Czwarty K

Wydawnictwo: Albatros
The Fourth K
Bykovsky

Thriller polityczny. Nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych zostaje potomek klanu Kennedych - Francis Xavier Kennedy. Jest bogaty, przystojny,niezwykle utalentowany, a po swoich sławnych stryjach - Johnie Fitzgeraldzie i Robercie, zamordowanych przed laty - odziedziczył charyzmat i młodzieńczy idealizm. Wydaje się, że Amerykę czeka ponownie okres gospodarczej, społecznej i politycznej prosperity. Seria tragicznych wydarzeń - śmierc papieża z rąk fanatyków nazywających siebie Chrystusami Przemocy, groźba zdetronowania bomby nuklearnej w Nowym Jorku, porwanie i zabójstwo przez terrorystów córki prezydenta USA - odmieniaja bieg historii. Francis Kennedy postanawia wykorzystać do zemsty całą potęgę swojego urzędu. Posunie się nawet do groźby wojny...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

arekwawa | 2019-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2019

Spodziewałem się po książce, a raczej autorze znacznie więcej. Książka raczej przeciętna - "czytadło" - nic nie wniosła w moje życie. Przegadana fabuła (miejscami dłużyzny). Kilka wątków na koniec łączących się niby w całość - dość przewidywalna. Na pewno nie jest to książka, którą można polecać, raczej taka pozycja z "taniej półki" - można po nią sięgnąć jeśli nie ma się nic pod ręką.

Hubert | 2019-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2019

Czytam wasze opinie i przyznaję: OK, nie jest to najlepsza książka Puzo, aczkolwiek i niesprawiedliwe jest wieszanie na niej psów i twierdzenie, że jest kiepska.

Autor starał się zbudować złożoną, wielowarstwową powieść na wzór "Ojca Chrzestnego" czy "Głupcy Umierają". I owszem, jest złożona i wielowarstwowa, jednak wiele rzeczy tu nie gra - i niewiarygodna, naciągana akcja, i jakieś drętwe dialogi (czy nawet drętwa momentami narracja), a ja osobiście do puli zarzutów dorzucam jeszcze tematykę - politycznych powieści nigdy nie lubiłem. No i jeszcze zakończenie, które jest dość przewidywalne.

Niemniej jednak - naprawdę nie jest źle. Wraca się z przyjemnością, są emocje, jest napięcie, jest czekanie na ciąg dalszy.

Tak więc uważam, że śmiało można przeczytać, aczkolwiek przychylam się do opinii, że niekoniecznie warto zaczynać przygodę z tym autorem konkretnie od tej pozycji.

Grzegorz | 2018-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Ciekawa kolejna powieść Mario Puzo odsłaniająca kulisy władzy na najwyższym szczeblu w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście jest to powieść, tak więc historii nie można traktować dosłownie, aczkolwiek możliwym jest, że wiele z epizodów książki mogło mieć miejsce w rzeczywistości. Interesująca powieść z nietypową dla Puzo tematyką polityczną.

Ela | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

Oceniając książkę należy wziąć pod uwagę że została ona napisana w 1990 roku, a więc w czasach z przed zamachów, wszechobecnego internetu i komórek. Mając wiedzę w jakim kierunku rozwinął się światowy terroryzm książka nie jest szokująca jednak dość powolnie się tocząca akcja w kilku miejscach ma zaskakujące zwroty.

Adam-Dz | 2018-09-30

wiedząc że powieść ta należała do źle odebranych, być może przez to że autor wkracza tu na mniej znany sobie teren, mianowicie polityczny thriller byłem raczej ciekawy co z tego wynikło. Fabuła jest skomplikowana, wręcz pogmatwana za sprawą wielu wątków ukazywanych na przemian co nie pomogło spójności, ostatecznie wszystkie one zamknęły się w jedną całość ale można pogubić się po drodze. Traktując to jednak raczej jako rozważanie nad funkcjonowaniem mechanizmów demokratycznego państwa oraz postaw tworzących je ludzi w obliczu zagrożenia, historia tą wypada znacznie lepiej. Owo zagrożenie tu pokazane spada na amerykańską demokrację a właściwie na prezydenta w liczbie i skali wobec której egipskie plagi wydają się małym piwem. Być może sprawił to sprawił to kunszt autora ale przeczytałem powieść jednym tchem. Zaciekawiła mnie postawy poszczególnych grup oraz osób stanowiących machinę demokratycznego państwa ale i tych którzy stanęli naprzeciw niej. Powieść należy do nurtu „ co by...

Seltella | 2018-09-26
Przeczytana: 25 września 2018

Książka całkiem spoko. Jeśli ktoś lubi thrillery polityczne, to coś dla niego. Mnie aż tak bardzo nie wciągnęła.

Bullshit_detector | 2018-02-03
Przeczytana: 01 lutego 2018

I to pisał Mario Puzo?

Słabiutki thriller polityczny. Niby dzieje się sporo, są zamachy, terroryści, gierki polityczne, ale w ogóle tego nie widać w lekturze.

Po pierwsze autor wprowadza za dużo postaci, zwłaszcza amerykańskich polityków, których ciężko odróżnić, zwłaszcza, że nie wiemy nic o ich wyglądzie. Po drugie denerwujące jest to, że autor każe nam czekać na jakieś wydarzenie przez kilkadziesiąt stron, po czym...w ogóle go nie opisuje. O tym, że się zdarzyło dowiadujemy się ze strzępka zdania wymawianego przez którąś z postaci. Po czym historia przeskakuje o pół roku do przodu.

Jedyne co mnie zaciekawiło to analiza zjawiska lewicowego terroryzmu. To spory akt odwagi, szkoda, że nie starczyło czasu? chęci? na dopracowanie reszty.

Fylesis | 2017-12-28

UWIELBIAM!!!

Sojczix | 2017-11-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 23 listopada 2017

Szczerze mówiąc nudna jak flaki z olejem. Akcja dziwna, poplątana, a niektóre momenty tak bezsensowne, że nie rozumiałam ich racji bytu. Postaci stanowczy nadmiar, że człowiek aż się gubił przy kolejnym nazwisku. W dodatku, osobowości bohaterów mnie irytowały. No cóż dodać więcej - mało ciekawa i ciężka do ogarnięcia sensu ku czemu cały pomysł na tą książkę zmierzał.

annaroza | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Książka określana jako thriller polityczny, choć moim zdaniem to raczej sensacja. Thriller powinien być przepełniony atmosferą zagrożenia, a tu nic. Żadnego napięcia. Polityczne gierki, biznesowe zagrywki i kombinacje służb specjalnych. Choć autor zaserwował nam światowy terroryzm, zamach na papieża, porwanie samolotu a nawet bombę atomową. Ale to wszystko jakieś mdłe, nieprawdziwe... Co prawda powieść powstała jeszcze przed erą internetu, komórek i co ważne, przed 11 września. Być może dlatego to wszystko wydaje się dziś jakieś naiwne, nieprawdziwe... Autora nie skreślam, ale książka niezbyt mi przypadła do gustu.