Na północ od Alp

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
geokuba

„Na północ od Alp” to książka, która przyniosła Zdzisławowi Umińskiemu literacką nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka w 1964 r. Obecnie wydajemy ją po raz trzeci, przypominając o problematyce wciąż aktualnej – nieodwracalne ślady popełnionej zbrodni w psychice mordercy, mechanizm jej powstania, sprawa odpowiedzialności moralnej. Bohaterem powieści jest oficer hitlerowski, a obecnie (akcja toczy...

Bohaterem powieści jest oficer hitlerowski, a obecnie (akcja toczy się w 10 lat po wojnie, ale sprawa jest nadal żywa) szanowany obywatel, który rozkrocznie odwiedza miejsce swej zbrodni.
Można tu odczytać pytanie pisarza: czy człowiek, który kiedyś zabijał, jest jeszcze w stanie uwolnić się od tego piętna i czy w ogóle ma do tego prawo?

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Pax, 1988

źródło okładki: zdjęcie autorskie