O pochodzeniu formy w sztuce

Tłumaczenie: Ewa Życieńska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Origins of form in art
forma, sztuka- teoria
sztuka
Cata

„Tom ten jest kolejnym świadectwem moich nieustannych poszukiwań społecznych, a nawet wręcz biologicznych fundamentów sztuki." „Fakt, że przetrwała ona jako proces społeczny od najwcześniejszych znanych nam cywilizacji aż po naszą burzliwa epokę, wskazywałby na to, ze sztuka pełni jakąś zasadniczą rolę w ewolucji rodzaju ludzkiego." „Jedynie w okresach dekadencji lub akademizmu żywotność...

jakąś zasadniczą rolę w ewolucji rodzaju ludzkiego."

„Jedynie w okresach dekadencji lub akademizmu żywotność sztuki ustępuje regułom i formułom; tylko w takich okresach gardzi się indywidualnością i ekscentrycznością. Współczesny kierunek w sztuce jest olbrzymią, trwającą już ponad stulecie próbą przywrócenia jej funkcji żywotnej, uczynienia jej raz jeszcze organicznym środkiem percepcji i komunikacji."

„Autentyczne sztuki dnia dzisiejszego uwikłane są w heroiczną walkę z miernotą i wartościami masowymi a jeśli tę walkę przegrają, wówczas sztuka, w tym sensie, w jakim ma znaczenie, zginie. Gdy ginie sztuka, duch ludzki staje się bezsilny, świat zaś cofa się w barbarzyństwo."

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1974

źródło okładki: zdjęcie autorskie