Verachtung

Okładka książki Verachtung Jussi Adler-Olsen
Okładka książki Verachtung
Jussi Adler-Olsen Wydawnictwo: D Tv Cykl: Departament Q (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Departament Q (tom 4)
Journal 64
D Tv
2012-08-01
2012-08-01
niemiecki
Thiess Hannes
zaginieni przeznaczenie lekarz fanatyzm

Kolejna rewelacyjna część cyklu Departament Q. Wyraziste postacie, znakomita intryga, barwne tło społeczne. Bardzo odpowiada mi ta seria i ten autor.

Czwarte, najsłabsze z dotychczasowych spotkań z departamentem Q. Na pewno nie pomogły znane z poprzednich części i powielane schematy: układy w samej Komendzie Policji, eksponowana tym razem fizjologia chorych bohaterów i przeciągane ponad miarę wątki, które mają spajać całą serię (tajemnica Assada, alter-ego Rosy, proces zdrowienia Hardy'ego).
Na domiar złego, nowe śledztwo nie stanowi zagadki dla czytelnika, gdyż, razem z wszystkowiedzącym narratorem, śledzimy historię w retrospekcji. A to, co z kolei miałaby stanowić suspens (roztrzygnięcie ostatecznej walki bohaterów) - jest tak naciągane, że aż nudne.

Wszystkie te elementy, przekraczające czasem poziom obrzydliwości, absurdu i granic prawdopodobieństwa, kręcą się wokół tematu eliminowania "małowartościowych" ludzi, eugeniki i poprawiania rodzaju ludzkiego poprzez kontrolę urodzeń i wymuszone sterylizacje. I znowu, nie przekonał mnie ten przerysowany wątek grupy ryzykantów - szaleńców, poświęcających swój czas, pieniadze, by na swój pokrętny sposób, w jednym gabinecie ginekologicznym "naprawiać" świat.

Podsumowanie: tutaj więcej znaczy mniej. Za dużo wszystkiego i przewidywalność akcji zmęczyły mnie i znudziły. Cztery gwiazdki daję trochę na zachętę.

Na domiar złego, nowe...

W tym tomie historia mnie nie zachwyciła. Dobrnęłam do końca tylko ze względu na wspaniałego lektora jeden punkt więcej właśnie dzięki niemu.

Bardzo wyrafinowane intrygi. Główny bohater nieśmiertelny. Ale wszystko razem się broni. Da się czytać.

Tak to prawda Skandynawowie to mistrzowie kryminału ,oraz odpowiedniego klimatu. Gąszcz postaci, spraw zagadek , na początku bardzo niejasno, w miarę słuchania mistrzowskiego głosu Pana Janusza Zadury, wszystko się klaruje i rozjaśnia.
Uwielbiam wchodzić do Departamentu Q i tam to już dialogi Carla , Assada i Rose nadają tym mrocznym książkom błysku.
Polecam miłośnikom kryminałów.

Polecam miłośnikom...

Za mną czwarty już tom serii „Departament Q” z dobrze znanym mi komisarzem Carlem Mørckiem i jego arabskim asystentem Assadem. Coraz bardziej zatapiam się w te skandynawskie kryminały mające w sobie swoisty mrok, smutek i zaskakującą zagadkę kryminalną. Jussi Adler-Olsen tworzy książki kryminalne z iście morderczą pasją i co najważniejsze jego główni bohaterowie dają się lubić. Z prawdziwą przyjemnością zanurzam się w ten świat literacki pełen tajemnic, by zapomnieć o codziennych problemach. Przeżywam problemy osobiste komisarza Carla Mørcka, uśmiecham się do autora za poczucie humoru i teksty, które zwalają z nóg.
„-Assad, moja droga, dręczona przez grypę istoto. Czy byłbyś tak miły i kaszlnął na tego durnia? Tylko weź proszę głęboki wdech”.
Wątek humorystyczny to tylko przecinek w zderzeniu ze sprawą, którą prowadzi Mørck. Tym razem przyjrzałem się nielegalnym zabiegom na narządach rodnych kobiet bez ich wiedzy. Ta mroczna strona duńskiej historii sięga kilkadziesiąt lat wstecz, kiedy to kobiety były zmuszane do aborcji i sterylizacji. Tamte odległe w czasie wydarzenia przeplatają się z zaginięciem burdelmamy, Rity Nielsen. Dwie linie czasowe to umiejętne i precyzyjne łączenie wątków, które tylko z pozoru niewiele wspólnego mają ze sobą. Można zarzuć autorowi, że ten schemat się powtarza, ale jeśli zagłębiam się w lekturę widzę, że takie prowadzenie akcji wymaga naprawdę niezwykłych umiejętności. Tu nie ma miejsca na potknięcia i niedociągnięcia. Trzeba nauczyć się dawkować ilość wydarzeń nie tylko z punktu widzenia śledczych, ale też sprawców i ofiar. Duński pisarz opracował ten trzytorowy rodzaj prowadzenia akcji do perfekcji. Z ciekawością i niepokojem przyglądałem się poczynaniom partii Czyste linie i ich założycielowi doktorowi Curtowi Wad. Jak wyglądałby świat gdyby ludzie o specyficznych i kontrowersyjnych poglądach dostali się do władzy? Jak widać sprawa jest poważna, kiedy ma się do czynienia z człowiekiem, który przez całe swoje życie radykalnie dzielił ludzi na podludzi i dobrych obywateli. Mocna jest ta książka, taka prawdziwa, wstrząsająca i niezwykle spójna. Gdyby nie kilka nowości, które muszę przeczytać od razu sięgnąłbym po kolejną część „Departament Q”.

Najważniejsze w tej serii są bowiem wątki skupione na głównych bohaterach i łączące ekipę dochodzeniową "Departamentu Q" - często dużo ważniejsze niż sama zagadka kryminalna. Nie przeczę, że sama intryga jest ciekawa - jest świetnie zaplanowana, a wątek z nią związany zaskakuje i wzrusza w finale. Niemniej jednak, to momenty, kiedy autor stopniowo ujawniał kolejne rewelacje dotyczące przeszłości Assada, równie uroczego, co niebezpiecznego "partnera w zapobieganiu i karaniu zbrodni" Carla Mørcka, odkrywał nowe fakty o Rose oraz rozwijał relacje między tymi postaciami, stanowiły dla mnie największą przyjemność z czytania. Dialogi - absolutne mistrzostwo świata - między nimi są często sarkastyczne i kąśliwe, co czyni je nader zabawnymi...

"Kartoteka 64" to niesamowite połączenie mrocznego kryminału z czarną komedią, przy czym obie te warstwy są równorzędne. Dzięki temu postaci, umieszczone w tych dwóch odmiennych gatunkowo światach, stają się bardziej wielowymiarowe i realistyczne. Takie jest życie - często ponure i przygnębiające - a ludzie zaskakują nas, ujawniając swoje najgorsze cechy i instynkty - a czasem wręcz absurdalne do tego stopnia, że tylko poziom cynizmu i pragmatyzmu reprezentowany przez Carla Mørcka pozwala zachować zdrowy rozsądek. Zdecydowanie polecam!

To zdecydowanie seria kryminałów, która wyróżnia się na tle innych. Po lekturze czterech pierwszych tomów cyklu, utwierdziłem się w przekonaniu, że nie sposób czytać jej wyrywkowo (jeśli ktoś zaczął przypadkiem od n-tego tomu serii i nie czuł się zagubiony w gąszczu relacji i kontekstów, których Jussi Adler-Olsen nie wyjaśnia w kolejnych tomach - chylę czoła!)....

Polecam, książka ciekawa. Trochę trzeba się skupić na fabule, bo autor przenosi nas w różne czasy.

Ze wszystkich strasznych książek tego autora, ta była chyba najstraszniejsza :(. W sensie, opowiadała o najgorszych sprawach.
Nie pomagał też fakt, że czytelnik wiedział więcej niż śledczy - może nie tyle znał osobę mordercy, ile wiedział co się wydarzyło.
Ciekawa jestem co dalej będzie ze "sprawą Carla" - bo na razie wygląda na to, że ma jakiegoś naprawdę zawziętego wroga.
Dobrze, że jest nadzieja dla Hardy'ego. To chyba najlepsze co się w tej książce wydarzyło.
Bardzo lubię styl autora, ten czarny humor, ale naprawdę, ten tom miał wyjątkowo ponury wydźwięk.

Trochę lepiej, ale tylko trochę. Cały czas ten sam schemat, mało rozgarnięci bohaterowie, a o wszystkim i tak decyduje przypadek.

• Audiobooki

Jussi Adler-Olsen Kartoteka 64 Zobacz więcej