Czwarty K

Wydawnictwo: Albatros
The Fourth K
Bykovsky

Thriller polityczny. Nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych zostaje potomek klanu Kennedych - Francis Xavier Kennedy. Jest bogaty, przystojny,niezwykle utalentowany, a po swoich sławnych stryjach - Johnie Fitzgeraldzie i Robercie, zamordowanych przed laty - odziedziczył charyzmat i młodzieńczy idealizm. Wydaje się, że Amerykę czeka ponownie okres gospodarczej, społecznej i politycznej prosperity. Seria tragicznych wydarzeń - śmierc papieża z rąk fanatyków nazywających siebie Chrystusami Przemocy, groźba zdetronowania bomby nuklearnej w Nowym Jorku, porwanie i zabójstwo przez terrorystów córki prezydenta USA - odmieniaja bieg historii. Francis Kennedy postanawia wykorzystać do zemsty całą potęgę swojego urzędu. Posunie się nawet do groźby wojny...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Paco | 2015-10-23
Na półkach: Przeczytane, MARIO PUZO
Przeczytana: 23 października 2015

Łatwo jest krytykować.
Tym łatwiej będzie coś napisać :)
Pochałturzyło chłopisko. Iście biblijna konwencja rozmów pasująca jak wół do karety. Momentami tchnie szmirą i kiczem. Chyba sam, nie zdając sobie z tego sprawy, najlepiej określił swoje dzieło, pisząc w jednym z rozdziałów ,, typowe pieprzenie w bambus’’. Po jego stwierdzeniach, że kobiety po trzydziestce stają się chytre i cwane, zdecydowanie obniżył się mój poziom energii :). Byłem skłonny czytać nawet między wierszami. Nic z tego. Braki w ubarwieniu. Luki w dozowaniu. Ubytki w ekspresji.
Oj nie. Duchowych baterii nie naładujemy.
Kolejnej książki Puzo nie przywitam chlebem i solą.

Ps. Wie ktoś może, co to jest żądliszcze? :)

annaroza | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Książka określana jako thriller polityczny, choć moim zdaniem to raczej sensacja. Thriller powinien być przepełniony atmosferą zagrożenia, a tu nic. Żadnego napięcia. Polityczne gierki, biznesowe zagrywki i kombinacje służb specjalnych. Choć autor zaserwował nam światowy terroryzm, zamach na papieża, porwanie samolotu a nawet bombę atomową. Ale to wszystko jakieś mdłe, nieprawdziwe... Co prawda powieść powstała jeszcze przed erą internetu, komórek i co ważne, przed 11 września. Być może dlatego to wszystko wydaje się dziś jakieś naiwne, nieprawdziwe... Autora nie skreślam, ale książka niezbyt mi przypadła do gustu.

Karol | 2016-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2016

Kolejna książka do której wracam po pewnym czasie nie pamiętając praktycznie niczego. Pamiętałem jednak że nie oceniłem tego dzieła zbyt wysoko i muszę przyznać że po pierwszych stronach trochę się sobie dziwiłem, jednakże z czasem dotarło do mnie dlaczego ta powieść nigdy nie znalazła się wśród moich ulubionych.

To zdecydowanie książka z potencjałem, Puzo starannie układa fundamenty pod dosyć skomplikowaną historię, jednakże z czasem wszystko zaczyna się sypać. A to zwyczajnie przez zbyt dużą ilość wątków, wydaje mi się że z całej historii można by spokojnie stworzyć dwa, jeśli nie trzy tomy w których autor miałby więcej czasu na skupienie się na niektórych sprawach które tutaj zostały potraktowane trochę po macoszemu.

Przez natłok wątków i postaci w całej historii panuje nie mały chaos, skaczemy od wydarzenia do wydarzenia i niestety nie wszystkie są tak samo dobre. Sam wątek Wielkanocny i późniejsze nawiązania do niego wypadają fajnie, ale niestety są również sprawy do...

| 2013-04-02
Na półkach: Przeczytane, Mario Puzo, Wpadki

Mario Puzo to pisarz wybitny. Jego twórczość nacechowana jest barwnym i wspaniałym językiem a snute opowieści czyta się z wielką przyjemnością. Jago znakiem rozpoznawczym są historie o mafii usłane w znakomitym klimacie sensacji, kryminału i obyczaju. Puzo świetnie łączył te gatunki i umiejętnie nimi lawirował aby wciągnąć czytelnika w powieść od pierwszej do ostatniej strony. Czwarty K to zupełnie nowe terytorium na które wkroczył autor. Czy ten tak zwany political fiction to dobry pomysł? Jak dla mnie niestety nie. W książce nie zawodzi jedynie barwny język autora bo cała reszta jest już zdecydowanie niestrawna.
Tak naprawdę nie za bardzo wiem co pokierowało Puzo aby napisał powieść w gatunku dla siebie całkiem obcym.
W tej powieści szwankuje wszystko od pomysłu po sztucznych i bezbarwnych bohaterów. Cała akcja nie trzyma się kupy, nie ma elementu zaskoczenia wszystko jest nam podane na tacy w iście ekspresowym tempie. Mnóstwo nudnej gadaniny i mało akcji.
Jeśli ktoś lubi...

Kasia | 2013-09-04
Na półkach: Przeczytane, 2013, Biblioteka
Przeczytana: 03 września 2013

Książka inna niż moja dotychczasowa przygoda z literaturą Mario Puzo. Dla mnie mało wciągający początek, ale rozwinięcie akcji wciąga. Pokazuje wpływ zmian w życiu prywatnym na życie zawodowe i odwrotnie.Zarówno u tych najpotężniejszych jak i u tych zupełnie przeciętnych. Kilka wątków zupełnie zbędnych - bez nich książka miała by pewnie to samo przesłanie. Chociaż pisząc te słowa zastanawiam się czy rzeczywiście mam rację. Te "zbędne" watki podkreślają paskudne kulisy władzy, a właściwie "paskudność" ludzi władzy.

Są i smaczki sycylijskie ale tylko dla ich poszukiwaczy, typu "miał wygląd Sycylijczyka", spotkali się w Palermo.
Książkę polecam, ale nie jako pierwszy kontakt z Mario Puzo.

Andrew | 2013-10-10
Przeczytana: 10 października 2013
Piotrek | 2011-08-26
Przeczytana: 20 sierpnia 2011

Książka ogarnięta za 3 razem. Przyznam, że Puzo wyznaczył wysoką poprzeczkę w świecie literatury, ale i także bicz na samego siebie. Ciągle go porównujemy do Ojca Chrzestnego, Sycylijczyka itd. Ta książka jest inna, pisana z innym zamysłem. Mam lekkie niedosyt, ale fabuła jako całość okazuje się całkiem fajna.

Gothabella | 2013-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Oceniam na przeciętną (5/10) wyłącznie w kontekście całokształtu dokonań autora. Nie znam się zupełnie na thrillerach politycznych. Sądziłam, że to, co napisze Puzo, będzie zawsze niezłe, niezależnie od charakterystyki gatunkowej. Nie myliłam się, mogę się założyć że książka ta jest lepsza niż większość tego sortu dzieł zalegających na półkach typowych księgarni. Jednak na możliwości Puzo jest to powieść zaledwie taka sobie. Nie za dobra językowo (może to kwestia tłumacza) i słabo trzymająca w napięciu. Trochę się znudziłam. Chociaż w sumie nie wiem, jak można się znudzić tym, że od kopa mordują papieża i porywają córkę prezydenta - może to jakieś upośledzenie z mojej strony.

Jak tylko jestem w stanie wyobrazić sobie dobrą powieść sensacyjną, ta jest wcale niezła, miłośnicy gatunku powinni przeczytać ją z przyjemnością, ale ja cenię w powieściach Puzo zupełnie co innego. Co kto lubi, jednym słowem.

Moo | 2013-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Szaleństwo władzy? A może jedynie podejmowane w określonych warunkach racjonalne decyzje?

Puzo przenosi nas w świat, w którym istnieje walka interesów. Z jednej strony wpływowi, niezwykle bogaci właściciele korporacji, z drugiej dotknięty osobistą tragedią, bezwzględny w swych działaniach prezydent Francis Xavier Kennedy. Obok tego świata wielkich pieniędzy i władzy grupa lewicowych ekstremistów zafascynowanych myślą Marksa i ich przywódca, młody Palestyńczyk pragnący zobaczyć ruiny systemu, który zniszczył jego ojczyznę.

"Czwarty K" to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którym bliski jest świat polityki, władzy i walki o sprawiedliwość.

Polecam!

Jaga | 2014-12-30
Przeczytana: 2014 rok

Trzymająca w napięciu, ukazująca świat wielkiej polityki, ludzi dzierżących władzę na świecie. Historia rodziny Kennedych jest w moim odczuciu tłem do ukazania bezwzględności wpływowych polityków, bogaczy i tego jak nasz świat funkcjonuje. Przekonuje jednak również, jak olbrzymi wpływ może mieć na losy świata pojedyncza jednostka - czy jest to prezydent czy zwykły szary człowiek. Polecam.