Listy z Afryki (1914-1924)

Wydawnictwo: Muza
Breve fra Afrika 1914-1924
8372000905
literatura faktu
catarzynka12

Prezentowany wybór listów jest tak bogaty, że pozwala poznać dokładnie właściwie wszystkie aspekty życia i działalności pisarki. Dowiadujemy się bardzo wiele o funkcjonowaniu farmy, o współpracy białych i czarnych, o życiu miejscowej ludności, autorka odkrywa nam Afrykę taką, jaka była przez stulecia, a która krótko po wyjeździe stamtąd pisarki wkroczyła w okres gruntownych przemian. Opowiada o swoich przyjaźniach z czarnymi robotnikami, o tym, jaki wpływ wywiera na nią ich kultura, a jednocześnie o swoich stosunkach z angielską kolonią w Kenii, o siedemnastu latach nieprzerwanej walki o utrzymanie farmy w jakiej takiej kondycji, o nigdy nie zerwanym kontakcie z rodziną i przyjaciółmi w Danii, o stosunkach z mężczyznami, którzy mieli na nią wpływ duchowy i erotyczny, o swoim nastawieniu do świata i do religii. Z drugiej strony listy te są niezmiernie interesujące pod względem historycznym i wykraczają daleko poza osobiste przeżycia autorki.

źródło opisu: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=40241

źródło okładki: scan własny

Naprawdę długo się tej książki naszukałam, ale znalazłam!

Nikt nie piszę o Afryce tak, jak Karen Blixen. Ona potrafiła uchwycić to, co jest samym sednem Afryki, jej rytmem, który całym sercem ukochała, i od którego już do końca życia się nie uwolniła.

"Mam wrażenie, że w przyszłości, bez względu na to, w jakim miejscu na świecie się znajdę, będę się zastanawiać, czy w Ngong pada deszcz"

P.S. Dałabym jedną gwiazdkę więcej, gdyby nie to, że do wykrzesania z tej książki wszystkiego, co najpiękniejsze trzeba znać jakieś inne książki (o) Tanne. W środku znajdują się po prostu same listy, bez większych wyjaśnień, których tak bardzo pragnęłam (i koniec końców, sama ich szukałam).

Anna | 2016-05-23
Na półkach: Przeczytane, Biografie