POMÓŻ SOBIE SAM - psychoterapia zdrowego rozsądku

Tłumaczenie: Andrzej Wróblewski
Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
poradniki
hunter

Miejmy odwagę zmieniać to, co może być zmienione, miejmy na tyle spokoju ducha, aby zaakceptować to, co nie może być zmienione, i miejmy na tyle mądrości, aby rozpoznawać i uznawać różnicę między tymi dwoma rzeczami. Książka ta, adresowana do szerokiej publiczności, poświęcona jest najczęściej występującym schematom irracjonalnego myślenia. Ukazuje, w jaki sposób możliwa jest konfrontacja...

Książka ta, adresowana do szerokiej publiczności, poświęcona jest najczęściej występującym schematom irracjonalnego myślenia. Ukazuje, w jaki sposób możliwa jest konfrontacja pewnych fałszywych idei, generujących silne i wyniszczające emocje, z rzeczywistością.
Autor w przekonujący sposób wyjaśnia istnienie w naszym życiu negatywnych stanów emocjonalnych oraz proponuje jasną i prostą metodę ich eliminowania. Chodzi przede wszystkim o uświadomienie sobie, że większość tych zaburzeń emocjonalnych spowodowana jest nierealistycznymi myślami i ideami, jakimi niemal każdy z nas „zanieczyszcza” sobie umysł; a następnie o skonfrontowanie tych idei z rzeczywistością, i wreszcie - pozbycie się ich. Tej strategii psychologicznej powinny towarzyszyć konkretne działania, czyli zmiana zachowań w naszym codziennym życiu. Dzięki temu podwójnemu procesowi (myśl i działanie) możliwe jest wyeliminowanie znacznej części przykrych stanów psychicznych, w jakie często popada wielu z nas.
Myśli i idee przedstawione w tej książce są w znaczącym stopniu inspirowane koncepcjami amerykańskiego psychoterapeuty Alberta Ellisa. Jest on twórcą psychoterapii znanej jako racjonalno-emotywna.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

jardian | 2018-11-29

Książkę zakupiłem w 2007 roku, tuż po zakończeniu swoich studiów. Jest to bardzo przystępnie napisany poradnik psychologiczny, jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Wychodzi on z nurtu racjonalnej terapii emotywnej Ellisa, wzoruje się też na starożytnych stoikach. "Miejmy odwagę zmieniać to co się da zmieniać, miejmy odwagę akceptować to, czego się zmieniać nie da". Książkę przeczytałem wiele razy, jest cała podkreślona i pozaznaczana przy ważniejszych momentach. Jest bardzo pomocna. Różni się ona od psychoanalizy, z którą mamy do czynienia: jej interwencje zwłaszcza te interwencje kryzysowe, są przedstawione w klarowny i bardzo przystępny sposób, został ten poradnik opracowany tak, że do każdego trafia. Na przykład od terapii psychoanalitycznych różni się tym. że konfrontacje klienta (a nie pacjenta) z jego nierzeczywistymi myślami są bardzo celne i bardzo trafne. Mówi się, że terapie psychoanalityczne trwają latami, zaś terapie podobne do zastosowanych w tej książce, są...