Krzyżackie zamki komturskie w Prusach. Topografia i układ przestrzenny na podstawie średniowiecznych źródeł pisanych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
historia
sloniatko

Badania naukowe nad fenomenem krzyżackiego budownictwa zamkowego w państwie zakonnym w Prusach w XIII-XV wieku są prowadzone już od prawie 200 lat. Jednak do czasu drugiej wojny światowej zdominowali je pasjonaci, a nie wykształceni fachowcy, w rezultacie czego dokonywane ustalenia lub formułowane wnioski były często efektem niczym nieudokumentowanych hipotez. Po drugiej wojnie światowej stosunkowo nieliczne nowatorskie odkrycia, będące w większości efektem badań archeologów lub historyków sztuki, w gruncie rzeczy pogłębiały wiedzę o krzyżackim budownictwie zamkowym w Prusach tylko w dość ograniczonym zakresie. Uczeni opierali się bowiem przede wszystkim na zachowanych reliktach obiektów, a średniowieczne źródła pisane wykorzystywali marginalnie, niejednokrotnie źle je rozumiejąc i interpretując.
Ta niekorzystna tendencja jest szczególnie widoczna w badaniach nad późnośredniowieczną topografią i układem przestrzennym krzyżackich zamków komturskich w państwie zakonnym w Prusach oraz rozmieszczeniem i przeznaczeniem znajdujących się w nich pomieszczeń. Te właśnie zagadnienia przyciągnęły szczególną uwagę autorów niniejszej pracy. Okazuje się bowiem, że dopiero gruntowna analiza wszystkich istniejących w tym zakresie źródeł pisanych z epoki (zwłaszcza stosunkowo licznych XIV- i XV-wiecznych) umożliwia zweryfikowanie wielu powielanych od dziesięcioleci błędnych poglądów na ten temat.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoumk.pl/zasoby/images/big/1-K...»

zepsutyojciec | 2019-03-21
Przeczytana: 21 marca 2019

co za tandetna pozycja,jedyne godne uwagi to astronomiczna cena jak za taką pozycję ,kilka CZARNOBIAŁYCH słabych fotografii ,brak jakiegokolwiek rzutu topograficznego zamku,małe litery,trzeba nie mieć zupełnie gustu żeby w dzisiejszych czasach wydać tak książke,przez recenzje i nazwiska autorów straciłem czas i pieniądze,NIE SUGERUJCIE SIĘ 10 GWIAZDKAMI chyba że lubicie cierpieć,ale wybór należy już do każdego ,(ja ostrzegałem, )

sloniatko | 2014-10-09
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Rewelacja, zupełnie inne niż do tej pory serwowane nam przez ponad 100 lat spojrzenie na genezę, formę i funkcję zamków krzyżackich. Szczerze polecam!!!