Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej

Okładka książki Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej
Sławomir Koper Wydawnictwo: Bellona reportaż
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2013-05-16
Data 1. wyd. pol.:
2013-05-16
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311127081
Tagi:
dwudziestolecie międzywojenne gwiazdy kino teatr sport
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 5,3
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Przeboje PRL Sławomir Koper, Marek Sierocki
Ocena 6,4
Przeboje PRL Sławomir Koper, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
310 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
28
28

Na półkach:

Recenzja pochodzi z portalu kulturaonline.pl.

Aktor kinematograficzny jest płatny 10 albo 20 razy lepiej niż aktor na scenie, a w dodatku nie potrzebuje tyle pracować, bo odpada tu całkowicie nauka tekstu - ujawniał z przekąsem Antoni Ferter. Słowa aktora brzmią aktualnie, ale dotyczą rzeczywistości sprzed blisko stu lat. Dwudziestolecie międzywojenne było niewątpliwie epoką bujnego rozwoju kultury masowej. Towarzyszyły jej zaś wielkie emocje i nie mniejsze pieniądze. W swojej najnowszej książce, Sławomir Koper opisuje ów niezwykły świat.

"Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej" to kolejna z publikacji Kopera poświęconych dwudziestoleciu międzywojennemu. Wcześniej autor pisał m.in. o ówczesnych elitach artystycznych oraz aferach i skandalach. W nowej książce zajmuje się głównie kulturą popularną tamtego okresu. Pokazując od kulis ówczesne życie bohaterów zbiorowej wyobraźni oraz całą medialną wrzawę ich otaczającą.

Jak mówił Ferter, międzywojenne kino rzeczywiście generowało pokaźne sumy. Bo też dużo wcześniej zaczęło budzić zainteresowanie Polaków. Koper przypomina wydarzenia z 1903 roku, gdy w Siedlcach doszło do publicznych rozruchów z powodu... małej ilości biletów do kina. Po odzyskaniu niepodległości, filmy stały się chyba najbardziej pożądaną z rozrywek. Nic dziwnego, że ówczesna kinematografia przypominała pracującą na najwyższych obrotach manufakturę. Michał Waszyński, reżyser komedii z Adolfem Dymszą, potrafił kręcić do 7 filmów sezonowo. Nie przejmując się ani nikłą jakością fabuły, ani chwilowym brakiem scenariusza. Scenariusze powstawały zresztą w tempie ekspresowym. O "wytwórczości" scenopisarza Konrada Toma krążyły legendy.

Kinematografia, jaką opisuje Koper, to przede wszystkim wytwór prywatnej inicjatywy. Pieniądze na filmy rzadko pochodziły od państwa. Obrotni producenci jak Józef Rosen, potrafili znaleźć alternatywne kanały finansowania. Zamiast do banków, uderzali wprost do właścicieli kin. Jako kartę przetargową pokazując umowy popisane z popularnymi aktorami. Aktorzy byli bowiem potęgą. Naczelny amant polskiego kina - Aleksander Żabczyński, w ciągu 4 lat wystąpił aż w 15 filmach. Na prośbę dozorcy musiał co jakiś czas odnawiać ściany klatki schodowej swojego mieszkania. Były bowiem gęsto zapisane miłosnymi wyznaniami fanek aktora. To zresztą tylko jeden z wielu przytaczanych w książce przejawów kultu, którym otaczano w II RP ludzi kina.
Więcej na: http://kulturaonline.pl/ksiazka,do,walizki,gwiazdy,ii,rp,tytul,artykul,16138.html

Recenzja pochodzi z portalu kulturaonline.pl.

Aktor kinematograficzny jest płatny 10 albo 20 razy lepiej niż aktor na scenie, a w dodatku nie potrzebuje tyle pracować, bo odpada tu całkowicie nauka tekstu - ujawniał z przekąsem Antoni Ferter. Słowa aktora brzmią aktualnie, ale dotyczą rzeczywistości sprzed blisko stu lat. Dwudziestolecie międzywojenne było niewątpliwie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    433
  • Chcę przeczytać
    323
  • Posiadam
    159
  • Historia
    13
  • Ulubione
    12
  • 2014
    12
  • Teraz czytam
    11
  • 2013
    9
  • Biografie
    6
  • Chcę w prezencie
    5

Cytaty

Więcej
Sławomir Koper Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej Zobacz więcej
Sławomir Koper Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także