Bezpieczna kryjówka

Tłumaczenie: Konstanty Wiazowski
Wydawnictwo: Mądra Książka, Słowo Prawdy
The Hiding Place
jagarkar

Jakby na przekór swojej tematyce historia, którą zaraz przeczytasz, napełni Cię radością i pokojem. Jej autorka, Corrie ten Boom, wyszła z obozu koncentracyjnego, lśniąc wewnętrznym światłem. Jak to możliwe? Drogi Czytelniku, o ponownym wydaniu tej książki marzyłam już od lat. Nie tylko dlatego, że niepostrzeżenie stała się prawdziwym białym krukiem i pewnego dnia z drżeniem przeczesywałam...

Drogi Czytelniku,

o ponownym wydaniu tej książki marzyłam już od lat. Nie tylko dlatego, że niepostrzeżenie stała się prawdziwym białym krukiem i pewnego dnia z drżeniem przeczesywałam półki w poszukiwaniu mojego jedynego egzemplarza.
Chciałam również, żeby powróciła w Twoje ręce, ponieważ historia rodziny ten Boom wydaje się już coraz mniej w Polsce znana, zwłaszcza pośród ludzi młodych. A to wielka, wielka szkoda.

Oddajemy dziś w Twoje ręce książkę niezwykłą. Opowieść o odwadze, wierze, posłuszeństwie, a nade wszystko o miłości.
Czytając ją, przekonasz się, że nie ma doliny tak ciemnej, by Bóg nie miał do niej dostępu. Że On nie pozostawia Cię nigdy samemu sobie, choćby tak właśnie mogło Ci się wydawać. Że zawsze stoi obok Ciebie, a w najtrudniejszych momentach bierze w ramiona.
Przypomnisz sobie też na nowo, że miłość to nie emocje. Miłość to wybór. I czyny.

Za tę właśnie miłość, oddaną i nie szukającą swego, rodzina ten Boom była gotowa oddać życie. Możemy mieć jednak pewność, że za wszystkie swe dobre czyny otrzymała już sowitą zapłatę.
Jak to możliwe?

Przeczytaj i nie pozwól, by o jej historii zapomniano.

Ania Menzel

Fragment książki:

Pewnego dnia, wracając z Ojcem ze spaceru, ujrzeliśmy Grote Markt otoczony podwójnym kordonem policji i wojska. Przed targiem rybnym stała ciężarówka, do której wsiadali mężczyźni, kobiety i dzieci, wszyscy z żółtymi gwiazdami. Nie było żadnego widocznego powodu, dla którego wybrano akurat to miejsce o tej porze.
- Ojcze! Ci biedni ludzie! – wykrzyknęłam.
Policjanci rozstąpili się i ciężarówka odjechała. Patrzyliśmy za nią, aż zniknęła za rogiem.
- Ci biedni ludzie – powtórzył jak echo Ojciec.
Ze zdziwieniem spostrzegłam, że Ojciec przygląda się żołnierzom, ustawiającym się w szeregu do odmaszerowania.
- Żal mi tych biednych Niemców. Dotknęli źrenicy oka Bożego.

źródło opisu: Wydawnictwo Mądra Książka, 2014

źródło okładki: http://www.madra-ksiazka.pl/bezpieczna-kryjowka,id2.html

Sinuhe | 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Ta książka jest jasna, świetlista. Nawet czytając o sprawach najtrudniejszych, o śmierci, o cierpieniu, o stracie nie przytłacza nas to. Ponieważ choć tam jest smutek, to nie ma rozpaczy, wszędzie jest perspektywa nadziei, która rozświetla każdą stronę tej książki. Często w książce pada słowo Jezus, dla wielu to słowo jest nie do przełknięcia, część się czuje zażenowana, część boi się dewocyjnego kazania. Dla bohaterów tej książki to słowo Jezus, to nie słowo, to Osoba. I wszystko co się dzieje w ich życiu wynika z tego, jak poważnie traktują tę Osobę i relację z nią. Aż trudno uwierzyć jak niesamowicie poważnie traktują Jezusa i Jego naukę. Równie niesamowite jest to jak Bóg staje za tymi, którzy Go wybrali. Stąd najcenniejsze zdanie, jakie ze mną pozostanie po lekturze tej książki. "Jego wola jest moją kryjówką" To zdanie potwierdzone życiem, czyli zaufanie Bogu we wszystkim, skutkuje tym, że nawet potężny system nazistowski nie jest w stanie ci zagrozić. Ciekawe, czy jescze ktoś...

darek_lask | 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

To jedna z tych książek, które na zawsze zapadają w pamięć i serce.
Corrie opowiedziała historię swego życia. Jest to opowieść cudowna, fantastyczna, niepowtarzalna, zachwycająca, wzruszająca, niezapomniana, wyjątkowa.
Autorka opisuje swoje dzieciństwo i młodość w licznej, niebogatej rodzinie, niespełnioną miłość do mężczyzny i miłość do Boga, która przekłada się na miłość do wszystkich ludzi, symptomy nadciągającej wojny, grozę okupacji, losy Żydów i Holendrów, potworność Ravensbruck, powojenną działalność na rzecz pokrzywdzonych przez wojnę ludzi - ofiar i katów.
Cała ta opowieść to świadectwo człowieczeństwa: nie słowa, ale czyny się liczą.

Teresa | 2018-04-17
Na półkach: Przeczytane, Audiobuk
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Wspaniała książka o cierpieniu i przebaczeniu.

orchideaidea | 2018-03-20
Przeczytana: 20 marca 2018

Książka “Bezpieczna kryjówka” stanowi kolejne świadectwo osoby, która ratując Żydów, przypłaciła to tułaniem się po więzieniach, a później obozach pracy przymusowej, kończąc swą karę pobytem w Ravensbrück.
Mowa o Corrie ten Boom,autorce i głównej boheterce tej książki. Corrie to stara panna mieszkająca z ojcem i siostrą w jednym domu w małym holenderskim miasteczku.
Na co dzień cała rodzina zaangażowana jest w rodzinny interes, którym jest sklep z zegarkami i zegarami różnej maści, oferujący również usługi zegarmistrzowskie. Rodzina ten Boom słynie ze swego fachu w całej Holandii oraz poza jej granicami, po nauki o naprawie i działaniu mechanizmów zegarowych zjeżdżają żądni wiedzy praktykanci z różnych stron. Rodzina żyje bardzo skromnie i nie wstydzi się swojej chrześcijaskiej wiary. Codziennie rano i wieczorem odmawiana jest modlitwa i czytane Pismo Święte. Właściwie na każdym kroku w domu, który zwie się Beje można dostrzec, że ...

ashellie | 2017-04-26

Absolutnie cudowna i piękna.

hogcia | 2016-06-16
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Świetna literatura z czasów wojny, ale bynajmniej nie przygnębiająca.

ginewra | 2015-11-01
Na półkach: Przeczytane, Biografia
Przeczytana: 1988 rok

Niezwykła historia odważnej dziewczyny, która ratowała innych w czasie wojny, ryzykując życiem. I tego, co było później...

Magda | 2015-07-22

wzruszająca, mądra... Piękna historia ♥

Kamila J | 2015-06-16
Przeczytana: 26 czerwca 2015

przeczytana wersja "The Hiding Place".

Paulina | 2014-03-21
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Rewelacyjna książka! Jest bardzo ciekawa, a to, że jest pisana na faktach sprawia, że chce się ją ciągle czytać. Bardzo mi się podoba.