Papierowe miasta

Okładka książki Papierowe miasta John Green Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Papierowe miasta
John Green Wydawnictwo: Bukowy Las Ekranizacje: Papierowe miasta (2015) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Paper Towns
Bukowy Las
2013-06-05
2013-06-05
Renata Biniek
Ekranizacje:
Papierowe miasta (2015)
john green literatura młodzieżowa motyw drogi

Szukając siebie

Uwielbiam styl autora i pomysły widać że zna się na rzeczy i że wszystko jest tu przemyślane polecam

Mega fajna ale końcówka taka mehhh

Mega fajna ale końcówka taka mehhh

Czytając tą książkę czułam dziwny niepokój i przez to z fascynacja poznawałam kolejne skrawki historii.

,,𝑀𝑖𝑎𝑠𝑡𝑜 𝑏𝑦ł𝑜 𝑧 𝑝𝑎𝑝𝑖𝑒𝑟𝑢, 𝑎𝑙𝑒 𝑛𝑖𝑒 𝑤𝑠𝑝𝑜𝑚𝑛𝑖𝑒𝑛𝑖𝑎."

Historia sama w sobie naprawdę mi się podobała. Jednak mimo wszystko mega ciężko mi się ją czytało i dosyć mocno się z nią męczyłam. Był moment gdzie musiałam odłożyć ją na dłuższy czas, bo nie chciałam wprowadzić się w jakiś zastój i poważnie zastanawiałam się nad zrobieniem dnf'a. Aczkolwiek byłam za bardzo zaintrygowana tym jak skończy się ta książka, żeby nie dokończyć czytania.

,,𝑇𝑎𝑘 𝑡𝑟𝑢𝑑𝑛𝑜 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑜𝑑𝑒𝑗ść - 𝑑𝑜𝑝ó𝑘𝑖 𝑠𝑖ę 𝑛𝑖𝑒 𝑜𝑑𝑒𝑗𝑑𝑧𝑖𝑒. 𝐴 𝑤ó𝑤𝑐𝑧𝑎𝑠 𝑡𝑜 𝑛𝑎𝑗ł𝑎𝑡𝑤𝑖𝑒𝑗𝑠𝑧𝑎 𝑟𝑧𝑒𝑐𝑧 𝑝𝑜𝑑 𝑠ł𝑜ń𝑐𝑒𝑚."

Pomimo tego, że przez styl pisania autora ciężko mi się ją czytało to była ona niepokojąco intrygująca, a ja chciałam brnąć dalej w tą historię. Quentin wyrusza w podróż, aby odnaleźć Margo. Podczas poszukiwań odkrywa nie tylko następne podpowiedzi i zagadki, ale też dowiaduje się dużo o sobie i swoich przyjaciołach. Zagadka ze zniknięciem Margo była naprawdę interesującą i byłam ciekawa jak to się rozwiąże, jednak nie powiem zakończenie odrobinę mnie zawiodło, bo spodziewałam się czegoś bardziej Wow, ale tak czy siak ma ono swój urok. Najbardziej spodobał mi się chyba moment zmobilizowania przyjaciół do wspólnej podróży i sam moment tego jak już wyruszyli. Ten fragment wciągnął mnie najbardziej i zapadł mi w pamięci.

Podsumowując. Mam mieszane uczucia do tej książki i trochę trudno mi ja ocenić. Z jednej strony mnie zaintrygowała i byłam ciekawa tej historii, a z drugiej męczyłam się z nią i miałam ochotę ją odłożyć. Miała naprawdę znakomity klimat, który na pewno zapamiętam, ale będę musiała się zastanowić czy sięgnę po inne książki tego autora.

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem 💕

,,𝑀𝑖𝑎𝑠𝑡𝑜 𝑏𝑦ł𝑜 𝑧 𝑝𝑎𝑝𝑖𝑒𝑟𝑢, 𝑎𝑙𝑒 𝑛𝑖𝑒 𝑤𝑠𝑝𝑜𝑚𝑛𝑖𝑒𝑛𝑖𝑎."

„ᴍᴀʀɢᴏ ᴢᴀᴡsᴢᴇ ᴋᴏᴄʜᴀᴌᴀ ᴛᴇᴊᴍɴɪᴄᴇ. ᴡ ᴏʙʟɪᴄᴢᴜ ᴡʏᴅᴀʀᴢᴇń, ᴋᴛóʀᴇ ɴᴀsᴛąᴘɪᴌʏ ᴘᴏᴛᴇᴍ, ɴɪɢᴅʏ ɴɪᴇ ᴏᴘᴜsᴢᴄᴢᴀᴌᴀ ᴍɴɪᴇ ᴍʏśʟ, żᴇ ʙʏć ᴍᴏżᴇ ᴋᴏᴄʜᴀᴌᴀ ᴊᴇ ᴛᴀᴋ ʙᴀʀᴅᴢᴏ, żᴇ sᴀᴍᴀ sᴛᴀᴌᴀ sɪę ᴛᴀᴊᴇᴍɴɪᴄą."

Dziś przychodzę do was z recenzją książki "Papierowe miasta". Pamiętam, że kiedyś oglądałam film na jej podstawie - jednak większość wyleciała mi z głowy hah
Sięgnięcie po tą książkę pozwoliło mi co nieco odświeżyć pamięć chociaż myślę, że i tak w sporej części film różnił się od książki.
Ale może przejdźmy już do moich odczuć... A na drugim zdjęciu zostawiam wam opis do zapoznania.
Książki tego autora mają to do siebie, że czasami zawierają wiele takich trudnych przemyśleń i porównań, których raczej nie używa się na codzień. I to trochę sprawiało, że trudno było mi przebrnąć przez niektóre momenty. Jednak taki styl pisania ma nasz autor,bo już miałam okazję przeczytać kilka jego książek i w zupełności to akceptuję. Fabuła w 100% wynagrodziła mi każdą rzecz, która tam gdzies podczas czytania mi nie pasowała. Możemy zaobserwować tutaj nastolenie życie naszych bohaterów, którzy wkraczają w dorosły świat, kończą szkołę i co najważniejsze - odkrywają czym jest miłość, a co więcej? Są zdolni by w walce o to uczucie przejechać tysiące kilometrów...
Zdaję sobie sprawę, że John Green ma dość specyficzny styl pisania i nie każdemu może się to podobać jednak mimo tego, polecam wam zapoznać się z jego twórczością, jeśli jeszcze nie mieliście okazji. Jego książki przepełnione są wieloma mądrymi, wzruszającymi słowami. Niby są takie proste, ale jednak niezwykłe. I gwarantuję wam, że nie znajdziecie drugiej osoby, która tworzyłaby tak wyjątkowe historie.
I jeszcze dodam, że jestem zakochana w tych nowych wydaniach książek tego autora i wydawnictwo robi kawał dobrej roboty tworząc tak piękne książki. Na pewno cudownie prezentują się na półce.

„ᴛᴀᴋ ᴛʀᴜᴅɴᴏ ᴊᴇsᴛ ᴏᴅᴇᴊść - ᴅᴏᴘóᴋɪ sɪę ɴɪᴇ ᴏᴅᴇᴊᴅᴢɪᴇ. ᴀ ᴡóᴡᴄᴢᴀs ᴛᴏ ɴᴀᴊᴌᴀᴛᴡɪᴇᴊsᴢᴀ ʀᴢᴇᴄᴢ ᴘᴏᴅ sᴌᴏńᴄᴇᴍ. "

Sięgnięcie po tą książkę pozwoliło mi co...

Książka sama w sobie jest spoko, ale troszkę w niektórych momentach mnie znudziła.

Nie mogłam przebrnąć przez dosłownie parę stron, aż w końcu stwierdziłam, że po prostu John Green nie pisze dla mnie, chociaż byłam w posiadaniu aż 4 jego książek, czas je oddać komuś kto je chce

Jak lubię książki Johna Greena to ta nie była moją ulubioną. Trochę mi się dłużyła i od początku nie złapałam tego vibe'u. Nie znalazłam tego punktu zaczepienia, który sprawiałby że byłabym ciekawa co się dalej wydarzy.
Na koniec tej całej zabawy byłam jednak zadowolona, że przeczytałam "Papierowe miasta", bo John Green jako jedyny potrafi tak zrozumieć spojrzenie nastolatków. Naprawdę, nie znam autora który w tak delikatny sposób opisywał nastoletnie rozterki. Czuć, że jest to książka pisana lata temu, bo teraz mamy niestety inną erę nastolatków, ale ja o wiele bardziej wolę to z czasów pisania przez Greena książki. A więc o co chodzi w tej książce? A no oto by odnaleźć dziewczynę, która uciekła i dowiedzieć się czemu to zrobiła i czy planuje targnąć się na swoje życie. Podejmują się tego jej znajomi o dziwo, a nie rodzina która celowo wymieniła zamki, by ta nie mogła wrócić. Teoretycznie dziewczyna jest dorosła i uciekała wiele razy, ale tym razem trwa to dłużej niż zwykle, zbliża się koniec szkoły, a ona zapadła się pod ziemię. Jej kolega jak mu się wydaje znajduje wskazówki, myśląc że ona chce by ten ją odnalazł i tak zaczyna się tropienie młodej uciekinierki.
I z tą książką to jest tak właśnie, że niby mi się podobała, ale jednak coś mi się dłużyło. W sumie było to ciekawe, a jednak odkładałam ją na długo i mnie nie wciągała. Końcówka, przyznaję, mnie chwyciła, kiedy to powieść zaczyna być powieścią drogi. To wszystko staje się dynamiczne i interesujące. W ogólnym rozrachunku jak mówiłam mi się podobała i warto było się trochę wysilić przy czytaniu.

Quentin przeżywa przygodę swojego życia z Margo. Żywi do niej uczucia, a to że pewnego wieczoru zjawia się u niego prosząc o pomoc daje mu dużą nadzieję. Niestety szybko okazuje się, że Margo zniknęła i nie ma po niej śladu. Chłopak nie poddaje się, za wszelką cenę postanawia ją odszukać i dowiedzieć co tak naprawdę się wydarzyło i kim jest Margo.
Dziewczyna zostawia bardzo tajemnicze zagadki, które stanowią jedyna wskazówkę.

Quentin mi imponuje jest młody i zakochany, a ta miłość dodaje mu sił. Bardzo go polubiłam, ma w sobie niesamowitą odwagę.
Na początku Margo może wydawać się dziwna i ciężko jest zrozumieć jej zachowania. Z czasem dowiadujemy się coraz więcej. Jej tajemnice wychodzą na jaw i zdajemy sobie powoli sprawę z tego jaka jest prawda.
Książka pokazuje siłę prawiwej przyjaźni i sens szukania własnego ja.
Całość czyta się szybko i naprawdę bardzo lekko. Jest to typowa młodzieżówka. Napisana językiem dla młodych ludzi, czasami ciężko było się wczuć, ale miło było ponownie poczuć klimat liceum.

Ogólnie to wydanie jest piękne. Naprawdę bardzo mi od podoba nowa szata graficzna. 😍 Kolory i wklejka w środku jest cudowna.
Fajnie jest porównać i zachwycić się nową grafiką. Uwielbiam posiadać obie wersje 😍

Polecam 9/10 idealna na jesienny wieczór.

Dziewczyna zostawia...

Głównymi bohaterami książki są:
* Quentin Jacobsen - spokojny, trzymający się na uboczu licealista
* Margo Roth Spiegelman - dziewczyna torpeda, piękna, popularna i bardzo zbuntowana.

Mimo iż nastolatkowie są sąsiadami i w dzieciństwie się przyjaźnili to aktualnie nic ich nie łączy oprócz tego, że chodzą do samego samego liceum. Jednak tylko do czasu.
Pewnego wieczoru Margo postanawia urozmaicić nudne życie chłopaka i w stroju ninja pojawia się w jego pokoju po czym znika. Quentin wyrusza na poszukiwanie dziewczyny, w której od niepamiętnych czasów jest zakochany. W swojej podróży, w której musi pokonać tysiące kilometrów, kieruje się tropem skomplikowanych wskazówek, jakie nastolatka zostawiła jedynie dla niego. Czy uda mu się odnaleźć Margo? Co jeszcze wyniesie z tej zwariowanej przygodny?

Czytając tę książkę na prawdę świetnie się bawiłam, mimo że znałam jej treść to dobrze było ją sobie odświeżyć. Jest to lektura bardzo wciągająca, lekka, zabawna ale także skłaniająca do przemyśleń. Idealna pozycja dla nastolatków, ale i nie tylko.

Bardzo dziękuję @wydawnictwobukowylas za zaufanie, chęć współpracy oraz tak cudowną książkę, której okładka jest prześliczna❣️

Głównymi bohaterami książki są:
* Quentin Jacobsen - spokojny, trzymający się na uboczu licealista

Pewnego wieczoru...

Papierowe miasta to książka Johna Greena, która w Polsce została wydana nakładem wydawnictwa Bukowy Las. Mimo początkowe uprzedzenia do autora (jego inna książka bardzo mi się nie podobała),ta pozycja pozytywnie mnie zaskoczyła.

Sam początek był naprawdę ciekawy. Dobrze zarysował charaktery postaci, z którymi można było się utożsamić. Późniejszy motyw poszukiwań, zagadek i podążania za wskazówkami urzekł mnie na tyle, że nawet się wciągnęłam.

Książka w pewien sposób połączyła w sobie sprzeczności. Quentin, będący kończącym liceum nastolatkiem, momentami zachowywał się tak durnie, jak tego można oczekiwać po osobie w jego wieku. Jednak zdarzało mu się pogrążyć się w przemyśleniach, które odznaczały się zaskakującą dojrzałością.

Z drugiej jednak strony było kilka rzeczy, które mnie drażniły. Główny bohater miał tendencję do wyliczania po liczbach w środku narracji, co wyglądało i brzmiało dość dziwnie. Na dodatek powtarzało się na tyle często, że przestało być ciekawym dodatkiem, a stało się irytującym nawykiem. Do tego w połowie książki zmienił się czas narracji, czego w ogóle się nie spodziewałam i co wybiło mnie z rytmu na dłuższą chwilę.

Ogólnie jednak dobrze się przy tej pozycji bawiłam. Absurd niektórych scen doprowadził mnie do śmiechu, a poruszany temat wyobrażeń o innych zmusił do refleksji. Spodziewałam się, że książka mi nie podejdzie, a jednak natknęłam się na niezbyt wymagającą opowieść.

Tylko ta różowa okładka okazała się myląca. Papierowe miasta wcale nie było taką słodką, niewinną opowiastką, jakiej można było się spodziewać.

• 2015
  • 2015