The Rosie Project
Salma

Projekt „Rosie” to feel-good book, jedyna w swoim rodzaju komedia romantyczna, z charyzmatycznym, ujmującym bohaterem, pierwszorzędnym humorem i wartką akcją. Przetłumaczona na 35 języków. Don Tillman się żeni. Tylko nie wie jeszcze, z kim. Wdrożył więc Projekt „Żona” i opracował 16-stronicowy kwestionariusz, który ma wyłonić idealną partnerkę. Musi mieć przyzwoity zawód, nie może palić, pić...

Don Tillman się żeni. Tylko nie wie jeszcze, z kim.
Wdrożył więc Projekt „Żona” i opracował 16-stronicowy kwestionariusz, który ma wyłonić idealną partnerkę. Musi mieć przyzwoity zawód, nie może palić, pić alkoholu, a wśród jej cnót punktualność winna znajdować się w ścisłej czołówce.
Tymczasem Rosie Jarman dorabia jako barmanka, pije, pali i notorycznie się spóźnia. Jest również inteligentna oraz piękna. I szuka swojego biologicznego ojca, a w tym Don Tillman, profesor genetyki, może jej służyć pomocą.
Z Projektu „Żona” Don dowiedział się kilku ciekawych rzeczy. Na przykład, dlaczego wszystkie jego dotychczasowe znajomości kończyły się na pierwszej randce. Dlaczego szybkoschnąca odzież fitness nie nadaje się na kolację w restauracji. I dlaczego, pomimo wszelkich prób naukowych, nie da się znaleźć miłości - to miłość znajduje Ciebie.

źródło opisu: Media Rodzina, 2013

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/677/Projekt---Rosie--

gwiazdka | 2017-05-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 27 maja 2017

>Projekt „Rosie”< Graeme Simsion to bardzo udana powieść. Przede wszystkim zabawna, nie tylko w kwestii dialogów, ale też sytuacji, przy czym dowcip jest bardzo subtelny, co dodatnio wpływa na książkę. Dalej mamy przesympatycznych bohaterów, świetnie wykreowanych, szczególnie myślę tu o głównej postaci- Donie. No właśnie, jedną z zalet książki jest rewelacyjne przedstawienie człowieka z zaburzeniami osobowości i w dodatku przekazanie tego tematu w sposób lekki, łatwy i przyjemny. Czyli dostałam i ważny temat i przyjemną, nieskomplikowaną powieść. Do tego dodajmy lekki język, ciekawą treść i całkowicie rozumiem sukces powieści. Polecam wszystkim miłośnikom komedii romantycznych, gdzie decydujące znaczenie ma dobry smak i wysoki poziom. Dla mnie naprawdę fajna pozycja.

szaraczek | 2017-06-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Gdańsk, 2017
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Typową komedią romantyczną to, to nie jest. Oj na pewno nie.

Don zbliża się do czterdziestki. Całe jego życie to ułożony, co dominu ty harmonogram i genetyka. A jednak zaczyna czuć, że zaczyna mu czegoś bardzo brakować. Ta powstaje projekt „Żona”. Czy jednak warto szukać kogoś idealnego?

Kłamać nie będę. Książka nie należy do łatwych zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestie dotyczące zainteresowań głównego bohatera. Z jednej strony wiele kwestii przedstawione jest jak dla typowego laika, co nie zwalnia czytelnika z myślenia i skupienia nad tym, co czyta.
Jednego nie mogę powiedzieć. Nie mogę powiedzieć, że książka jest nudna i przewidywalna, ale i nie powiem, że jest płytka. Bo nie jest. Pomimo humoru, jaki serwuje nam autor jesteśmy też świadkiem trudności, z jakimi musi się zmagać główny bohater w związku ze swoim niecodziennym usposobieniem.

Z ogromną przyjemnością oderwałam się od pustych i płytkich romansidełek.

Stworek_vel_Oka | 2016-05-03
Przeczytana: 02 maja 2016

Jak skonstruować perfekcyjną ankietę na idealną życiową partnerkę? Jak poszukiwania żony zręcznie wpisać do superunormowanego planu dnia, tygodnia, miesiąca? Jak się przełamać w kontaktach towarzyskich i zacząć gadać ludzkim, nienaukowym głosem? Na te pytania odpowie doktor Tillman, Don Tillman. Zapraszam na wywiad.

Ja: Jest pan znanym australijskim genetykiem, praca jest pana pasją i spełnieniem. Skąd pomysł na zmiany? Czy nie był pan szczęśliwy na uczelni?

Donald Tillman (DT): Praca naukowa dostarczała mi wielu bodźców, które zdecydowanie wpłynęły na produkcję endorfin w mózgu, jednak w moim organizmie, tak jak w przypadku organizmów rasy homo sapiens zachodzą procesy starzenia, więc zdecydowałem się sporządzić kwestionariusz i rozpocząć projekt „Żona”.

Ja: Czy mógłby pan coś więcej powiedzieć o tym projekcie? Czy udało się znaleźć odpowiednią kandydatkę?

DT: Projekt, jak i wyniki konsultowałem ze swoimi przyjaciółmi Gen’em i Claudią. To oni pomagali mi zarówno w...

Wkp | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

ROSIE RZĄDZI

Ta powieść przyciągała mnie wielokrotnie i za każdym razem nie potrafiłem się na nią zdecydować. Bałem się nieco powtórki z „Dziennika Bridget Jones”, której nie znoszę, trochę hasła „komedia romantyczna”. Coś jednak było w tej pozycji, co nie pozwoliło mi przejść obok niej obojętnie, i teraz jestem szczęśliwy, że jednak po nią sięgnąłem. Takiego bowiem zastrzyku pozytywnych emocji i dobrego humoru nie dostałem dawno od żadnej książki.

Bohaterem i narratorem „Projektu…” jest nie najmłodszy już, cierpiący na zespół aspergera, którego nie jest nawet świadom, profesor genetyki, Don Tillman, który dochodzi do wniosku, że trzeba się ożenić. Jego poukładane w najdrobniejszych szczegółach życie nie zniesie jednak zwyczajowej kandydatki – przyszła małżonka musi spełniać ściśle określone wymagania. Dlatego Don przygotowuje obszerny kwestionariusz osobowy, który ma stanowić swoisty filtr. Wtedy jednak w jego życie wkracza ona, Rosie Jarman, która nie spełnia żadnych wymogów...

książek: 2075
Marta | 2013-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 maja 2013

Amerykańska popkultura wykreował nowy typ bohatera, którym jest tzw. nerd, czyli pasjonat nauk ścisłych, gier komputerowych, komiksów i fantastyki, który ma problemy z kontaktami międzyludzkimi. Negatywne określenie kujona stało się fajne dzięki serialowi „Big Bang Theory” (lub jak kto woli „Teoria wielkiego podrywu”), a grupkę uroczych naukowców pokochał cały świat. Podejrzewam, że za oceanem powstało mnóstwo książek o nedrach i ich wesołych perypetiach. Pierwszą powieścią tego typu opublikowaną w Polsce jest „Projekt Rosie” autorstwa Graeme Simsion’a, która ukazała się dzięki wydawnictwu Media Rodzina.
Don Tillman jest profesorem genetyki, geniuszem w swojej dziedzinie. Na co dzień prowadzi spokojne, oparte na uporządkowanym harmonogramie, życie. Racjonalny, aspołeczny i trochę autystyczny bohater stwierdza pewnego dnia, że potrzebuje żony. Do realizacji nowego planu przystępuje z typowym dla siebie, naukowym podejściem. Opracowuje szesnastostronicowy kwestionariusz zawierający...

Chętnie obejrzałabym film na podstawie tej książki. Jestem przekonana, że bawiłabym się podobnie jak podczas lektury. Ta historia zasługuje na to, aby przenieść ją na ekrany - to byłaby genialna komedia romantyczna :-).

monika | 2015-07-12
Przeczytana: 10 lipca 2015

Jedna z lepszych książek z gatunku komedii romantycznych, jaka trafiła w ostatnim czasie w moje ręce. Główny bohater i jednocześnie narrator to Don Tillman, ponadprzeciętnie inteligentny i ekscentryczny profesor nadzwyczajny genetyki. Don wiedzie życie według ustalonych schematów (ewidentnie cierpi na zespół Aspergera) i według takich samych schematów postanawia znaleźć żonę. Wybranka ma spełniać całe morze warunków Dona, od inteligencji, punktualności po abstynencję. I tak przy projekcie "Żona" Don trafia na Rosie, Rosie która nie spełnia ani jednego warunku z listy Dona. Tyle o treści, zakończenie oczywiście przewidywalne, najciekawsze są i tak perypetie bohaterów. Oczywiście należy zgodzić się z poglądem, że książka ta nie trafi do wszystkich ze względu min na styl w jakim jest napisania i naukowe terminy dość niezrozumiałe dla zwykłego zjadacza chleba. Ale mimo to uważam, że warto sięgnąć po tę pozycję.

filipinka | 2016-08-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

W wakacyjnym trybie będąc, i takimż samym nastroju, szukałam lektury przyjemnej, zabawnej i optymistycznej. „Projekt Rosie” to starzał w przysłowiową dychę. W kategorii „Pora relaksu” książce daję bardzo mocne 7 gwiazdek.

Główny męski bohater to naukowiec i wykładowaca. Uroczy i śmiertelnie poważny w swoim dosłownym postrzeganiu rzeczywistości, a idące za tym deficyty w kontaktach społecznych i nieumiejętność odczytywania pozawerbalnych ludzkich komunikatow prowadzą do wielu zabawnych sytuacji. Już od pierwszych stron miałam nieodparte skojarzenia z postacią z filmu „Lepiej być nie może” wykreowaną przez Jacka Nickolsona. Sam bohater książki zresztą takie analogie w sobie po jakimś czasie znajduje.

Fabuła jest ciekawa i nienaciągana, a bohaterowie niesztampowi. Wejść w psychikę mężczyzny, a do tego tak niekonwencjonalnego, to ciekawe doświadczenie.

„Projekt Rosie” to świetna lektura na poprawę humoru i odpoczynek. Już rozglądam się za kontynuacją pt. „Efekt Rosie”.

Magdalena | 2015-02-22
Przeczytana: 20 lutego 2015

Po opisie myślałam, że to zwykła komedia romantyczna, jednak tym razem przedstawiona z perspektywy mężczyzny, ale już po kilku stronach zorientowałam się, że "zwykła" to ostatnie słowo, jakim można określić "Projekt «Rosie»". Zamiłowanie do porządku, niedopasowanie społeczne i ponadprzeciętna inteligencja Dona Tillmana, głównego bohatera powieści są uwarunkowane genetycznie, gdyż cierpi on na Zespół Aspergera. Wcale nie przeszkadzał mi przedobrzony, momentami zbyt naukowy, bezuczuciowy styl powieści, wręcz przeciwnie - bardzo przypadło mi to do gustu ze względu na "inność", jak i ze względu na "inność" bohatera. Z książką naprawdę jest jak z gorzką czekoladą - niby słodka, a jednak z pewną nutką goryczy.

Agata | 2013-05-31
Przeczytana: 31 maja 2013

Profesor genetyki, Don Tillman, ma niezwykle uporządkowane i schematyczne życie. Funkcjonowanie w obrębie niezmieniającego się harmonogramu daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jest nieco ekscentryczny, zamknięty w racjonalnym i naukowym rozważaniu każdej spotykającej go sytuacji i zdecydowanie aspołeczny. W końcu uświadamia sobie, że już czas znaleźć osobę, z którą będzie mógł dzielić życie i spłodzić potomstwo. Wdraża więc w życie swój "Projekt Żona" oparty na kilkunastostronicowym kwestionariuszu zawierającym pytania o wszelkie dziedziny życia potencjalnej partnerki. Realnie rzecz biorąc żadna kobieta nie ma szans przejść tego testu z wynikiem pozytywnym dla Dona. Jego ideał po prostu nie istnieje. Jego przyjaciel, Gene, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i wysłał do niego kobietę totalnie odbiegającą od wymyślonego ideału.
Rosie stawia życie Dona na głowie. Już na pierwszym spotkaniu niebezpiecznie nagina jego dobrze opracowany i bezpieczny harmonogram egzystowania. Mimo, że miło...