Ryszard i kobiety

Wydawnictwo: G+J
autobiografia, Ryszard Kalisz
Bożena

Każda kobieta, niezależnie od posiadanego światopoglądu, chce wejść pod ramię mężczyzny, a każdy mężczyzna chce jej to ramię podać. I dotyczy to także najsilniejszych kobiet, które pełnią ważne funkcje społeczne i polityczne, chociaż one często nawet same przed sobą się do tego nie przyznają.
Ryszard Kalisz

źródło opisu: G+J RBA Wydawnictwo

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl

Ewa K | 2013-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 24 maja 2013

Tego pana nie muszę chyba specjalnie przedstawiać. Kto jak kto, ale Ryszard Kalisz znakomicie potrafi zadbać o swój medialny wizerunek. Choć częściej widzimy go w programach publicystycznych niż na mównicy sejmowej, to z pewnością każdy z nas kojarzy jego sympatyczną, pełną ciepła i uśmiechu twarz. Nieustająca popularność byłego posła SLD sprawiła, że zaproponowano mu napisanie książki. Nie miała być to książka o Ryszardzie Kaliszu - polityku, a o kobietach, które wpłynęły na jego życie. Polityk postanowił jednak nieco zmienić koncepcję wydawniczą i napisać nie o swoich miłosnych podbojach, a o płci pięknej "w ogóle". Tak powstała publikacja pt.: "Ryszard i kobiety", której lektura okazała się wyjątkowo krótką, acz niebywale interesującą przygodą.

Nim przejdę do wszystkich frapujących refleksji, o których przeczytać możemy w książce Ryszarda Kalisza, muszę zwrócić uwagę na poprzedzającą jej treść dedykację. Publikacja ta została bowiem zadedykowana dwóm kobietom,...

K-czyta | 2013-12-08
Przeczytana: lipiec 2013

Nie trzeba w jakiś szczególny sposób interesować się polityką, aby chociaż kojarzyć stosunkowo barwną postać Ryszarda Kalisza. Abstrahując jednak na chwilę od jego działalności stricte politycznej byłam zwyczajnie ciekawa jak poradził sobie z napisaniem książki, która dotyka tematu ważnego, a mianowicie miejsca kobiet w życiu publicznym oraz dodatkowo także prywatnym samego autora. W tym drugim przypadku nie ma raczej mowy o zwierzeniach specjalnie kontrowersyjnych – więc jeśli ktoś takich się spodziewa, to może się nieco rozczarować. Jest w tym wszystkim mimo to sporo osobistych opowieści, jak chociażby tych dotyczących tego jakie kobiety i w jaki sposób ukształtowały Pana Kalisza.

Punkt wyjścia do rozważań stanowi miejsce płci pięknej w dziedzinie, którą autor zna bardzo dobrze – w polityce. Ta natomiast przez długi czas była wyłącznie domeną mężczyzn, na co wskazują chociażby krótko przytoczone urywki historii. Nie jest to jednak jedyna działalność, w której kobiety były (w...

figlarna24 | 2013-05-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 13 maja 2013

Długo czekałam na te pozycję. Bardzo cenię sobie postać Ryszarda Kalisza. I nie tylko , że względu, że jego poglądy polityczne są zbliżone do moich, ale przede wszystkim ze względu na jego "misiowate" usposobienie, jego zażyłe kontakty z ruchem feministycznym oraz kobiecym w każdym wydaniu oraz za jego wiedzę i intelekt.
Jakże była moja radość, gdy Wydawnictwo G+J wydało kolejną książkę Ryszarda Kalisz. Aż nadszedł ten dzień, gdy i w moim domu zagościł egzemplarz.

Jak większość z Was wie, Ryszard Kalisz jet to postawna postać polskiej polityki, ale również jest on także wybitnym prawnikiem. Nie ma chyba żadnego zagadnienia, które byłoby mu obce. Ma on konkretne , ukierunkowane poglądy lewicowe i nie boi się walczyć prawa i godność każdego obywatela, bez względu na wszystko. Jest on orędownikiem kobiecych ruchów na rzecz parytetów oraz praw do swobody obyczajowej.
Ryszard Kalisz ma na swoim koncie już jedną książkę "Z prawa na lewo". Tym razem polityk, jak sam przyznaje długo się...

gabryska456 | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

Książka ideologiczna. Jedni będą się zgadzać z P. Kalkszem, inni nie. Kwestia indywidualna. Jednakże, nie tego się spodziewałam, ale nie mogę napisać, że jestem rozczarowana. W dużej mierze zmyliła mnie wizualna strona publikacji. Okładka i fotografie zawarte w książce w ogóle nie współgrają z treścią, ale malują uśmiech na twarzy podczas czytania ;-)

Ania | 2016-03-24
Przeczytana: 23 marca 2016

Poczytadło na godzinę, trochę ciekawych przemyśleń. Pomysł był dobry, ale zabrakło ciekawej realizacji.

annasasanka14 | 2014-01-21
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Z panem Kaliszem można się zgadzać bądź nie co do niektórych poglądów, ale jednego nie można odmówić Panu Ryszardowi...lekkiego pióra. Wątki biograficzne, choć nieliczne, w mojej ocenie naciekawsze w całej książce. Sympatyczne poczucie humoru.

Michał Kucharski | 2017-09-30
Przeczytana: 30 września 2017

W sumie trochę manifest polityczny, troche książka ideologiczna

Poranek | 2013-07-11
Przeczytana: 03 lipca 2013

Kobiety Ryszarda?
Już na samym początku odpowiem na pytanie zawarte w tytule posta. W książce nie ma mowy o kobietach Ryszarda Kalisza, choć kobiety o których wspomina miały wpływ na jego życie i sposób postrzegania świata. Dzięki tym niezwykłym, jego zdaniem, kobietom jest dzisiaj tym, kim jest.
Ryszard Kalisz w swojej książce opisuje miejsce kobiety w społeczeństwie, w kulturze, polityce, mówi o jej prawach i możliwościach. Porusza trudne tematy, takie jak: dzieciobójstwo, aborcja. Bardziej trywialnych kwestii dotyczy rozdział, w którym autor odpowiada na pytanie, czy możliwa jest przyjaźń między kobietą a mężczyzną.
Książkę można przeczytać już chociażby z tego powodu, że napisał ją polityk, poseł, a więc osoba, która ma realny wpływ na życie w naszym kraju. To czy zgadzamy się z czyimiś poglądami, czy też nie, nie powinno mieć wpływu na poznanie czyichś opinii i poglądów, nawet jeśli w pewnych obszarach mogą być odmienne od naszych. Dlatego książkę można przeczytać bez względu...

carmelovy | 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018