Trup Gideona

Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Cykl: Gideon Crew (tom 2)
Wydawnictwo: G+J
Gideon's Corpse
Bożena

Naukowiec specjalizujący się w badaniach nad bronią nuklearną popada w szaleństwo: terroryzuje bronią i przetrzymuje w charakterze zakładników Bogu ducha winną rodzinę z Queensu. Stawia tym samym na nogi wszystkie służby policyjne i doprowadza do wielogodzinnego impasu. Pióropusz radioaktywnych cząstek nad jedną z dzielnic Nowego Jorku prowadzi śledczych do opuszczonego magazynu kolejowego,...

Pióropusz radioaktywnych cząstek nad jedną z dzielnic Nowego Jorku prowadzi śledczych do opuszczonego magazynu kolejowego, gdzie najprawdopodobniej ktoś niedawno konstruował bombę atomową. Dalsza analiza dowodów wskazuje, że najprawdopodobniej dojdzie do niewyobrażalnego: za dziesięć dni w rezultacie nuklearnego ataku terrorystycznego Nowy Jork wyparuje z powierzchni Ziemi.

Tylko dziesięć dni. W tym krótkim czasie Gideon Crew podąża tropem tajemniczej komórki terrorystycznej od przedmieść Nowego Jorku po górzyste bezludzia Nowego Meksyku i przy okazji odkrywa, że koniec może być o wiele straszniejszy niż archetypiczny Armagedon.

Akcja pędzi zygzakami niczym rakieta, która wyrwała się spod kontroli, i zmierza ku przewrotnemu zakończeniu -
Kirkus Reviews

Gideon pozostaje równie frapującą postacią jak w poprzedniej powieści. Wyjątkowa inteligencja i niebywała pomysłowość powinny zaskarbić mu przychylność wszystkich miłośników powieści przygodowych - Booklist

Preston i Child prowadzą akcję powieści w zawrotnym tempie - BookReporter.com

Preston i Child stworzyli kolejny błyskotliwy, spójny thriller… Akcja jest wartka i odznacza się filmową obrazowością - New Mexico Magazine

Douglas Preston i Lincoln Child – zawsze prowokacyjni i na czasie – dostarczyli nam kolejny emocjonujący thriller, który czyta się dosłownie jednym tchem… Oś powieści opiera się nie tyle na tym, czy główny bohater wybrnie z tarapatów, ale jak to osiągnie. Autorzy zabierają czytelnika w podróż, która dostarcza wiele niezapomnianych wrażeń - Albuquerque Journal

Druga powieść z serii o Gideonie jest naszpikowana nieoczekiwanymi zwrotami akcji, które zaskoczą nawet najbardziej zaprawionego w bojach czytelnika thrillerów. Wydawało by się, że wątki terrorystyczne zostały już zgrane do szczętu w filmie i literaturze, tymczasem Preston i Child zaproponowali nam coś całkiem świeżego i oryginalnego - RT Book Reviews Magazine

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl/ksiazki,1,4,655,trup-gideona.html

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl

Krysztyna | 2014-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Ciekawa intryga i, jak zwykle, wiele przeciwności, które trzeba pokonać, żeby dotrzeć do celu. Czy Gideon Crew zdąży na czas odkryć prawdę i powstrzymać atak terrorystyczny? Czy uda mu się przechytrzyć służby specjale USA i wszystkich czyhających na jego życie wrogów?
Zaskakujący finał!

Serdecznie polecam.

OkiemMK | 2014-09-18

D. Preston i L. Child należą do grona moich ulubionych autorów kryminałów/thrillerów. Ich pomysły w każdej kolejnej odsłonie są coraz bardziej dopracowane. Biały Ogień>> zachwycił mnie połączeniem nowoczesnego i klasycznego kryminału oraz kreacją postaci znanego mi już z Relikwiarza>> agenta Pendergast'a. Trup Gideona to druga część serii powieści z tytułowym bohaterem, który jest niezwykle inteligentnym naukowcem i wybitnym złodziejem w czasie wolnym od pracy. Współpracując z tajną organizacją Gideon Crew ma za zadanie odkryć, czy znany mu naukowiec specjalizujący się w badaniach nad bronią nuklearną mógł zostać terrorystą i osobą, która jest zamieszana w możliwy atak terrorystyczny. Pan Crew ma 10 dni, by odkryć prawdę, powstrzymać kataklizm i uratować Nowy Jork.
Trup Gideona to naprawdę dobrze skonstruowany kryminał przygodowo-naukowy z rozbudowaną, wielowątkową fabułą i charakterystycznymi, niejednoznacznymi postaciami. Motyw terrorystyczny może wydawać się dość oklepanym...

eva43 | 2013-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2013

To pierwsza książka tych dwóch autorów jaka wpadła mi w ręce. Nie wiedziałam czego się spodziewać i powiem tylko bardzo udana powieść. Pomimo ponad pięciuset stron czyta się szybko, nie ma rozwlekłych opisów i język jest przejrzysty. Polecam wielbicielom sensacji i szybkiej akcji. Ja z chęcią sięgnę po inne książki tej dwójki.

Zuela | 2014-01-28

Ciut ciekawsze niż pierwsza część-służby wywiadowcze chcące użyć broni biologicznej w imię wyższych celów....takie sobie

Adam Grochocki | 2016-09-01

Ta i więcej recenzji na geeklife.pl/ksiazki
Zapraszam :)

Minęło kilka miesięcy od wydarzeń z pierwszej części. Gideon, niegdyś szalenie utalentowany złodziej dzieł sztuki i wyjątkowo inteligentny naukowiec aktualnie żyje na „pożyczonym” czasie. Wszystko przez informacje jakie uzyskał od bardzo wpływowego człowieka nazwiskiem Eli Glinn. Glinn poinformował Gideona, że cierpi on na rzadką chorobę mózgu, która niechybnie prowadzi do śmierci, a zgodnie z szacunkami pozostał mu około rok życia. Crew próbuje zasięgnąć zewnętrznych opinii i czerpać z życia ile się da. Niestety nie ma co liczyć na sielankę, bo Glinn przygotował dla niego nowe zadanie…

Gideon Crew prowadził badania nad bronią nuklearną w Los Alamos, gdzie poznał wielu innych naukowców. Właśnie jeden z jego dawnych kolegów – Chalker zabarykadował się w restauracji, gdzie przetrzymuje zakładników i nie chce rozmawiać z żadnym negocjatorem. Glinn namawia Gideona, by ten spróbował przemówić do rozsądku swojemu koledze.

Tak...

Rosemarie | 2013-05-10
Przeczytana: 22 maja 2013

Gideon Crew to osoba intrygująca i ciekawa, a wszystko to przez doświadczenie, które ukształtowało jego psychikę. Jako dwunastolatek był świadkiem śmierci swojego ojca, którzy został zastrzelony przez FBI. Od tamtej chwili jego życie powoli wydawało się chylić ku upadkowi, kiedy to zrozpaczona matka nie interesowała się losem swojego syna. Chłopak od najmłodszych lat kradł, czując wtedy przypływ dreszczyku emocji. Wszystko niespodziewanie zmienia swój bieg, kiedy to Gideon dowiaduje się, że jego ojciec nie popełnił zbrodni, o którą go oskarżono. Nie był winien katastrofy kryptologicznej. Padł on ofiarą perfidnej intrygi i został kozłem ofiarnym. Gideonem ta wiadomość wstrząsnęła, postawił on sobie za cel znalezienie dowodów, które oczyszczą dobre imię jego rodzica. Rozpoczął studia, obronił doktorat z fizyki, cechująca go nieustępliwość sprawiła, że udało mu się zebrać potrzebne informacje, a także samodzielnie wymierzyć sprawiedliwość.

Przypadkiem bohater dowiaduje się, że cierpi...

Kasiulek | 2013-05-17
Przeczytana: maj 2013

Gideon Crew to specyficzna osoba, która już od najmłodszych lat musiała dbać o siebie. Jako dwunastolatek widział śmierć ojca cywilnego kryptologa, zastrzelonego przez FBI. Po tej śmierci jego życie zmienia się o 180 stopni, matka nie mogąc przeżyć tej tragedii zaczyna pić, aby zapomnieć. Częste przeprowadzki, zmiany szkół, środowiska nie wpływają pozytywnie na młodego chłopca. Mając 17 lat przez przypadek, aby nie błąkać się po ulicach na wagarach odwiedza towarzystwo historyczne. Tam jego wzrok przykuwa jedna z grafik na tyle, że postanawia ą ukraść- udaje mu się to zrobić bez problemu. Spodobało mu się to na tyle, że później kradzione prace mógł sprzedać za spore pieniądze. Kradł przede wszystkim dla zysku. Po pewnym czasie jego matka umiera, jednak przed śmiercią zdradza tajemnicę zabójstwa ojca., wyznając że nie ponosił on winy za katastrofę kryptologiczną a wręcz sam wskazał słabe punkty szyfrowania, jednak było już za późno aby wszystko odkręcić i został on kozłem ofiarnym....

Zrecenzowana | 2013-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Przy okazji czytania „Trupa Gideona”, naszła mnie pewna ochota na podziękowanie mojej...

nikaahonen | 2014-06-03
Na półkach: Przeczytane, ANG

Ponieważ jestem beznadziejnie zakochana w agencie Pendergaście, rzucam się na wszystko, co panowie Preston i Child piszą wspólnie. Rzuciłam się zatem również na Gideona. Podczas lektury pierwszej części jego przygód co chwila przecierałam oczy ze zdumienia, bo nie mogłam uwierzyć, że czytam najzwyklejszego gniota. Ale postanowiłam dać mu jeszcze jedną szansę. I dobrze się stało, bo "Trup", obiektywnie rzecz biorąc - powieść raczej przeciętna, na tle poprzedniczki wypada wręcz doskonale. Sam Gideon jest nadal mdły i bezpłciowy, ale dostaje pełnokrwistego partnera, agenta FBI Stone'a Fordyce (ach, ci agenci FBI..!) i w parze z nim jakby nieco zyskuje. Ogólnie, cała fabuła jest dość interesująca i książkę czyta się gładko i przyjemnie, chociaż bez specjalnego zaangażowania. Panowie P i C uratowali tym trupem twarz, ale do poziomu cyklu z Pendergastem nawet się nie zbliżyli.

Magdalena | 2014-01-04

No cóż, lubię Prestona i Childa, ale trochę mnie zmęczyli ostatnio. Drugi tom opowieści o Gideonie nie porywa, choć czekam na trzeci. Frapująca może być przygoda z Księgą z Kells