Mocny człowiek

---

źródło okładki: http://polona.pl/item/933903/3/

Anna | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Sądząc po liczbie czytelników, którzy zetknęli się z dość trudną prozą Stanisława Przybyszewskiego, nie jest to zbyt znany i poczytny pisarz. Przyznam, że przeczytana przeze mnie książka jest pierwszą w mojej czytelniczej przygodzie z tym autorem, co nie znaczy, że nie słyszałam o nim.

Książka niełatwa, napisana typowym dla okresu Młodej Polski językiem, poruszająca ważkie problemy moralności, dążenia do kariery po przysłowiowych trupach, aby tylko się wybić, zaistnieć. Główny bohater - Henryk Bielecki jest podrzędnym dziennikarzem, a zżerające go ambicje przewyższają znacznie jego umiejętności i możliwości. Jego wręcz chorą obsesją staje się marzenie o karierze, o sławie, oklaskach, hołdach. Nie ma skrupułów w dążeniu do celu, nie powstrzymują go przed tym wątłe wyrzuty sumienia, bo przecież on jest mocnym człowiekiem, wartym zaistnieć w świecie sztuki.

Nie wiem czy sięgnę jeszcze do prozy tego autora, ale nie żałuję czasu poświęconego na przeczytanie "Mocnego człowieka".

Wojciech Gołębiewski | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Niepowetowana to strata dla młodych, że nikt ich nie naucza o Przybyszewskim, Irzykowskim, Chwistku, nie mówiąc już o Brzozowskim. Szczęśliwie oferty wydawnictw internetowych starają się zaspokoić potrzeby ambitnych. I tak, omawianą książkę kupiłem na Publio za 4,05 zł, czyli prawie za darmo.
Inspiracją książki jest problem nurtujący całe literackie towarzystwo, który poznajemy z wypowiedzi plującego krwią, niespełnionego pisarza: /str.8-9/

"..Bohaterem jest człowiek, którego ambicya pożera, chłonie go, na żużel spala — on chciałby być też wielkim człowiekiem, sławą, a tu ani w ząb. Nic stworzyć nie może — a pół życia oddałby za jedną chwilę, kiedy go przed rampę wywołają, gdy kawiarnia nagle umilknie, gdy on do niej wchodzi. Całe życie oddałby za ten dreszcz milutki, łechcący, gdy po całej sali przebiega cichy szept: »To on — to on! nasz! nasz!« Ha, ha, ha!"

Do czego posuwa się jego przyjaciel i rywal in spe, nie ...

Elwira | 2016-06-20
Pavvvel | 2016-04-23