Plan "Burza"

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Największe Bitwy XX Wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Altair
historia
Grzesio

Dnia 6 VII o godz. 23:00 ruszyło polskie natarcie, przyśpieszone o 24 godziny z uwagi na błyskawiczne postępy ofensywy sowieckiej. Do pierwszej wymiany ognia doszło w pasie natarcia 3 Brygady. Żołnierze tej brygady w zasie przekraczania linii kolejowej Wilno-Nowa Wilejka starli się z pociągiem pancernym. Wkrótce potem doszło do gwałtownej wymiany ognia na innych odcinkach. Wszędzie nacierający żołnierze natrafili na twardy i zorganizowany opór. Po wyparciu wysuniętych grup żołnierzy niemieckich, udało się jednak zdobyć pierwszą linię okopów i bunkrów oraz zająć wieś Górę oraz dzielnice Kolonia i Belmont. Dalej jednak natarcie utknęło. O świcie niemieckie dowództwo wprowadziło do walki lotnictwo szturmowe z lotniska Porubanek. Równocześnie atakujące oddziały AK przygniotła gwałtowna nawała artyleryjska i dobrze wstrzelany ogień moździerzy.

źródło opisu: okładka

micor | 2014-12-02
Na półkach: Posiadam
wszydlo | 2013-09-16
don_mate | 2015-01-08
Na półkach: Historia
Rasta-Is-Coming | 2014-08-27
Na półkach: W kolejce na półce
Grzesio | 2013-04-04
Na półkach: Do oceny