Zgłosuj na książki roku 2017

Jak jeż Jerzy został tatą

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
dzieci, wychowanie, jeże, zwierzęta
Bożena

Zwierzaki ruszają w konkury Książeczka "Jak jeż Jerzy został tatą" to opowieść o miłości i rodzicielstwie, skierowana do młodych czytelników. Kontynuacja przygód jeża Jerzego z książki Wierzę w jeże. Tym razem jeż Jerzy stanie oko w oko z wielkim uczuciem, jakim jest miłość i ojcostwo. Będzie gorąco, ale grono sprawdzonych przyjaciół nie zostawi Jerzego w kłopocie. Podzielą się swoimi...

Zwierzaki ruszają w konkury
Książeczka "Jak jeż Jerzy został tatą" to opowieść o miłości i rodzicielstwie, skierowana do młodych czytelników. Kontynuacja przygód jeża Jerzego z książki Wierzę w jeże. Tym razem jeż Jerzy stanie oko w oko z wielkim uczuciem, jakim jest miłość i ojcostwo. Będzie gorąco, ale grono sprawdzonych przyjaciół nie zostawi Jerzego w kłopocie. Podzielą się swoimi doświadczeniami, pocieszą i opowiedzą o swoich obyczajach godowych.

Gdzie są młode kiedy ich jeszcze nie ma?
Jak się rodzą?
Do kogo są podobne?
Na czym polega dorosłość?
Skąd się bierze mleko?

Czy zwierzętom są romanse w głowie?
Niestety, jeżowi tatusiowie nie należą do troskliwych. Mój bohater jest wyjątkiem wśród wszystkich jeży świata. Jeżowa mama zostaje sama zaraz po weselu. Buduje wygodne, wyłożone delikatną trawą gniazdo i tam rodzi swoje dzieci. Są różowe i mięciutkie. Na początku maluchy tylko śpią i piją matczyne mleko. Potem otwierają oczy i zaczynają zwiedzać świat. Oczywiście pod stałą kontrolą mamy. Mają zbyt mało czasu na zabawę. Muszą się uczyć. Wszystkiego, poczynając od menu, przez budowę domu, na zagrożeniach kończąc. (Dorota Sumińska)
"Mam nadzieję, że jeszcze mnie pamiętacie. To ja, Jerzy. Przyjaciel Picusia, Polnej i Zygzakowatego. Jeśli się nie mylę, to zakończyłem swoją opowieść tego dnia, gdy przedstawiłem się najsłodszej damie świata. Już po chwili była damą mojego serca. Minęło sporo czasu, zanim mogłem jej to powiedzieć. Nagle poczułem coś dziwnego. Nie, to nie dziwne, ale wspaniałe! Zapach Ireny! Dzień miał się ku końcowi, wyszła więc ze swojego domku. Potem wszystko potoczyło się jakby poza mną. Sam nie wiem, co kazało mi rozpocząć taniec. Zacząłem wirować w szalonym, jak na jeżowe możliwości, tempie."

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Monika | 2014-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2014

Jeśli chcesz wychować swoje dziecko mądrze i w poszanowaniu dla każdego życia, to ta książka wyśmienicie może Ci w tym pomóc.
Polecam rodzicom do czytania dzieciom :) Myślę, że jedni i drudzy będą z lektury zadowoleni.

8_oclock | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Jestem pod wrażeniem, z jaką dbałością Wydawnictwo Literackie wydało książkę. Jej format jest niewielki, okładka sztywna. Zawiera bardzo dużo ilustracji (piórkiem i kolorowym tuszem, jak mi się wydaje), zarówno niczym winiety nad tytułami rozdziałów jak i większe w tekście. Papier nie jest biały, tylko kolorem przypomina papier, na którym być może tworzył ilustrator. Wszystko to razem daje całość, której czytanie jest przyjemnością.
Autorem ilustracji jest Janusz Wrzesiński, projekt typograficzny i opracowanie ilustracji wykonał Filip Kuźniarz.

Spodziewałam się bajki o rodzinie jeży, ale nie wzięłam pod uwagę, że przecież opowieść snuje weterynarz. Mamy tu mnóstwo zaprzyjaźnionych zwierząt, jeżą i mysią rodzinę w wolierach, poza tym psa, puchacza, kota, żabę, skorki, muchę, żmiję itd. Zwierzęta ze względu na przyjaźń odstępują od traktowania się jak pokarm i rozmawiają ze sobą. Zdziwiony jeż Jerzy dowiaduje się mnóstwa informacji o rodzinie, porodzie, składaniu jaj, genach i...

buziaczek197 | 2014-08-03
Przeczytana: sierpień 2014

Książka dla każdego dla dzieci bo informacje w niej zawarte przekazują wiele dobrego, że książka od biologii nie jest potrzebna. Nam dorosłym zaś uzmysławia wiele treści na temat zwierząt. Jest jeden cytat, który pokazuje jak my to postrzegamy, ale Dorota Sumińska pokazuje nam, że jest inaczej.
"Na pewno słyszałeś, jak mówią "ty świnio" do kogoś, kto jest brudasem. Biedna świnia nie ma wyjścia, bo karmią ją ponad miarę i trzymają w ciasnym chlewie bez toalety. Z natury mądra i czysta, ale ludzie najpierw ją gnębią, a potem zabijają i jedzą. Do głupka mówią "ty baranie", a baran wcale nie jest głupi. Do oszusta - "ty lisie", a lis to uczciwe zwierzę. Do kogoś okrutnego: "ty bydlaku" albo "jesteś jak zwierzę". Bydło, czyli krowy, to najłagodniejsze istoty, jakie znam, a sam wiesz, że zwierzęta nie są okrutne. Polują, aby przeżyć, ale nikogo nie gnębią i nie zabijają dla przyjemności."

Czyż to nie mądry cytat? Daje do myślenia. Jak wiele treści w tej książce. Jest pięknie wydana....

Besia | 2015-07-15
Przeczytana: 05 lipca 2015

Książeczka oprócz warstwy fabularnej zawiera szereg naukowych analiz, chwilami może zbyt "uczonych" jak dla dziecka, ale w sumie mój syn z ciekawością zagłębił się w tej lekturze.

Kobieta | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Książka ta jest świetna nie tylko dla małych ale również dla dużych czytelników:)

Wielu | 2013-06-12

Polecam do czytania kilkulatkom.

majonezik | 2017-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2017