Ofiary z ludzi. Od faraonów do wikingów

Wydawnictwo: Bellona
historyczna
Bożena

Czy istnieje w dziejach ludzkości jakakolwiek cywilizacja, której obcy byłby czyn złożenia ofiary z człowieka? Odpowiedź brzmi: rzadko które społeczeństwo zarówno starożytne, jak i współcześnie żyjące rezygnuje ze śmierci rytualnie zadanej człowiekowi lub zwierzęciu w imię dobra ogółu. Śmierć wśród ruin to efekt wielu godzin spędzonych przez autora na stanowiskach archeologicznych, w bibliotekach i muzeach na całym świecie.

źródło opisu: http://www.bellona.pl

źródło okładki: http://www.bellona.pl

Isadora | 2013-10-03
Przeczytana: 03 października 2013

Czy przychodzi Wam na myśl choćby jedna cywilizacja - starożytna lub nie - która obchodziła się bez ofiar z ludzi? Zastanówcie się głęboko, może wpadnie Wam coś do głowy, bo ja niestety musiałam skapitulować przed faktem, że historia gatunku ludzkiego od jego zarania naznaczona jest okrucieństwem; co więcej - nie jestem w tym smutnym przekonaniu odosobniona, gdyż wielu badaczy uznaje, że to mord rytualny leży u podstaw człowieczeństwa, tworzył zręby kultury wielu cywilizacji, definiował i scalał wspólnotę, a także stanowił o jej przetrwaniu. Od początku ofiary z ludzi miały charakter religijny, były sposobem na kontakt z bóstwem, wyrazem jego czci, miały na celu jego przebłaganie, zjednanie lub obłaskawienie, wyproszenie łask niezbędnych dla przetrwania i pomyślności danej społeczności lub też były sposobem na zgłębienie tajemnic świata.

Ten pełen grozy, choć zarazem fascynujący proceder, praktykowany pod każdą szerokością geograficzną i na przestrzeni tysiącleci, stał się...

Kronika | 2016-10-01

Ciekawa pozycja opisująca zagadnienie dość słabo w Polsce znane. Zbiorcze ukazanie podejścia do ofiar z ludzi w różnych epokach i kulturach sprawia, że otrzymujemy migawkę krótkich artykułów, pobieżną niemniej zachęcącą, żeby temat ten zgłębiać już na własną rękę. Bardzo interesujące są zamieszczone w tekście zdjęcia i rysunki. Autor dołączył także bibliografię, lecz chociaż są to w lwiej części opracowania ogólne, polskojęzyczne, dla chętnych stanowić one mogą dużą pomoc w dalszych badaniach tego tematu.

Aztek_Anonim | 2016-04-15
Raven | 2015-12-25