Czarne notesy (o niekonieczności)

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria piętnastka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Czarne notesy (o niekonieczności) to autorski diariusz, w którym drobne spostrzeżenia, migawki rzeczywistości, krótkie relacje z odwiedzonych miejsc, opisy ludzi i rzeczy, oraz metaforyczne przypowieści, liryczne frazy, czy zgoła aforyzmy współistnieją na równych prawach, tworząc jednolitą, spójną materię literacką. W swoich podróżnych zapiskach wiele uwagi poświęca Lisowski Grecji, Hiszpanii, Italii i Portugalii, ale odnajduje się też w przestrzeni rodzimej – głównie Krakowa. Teksty składające się na ten oryginalny zbiór małych próz i poetyckich traktatów złożone są niekiedy z zaledwie dwóch, trzech zdań. I jest to oszczędność sprzyjająca lekturze. W silnej kondensacji słów gromadzi się bowiem zarówno stłumiona przez zadumę emocja, jak i przestrzeń, w którą czytający ma okazję wniknąć osobiście, by poszerzyć obraz i pogłębić metaforę. Czarne notesy można czytać jako zbiór błyskotliwych, dowcipnych i uniwersalnych anegdot, ale także jak elegancki i inteligentny przewodnik po zanurzonych w czasie obszarach ludzkiego życia. Bo to nie tylko diariusz wrażliwego na piękno i jego przemiany poety-podróżnika, to również książka bardzo osobista, chwilami wręcz intymna. Tak właśnie jak zapiski w notesie, który nam towarzyszy w drodze.
Artur Daniel Liskowacki

źródło opisu: www.wforma.eu

źródło okładki: www.wforma.eu

AnnaSikorska | 2015-12-26

Czarne skrzynki są znanymi wszystkim rejestratorami katastroficznymi, na których możemy znaleźć zapis ostatnich chwil lotu samolotu. Mają one pomóc w dalszej eliminacji nieodpowiednich czynników, a przez to zapobiec kolejnym katastrofom. Tytuł „Czarne notesy” może nam się skojarzyć z takimi skrzynkami tym bardziej, że podtytuł zbioru „(o niekonieczności)” wprowadza nas w świat wydarzeń, które nie są nieuniknione. Wszystko – przy lekkiej zmianie okoliczności – mogło potoczyć się inaczej, o czym doskonale wiedzą bohaterki „Historii z Thassos”: „W bramach siedzą stare kobiety, tkają nić wieczoru. One wiedzą, że nie ma gotowych rozwiązań, a życie pod koniec każdego dnia domaga się dramatu. Ta historia musi rozwinąć się w jakiś znany sobie sposób”.
Krzysztof Lisowski zabiera nas w świat doznań i rozważań nad elementami dnia codziennego, kultury, bogactwa zapożyczeń, otoczenia. Każde doznanie, obserwacja, wydarzenie z pozornym zakończeniem są pretekstem do snucia niedługiej (często...

| 2013-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2013