Zagadki ciała

Okładka książki Zagadki ciała
Stephen Juan Wydawnictwo: VM Group popularnonaukowa
612 str. 10 godz. 12 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
The Essential odd body
Wydawnictwo:
VM Group
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
612
Czas czytania
10 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360072394
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
60 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2471
697

Na półkach: ,

Zaiste, dziwne rzeczy ciekawią autora. Intrygujące i ciekawe jest miedzy innymi, że "Istnieje część mózgu o nazwie "Zwoje Brocka". Takich ciekawostek jest masa. Przeciętny atlas anatomiczny bije pod tym względem książkę Juana na głowę. Gdyby jednak moje zastrzeżenia dotyczyły tylko takich rewelacji. Na str. 31 dowiadujemy się, iż "Jedna kobieta i jeden mężczyzna mogą spłodzić 64 miliardy potomków nie tworząc duplikatów genowych". Domyślam się, co autor chciał przez to powiedzieć, ale generalnie zazdroszczę jurności autorowi. Na tej samej stronie czytamy, że chromosom żeński X ma 433 geny, a męski Y ma ich jedynie 29. Z tego faktu autor wyciąga wniosek, że kobiety dziedziczą dużo więcej, niż mężczyźni. Za coś takiego wyleciałbym z lekcji biologii. Autor lubuje się w przeliczaniu wszystkiego. Możemy się dowiedzieć, że "Pierwsza gigasekunda życia oznacza, ze przeżyłeś przynajmniej miliard sekund, albo przekroczyłeś 32 rok życia". I co z tego? A co z megasekundą czy megaminutą? Na stronie 52. dowiemy się, że mózg zarodka prawdopodobnie milczy i nie wysyła impulsów elektrycznych przez pierwsze 6 tygodni po zapłodnieniu. Jasne, że milczy, bo mózgu jako struktury jeszcze nie ma. Na tej samej stronie widnieją dane, iż mózg kobiety waży średnio 1,25 kg a mężczyzny 1,4 kg. Dalej dowiadujemy się, że różnica pomiędzy średnimi mózgami kobiety i mężczyzny wynosi około 12%. Wychodzi na to, ze autor nie potrafi obliczać procentów, bo z pierwszej informacji można wyliczyć, ze ta różnica wynosi poniżej 11%. Na stronie 74. czytamy: "Jeśli z waszym umysłem nie stało się nic złego przed 70 rokiem życia, niewielkie jest ryzyko, że później będzie z nim coś nie tak." Zaiste prawdę powiada pan Juan, nie dodaje jednak, że istnieje również niewielkie ryzyko dożycia 80-ki. Autor w ramach wyszukiwania rzeczy fascynujących nie waha się też czerpać pseudonaukowych rewelacji z lokalnych gazet. Dowiadujemy się, że przybliżona masa mózgów 224 członków Parlamentu Australii wynosi 313,5 kg. Tyle samo ważyłyby mózgi 65 słoni afrykańskich. A czemu nie porównać z wagą mózgów osłów? Na stronie 86. i 57. ciekawy przypadek z fizyki. Autor raz twierdzi, że mózg wytwarza tyle samo elektryczności, co 20 watowa żarówka (pomijam kwestię, że żarówka nie wytwarza, lecz zużywa tę energię i przekształca na cieplną i świetlną), by w innym miejscu dowiedzieć się, że energią z mózgu można zasilić żarówkę ... 10 watową. Stephen Juan podaje też fajną metodę odchudzania. "Oszacowano, że uderzając głową o ścianę w odstępach 10-sekundowych spala się 150 kalorii na godzinę". Polecam autorowi. Tego typy kuriozów jest w książce cała masa. Biorąc pod uwagę, że powyższy skąpy wybór rewelacji tyczy pierwszej ćwierci książki, rozważam odłożenie lektury i szybkie zastosowanie innej informacji: ośrodkowy układ nerwowy wyrzuca 99% z tego, co rejestrują [...] zmysły, aby nie niepokoić mózgu nieznaczącymi sprawami". I chwała mózgowi za to, bo mógłbym zwariować od masy głupot, które w tej książce się znajdują.

Zaiste, dziwne rzeczy ciekawią autora. Intrygujące i ciekawe jest miedzy innymi, że "Istnieje część mózgu o nazwie "Zwoje Brocka". Takich ciekawostek jest masa. Przeciętny atlas anatomiczny bije pod tym względem książkę Juana na głowę. Gdyby jednak moje zastrzeżenia dotyczyły tylko takich rewelacji. Na str. 31 dowiadujemy się, iż "Jedna kobieta i jeden mężczyzna mogą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    76
  • Chcę przeczytać
    61
  • Posiadam
    31
  • Teraz czytam
    7
  • Ulubione
    5
  • Mogą być
    1
  • Na przyszłość
    1
  • Ksiązki
    1
  • (1) Mam
    1
  • Popularnonaukowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zagadki ciała


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne