BONHOEFFER . Pastor - męczennik - prorok - szpieg

Wydawnictwo: Salwator
9 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Maciej448

Prawy człowiek i chrześcijanin przeciwko Trzeciej Rzeszy. Eric Metaxas, amerykański autor i publicysta, ukazuje historię życia i osobowość Dietricha Bonhoeffera (1906-1945), protestanckiego teologa i pastora, który podczas drugiej wojny światowej zaangażował się w działalność opozycyjną wobec reżimu Hitlera, a następnie został aresztowany i stracony w ostatnich tygodniach wojny. Dla polskiego...

Prawy człowiek i chrześcijanin przeciwko Trzeciej Rzeszy.

Eric Metaxas, amerykański autor i publicysta, ukazuje historię życia i osobowość Dietricha Bonhoeffera (1906-1945), protestanckiego teologa i pastora, który podczas drugiej wojny światowej zaangażował się w działalność opozycyjną wobec reżimu Hitlera, a następnie został aresztowany i stracony w ostatnich tygodniach wojny. Dla polskiego czytelnika książka Metaxasa będzie ciekawą przygodą intelektualną, biografia Bonhoeffera jest w niej bowiem wpisana w historię Niemiec dwudziestego wieku, prezentowaną od rzadko podejmowanej strony, z uwzględnieniem punktu widzenia Niemców, i ukazującą społeczne i kulturowe tło, na którym doszło w tym kraju do narodzenia się nazizmu.

Postać Dietricha Bonhoeffera, która wyłania się z tych tekstów, to przede wszystkim postać człowieka autentycznego, który nie ukrywa, że lubi swoje życie i że jest mu ono drogie, człowieka, który jest zarazem nieśmiały i pewny siebie, poważny i emanujący poczuciem humoru, który uwielbia hymny protestanckie, ale fascynują go Negro spirituals, który pragnie żyć, lecz nie za cenę przyjęcia „łaski taniej”. Takiego Dietricha Bonhoeffera warto jest poznać. Warto też jego postać ukazywać – przede wszystkim młodzieży – jako przykład człowieka prawego, który lubił komfort swojego życia, ale nie zawahał się go odrzucić w imię głosu sumienia.

źródło opisu: http://www.salwator.com

źródło okładki: http://www.salwator.com

Adalbert | 2015-01-16
Na półkach: Przeczytane, Olimp

To biografia którą czyta się z wypiekami. Historia niesamowitego człowieka, pastora ewangelickiego, wykładowcy akademickiego, członka ruchu oporu wobec nazistów, reformatora religijnego (wspólnota w Finkenwalde, świeckie chrześcijaństwo) oraz męczennika - świętego...
Dla mnie nie ma postaci bardziej inspirującej w XX wieku niż Dietrich Bonhoeffer.
Warto zacząć od tej biografii żeby potem sięgnąć po "Życie wspólne", "Naśladowanie" czy opus magnum - "Etykę".

Tenrek | 2012-12-20

wyszła już po polsku. Salwator.