bardzo szczere. Śluby i związki dość je zmieniły. Kobiety stały się inne, w pewnych sprawach zamknięte w sobie. Zaczęły skrzętnie ukrywać wstydliwe problemy, kłopoty a światu pokazywały inną twarz. Maskę? Coś w tym stylu.

Wawerly nie wzięła ślubu. Od kilku dobrych lat jest w stałym związku z Larrym. Razem mieszkają, razem śpią, jest im ze sobą dobrze. Jednak ona nie jest z nim do końca szczera. Nie waży się opowiedzieć mu o problemach finansowych, o kłopotach firmy, którą prowadzi. Nasza bohaterka wie, że powinna inaczej. Mimo to skrzętnie ukrywa swoje bolączki. Wstydzi się ich.

Kate jest żoną prawnika, który zamierza wejść w świat polityki. Kandyduje na stanowisko gubernatora stanu. Marzy mu się polityczna kariera, marzy mu się popularność. Jego żona oczywiście zostaje wciągnięta w szaleńczą kampanię wyborczą. Rezygnuje z pracy, poświęca czas wyłącznie mężowi, którego wspiera jak tylko może. Parze nie grozi brak pieniędzy, ale mimo to pojawia się bardzo poważna rysa na ich, wydawałoby się, idealnym związku. Oczywiście Kate nie żali się przyjaciółkom. Raczej narzeka na trudy wyścigu wyborczego. W duszy czuje jednak, że to nie jest jej droga. Nie czuje się szczęśliwa i spełniona. Czy zdarzy się coś, co ją zawróci?

Amy stwarza pozory od lat. Ukrywa domowy koszmar. Jest ofiarą, a jak to często bywa chroni winnego. Choć ma u boku wierne i oddane przyjaciółki, choć posiada rodzinę - milczy. Zamyka swoje koszmary w czterech ścianach domu. Jak dalej potoczą się losy trzech kobiet? Czy zdobędą się na odwagę i zmienią swoje życie? Czy pójdą za głosem serca i znajdą siłę na zmiany?

Książka Kristyn Kusek Lewis zrobiła na mnie spore wrażenie. Owszem początek był nieco rozwlekły i niewiele się działo. Fabuła pierwszej setki stron była niczym leniwy strumyczek, który płynie sobie spokojnie, cichutko. I nagle zaczęło się dziać. Strumyczek przyśpieszył, zmienił się we wzburzoną górską rzekę z wodospadami. Pętla z kłopotów na szyjach bohaterek książki zaczęła się zaciskać. Brudy zaczęły wychodzić na światło dzienne. To chyba taka życiowa sytuacja, bo prędzej czy później prawda wychodzi na jaw. Sekrety przestają sobą być. Wrzód życiowych trosk pęka.

„Szczęściara” to książka wzruszająca, która porusza bardzo trudne sprawy. Sprawy z półki tabu. Przyznanie się do porażek bywa czasem bardzo trudne. Opowiedzenie o problemach nawet najlepszej przyjaciółce wydaje się niemożliwe. Czy warto dusić złe emocje w sobie? Zamiatanie pod dywan zwykle bywa najgorszym z rozwiązań. Lepiej wziąć byka za rogi, lepiej zmierzyć się z problemami. Nasze bohaterki w końcu to robią. Walka ich zmienia i wyzwala. Nic już nie jest takie samo. Taka przemiana jak się okazuje, to jedyna droga ku szczęściu.

Choć to nie sensacja a powieść obyczajowa lektura budzi napięcie, a zakończenie jest bardzo emocjonujące. „Szczęściara” to książka bardzo prawdziwa i realna, nieprzerysowana i niewyidealizowana. Pokazująca życie takie jakim jest. To lektura podkreślająca wartość kobiecej przyjaźni. To książka pełna emocji, pełna życia bez słodkości i naiwnego setymentalizmu. Mądra opowieść o kobietach, o miłości, o szukaniu szczęścia i odkrywaniu tego, co nim jest. Proza kobieca w doskonałym wydaniu. Polecam.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Kasia | 2017-10-16
Przeczytana: październik 2017

Tak łatwo jest nam oceniać innych ludzi. Mamy przyjaciół, ale ich nie znamy, ani oni nas. Wydaj się nam, że inni to mają lepsze, łatwiejsze życie, jednak pozory mylą.

natanna | 2017-05-25
Przeczytana: 30 czerwca 2016

"Szczęściara" to typowo amerykańska powieść, która porusza w interesujący sposób ważkie tematy życiowe, przykuwające uwagę czytelnika. Historię trzech przyjaciółek jeszcze ze studiów poznajemy dzięki opowieści jednej z nich, tej, która porównując swoje życie z życiem pozostałych dwu z zadrością patrzy na ich - w jej mniemaniu - poukładane, pełne drobnych i większych sukcesów życie osobiste, rodzinne i zawodowe. Ale, jak to zwykle bywa, pozory są mylące i Waverly, główna bohaterka powieści, z czasem
przekonuje się, że to jednak ona ze swym szarym i pozbawionym fajerwerków życiem,oraz licznymi kłopotami, jakie wciąż ją gnębią, jest największą szczęściarą.

Książka nie nudzi, szybko się ją czyta ....jest to udany moim skromnym zdaniem debiut literacki jej Autorki.

Madi | 2017-05-02
Na półkach: Przeczytane, Obyczajówka, 2017
Przeczytana: 02 maja 2017

Książka choć porusza bardzo trudne tematy jakim jest przemoc domowa i zdrada ,to jest bardzo lekka i ciepła w odczuciu.
Opisuje losy trzech przyjaciółek i pokazuje jak wielką siłę ma przyjaźń.
Powieść jest bardzo dobrze napisana(choć wycięłabym trochę niepotrzebnych opisów)-ciepła, życiowa,kobieca,pokazuje jak wiele mamy i nie potrafimy się z tego cieszyć,zawsze uważamy ,że ktoś ma lepiej.

Przecudna, ciepła historia dwóch kobiet o ich życiowych zakrętach, problemach i o prawdziwej sile ich przyjaźni...przyjemna, miła i poruszająca książka bardzo mi się podobała.

Anna | 2015-08-25

Zaskakująca, przynajmniej dla mnie. Dobrze się czyta.

Magda ksiazkowo01 | 2015-07-14

Bardzo ciepła, przyjemna w czytaniu opowieść. Wydawało by się, że błaha- nic bardziej mylnego, gdyż porusza bardzo ważny, zarazem trudny temat przemocy domowej. Książka opisuje losy trzech przyjaciółek- każda z nich boryka się z innym problemem, przeżywa rozterki, ale w tym wszystkim mają siebie. Polecam:)

Iza | 2015-07-03

Trzy przyjaciółki Waverly,Kate i Amy,trzy różne życia,trzy kręte drogi.
Każda skrywa sekret przed przyjaciółkami i każda myśli,że tamte maja lepiej.
Książka daje do myślenia bo i temat nie jest lekki,przemoc domowa, to nie jest coś o czym się czyta z błyszczącymi oczami,raczej ze smutkiem w oczach i bolącym sercem.Zanim zaczniecie oceniać przyjaciółki,że wcześniej nie pomogły,że nie interweniowały,że " ja na ich miejscu potrafiłabym wyrwać moją najlepszą przyjaciółkę z toksycznego związku"powiem wam z doświadczenia,że to NIEPRAWDA.Nie da się a dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.Tak długo jak ofiara sama nie zdecyduje się sobie pomóc tak długo my przyjaciele jesteśmy bezradni.
Polecam szczególnie na wakacje bo jak mawiała ś.p.Wisława Szymborska"Kto powiedział,żeby na wakacje zabierać tylko lekką książkę"
Da ta pozycja do myślenia a kto wie być może doda sił komuś aby zawalczyć o siebie.

A tak na marginesie, doceniajmy to co mamy i cieszmy się tym.

wolynianka | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Książka super, dobrze się czyta, strony się nie dłużą: o przyjaźni, zazdrości, życiowych problemach, o prawdzie, której tak naprawdę nie znamy, o bliskich osobach.

Asia Szarańska | 2014-09-17

Jak łatwo przychodzi nam oceniać życie innych i zazdrościć im szczęścia!
A co, jeśli wcale nie ma czego zazdrościć?
A to, co mamy za pewnik, okazuje się złudzeniem?

Trzy kobiety. Trzy odmienne życia. Jedna przyjaźń.
Waverly prowadzi maleńką piekarnię i boryka się z problemami własnego biznesu.
Kate wspiera męża w walce o fotel gubernatora Wirginii.
Amy – szczęśliwa żona i matka – skrywa przerażającą tajemnicę.
Każda z nich pozornie wiedzie szczęśliwe życie, ale równocześnie ma swoje sekrety i słabości.
Gdy wszystko zacznie się sypać, jak przysłowiowy domek z kart, przyjaźń zostanie wystawiona na ciężką próbę. Czy jej podołają?

Już sam tytuł powieści Kristyn Kusek Lewis uświadamia nam, jak często pochopnie oceniamy życie innych ludzi i poddajemy się niskiemu uczuciu zazdrości. Jak często używamy określenia „Ona jest szczęściarą”, mając na myśli osobę z najbliższego otoczenia i poddając ocenie, to co widzimy na pierwszy rzut oka. Ma samochód, staranny makijaż, uśmiecha się,...

bibliofan | 2014-09-11
Przeczytana: 01 września 2014

Warto przeczytać, jeżeli podejrzewa się przemoc fizyczną w rodzinie (nie tylko swojej), jeżeli nie jest się zdecydowanym na małżeństwo. Książka zawiera też krótki opis charakteru danego typu osobowości.

"Prawdziwa, szczera, niepowtarzalna, bezwarunkowa miłość polega na dojrzewaniu razem i osobno, popełnianiu błędów i naprawianiu ich. Polega na dowiadywaniu się, z każdym mijającym rokiem, coraz więcej o sobie samych i o sobie nawzajem. Polega na kochaniu się coraz bardziej pomimo wszystkich tych rzeczy, które zrobiliście źle." Można znać się od zawsze, pochodzić z tego samego miasta, chodzić do tej samej szkoły, wspólnie dorastać,ale nigdy nie będzie się "pewnym" drugiej osoby."
Szczęściara, Kristyn Lewis