Ofiary z ludzi. Od faraonów do wikingów

Wydawnictwo: Bellona
historyczna
Bożena

Czy istnieje w dziejach ludzkości jakakolwiek cywilizacja, której obcy byłby czyn złożenia ofiary z człowieka? Odpowiedź brzmi: rzadko które społeczeństwo zarówno starożytne, jak i współcześnie żyjące rezygnuje ze śmierci rytualnie zadanej człowiekowi lub zwierzęciu w imię dobra ogółu. Śmierć wśród ruin to efekt wielu godzin spędzonych przez autora na stanowiskach archeologicznych, w bibliotekach i muzeach na całym świecie.

źródło opisu: http://www.bellona.pl

źródło okładki: http://www.bellona.pl

Isadora | 2013-10-03
Przeczytana: 03 października 2013

Czy przychodzi Wam na myśl choćby jedna cywilizacja - starożytna lub nie - która obchodziła się bez ofiar z ludzi? Zastanówcie się głęboko, może wpadnie Wam coś do głowy, bo ja niestety musiałam skapitulować przed faktem, że historia gatunku ludzkiego od jego zarania naznaczona jest okrucieństwem; co więcej - nie jestem w tym smutnym przekonaniu odosobniona, gdyż wielu badaczy uznaje, że to mord rytualny leży u podstaw człowieczeństwa, tworzył zręby kultury wielu cywilizacji, definiował i scalał wspólnotę, a także stanowił o jej przetrwaniu. Od początku ofiary z ludzi miały charakter religijny, były sposobem na kontakt z bóstwem, wyrazem jego czci, miały na celu jego przebłaganie, zjednanie lub obłaskawienie, wyproszenie łask niezbędnych dla przetrwania i pomyślności danej społeczności lub też były sposobem na zgłębienie tajemnic świata.

Ten pełen grozy, choć zarazem fascynujący proceder, praktykowany pod każdą szerokością geograficzną i na przestrzeni tysiącleci, stał się...

Ciekawa książka, w której autor przedstawił w przystępnej formie cywilizacje kultywujące obrzędy związane ze składaniem ofiar z ludzi. Pozycja jest interesująca i dość starannie opracowana, choć wybiórczość tematów powoduje poczucie niedosytu. Warto zwrócić uwagę na bibliografię, która stanowi punkt wyjścia do samodzielnych poszukiwań wybranych zagadnień. Nie sądziłam, że przeczytam ową lekturę tak szybko i z wielkim zaangażowaniem. Autor uznaje, że właściwie w każdym czasie i warunkach oraz kultach istniały różnego rodzaju formy ofiar z ludzi. W konsekwencji, już nigdy nie spojrzę na historię w ten sam sposób, szczególnie, że z książki dowiedziałam się wielu ciekawostek. Oczywiście, piszę to z perspektywy osoby nie związanej ze środowiskiem historycznym, choć myślę, że monografię należy rozpatrywać raczej w kategoriach popularnonaukowych a nie stricte naukowych. Polecam.

Kronika | 2016-10-01

Ciekawa pozycja opisująca zagadnienie dość słabo w Polsce znane. Zbiorcze ukazanie podejścia do ofiar z ludzi w różnych epokach i kulturach sprawia, że otrzymujemy migawkę krótkich artykułów, pobieżną niemniej zachęcącą, żeby temat ten zgłębiać już na własną rękę. Bardzo interesujące są zamieszczone w tekście zdjęcia i rysunki. Autor dołączył także bibliografię, lecz chociaż są to w lwiej części opracowania ogólne, polskojęzyczne, dla chętnych stanowić one mogą dużą pomoc w dalszych badaniach tego tematu.

Aztek_Anonim | 2016-04-15
Raven | 2015-12-25