Przestrzeń prawdopodobieństwa

Cykl: Prawdopodobieństwo (tom 3) | Seria: SF
Wydawnictwo: Almaz
Probability Space
20841191

Ludzkość toczy wojnę z Obcymi – Fallerami – i przegrywa w niej. Nieprzejednani wrogowie ignorują wszelkie próby nawiązania kontaktu i niebiorą jeńców. Jedyną nadzieję stanowi dość niecodzienna grupa osób: pułkownik Lyle Kaufman, emerytowany wojskowy; Marbet Grant, kobieta Wrażliwiec pozostająca w związku z Kaufmanem; Amanda, dziewczynka w burzliwym wieku dojrzewania; oraz Magdalena, jedna z najpotężniejszych kobiet we wszechświecie.

Akcja rozgrywa się na Ziemi, na Marsie i w najdalszych zakątkach Galaktyki – podczas gdy w kolebce ludzkości wszczynają się niepokoje, a w głębi kosmosu trwa wojna, te cztery osoby, uzbrojone co najwyżej w nieudowodnioną teorię, dokonują próby wdarcia się do rodzimego systemu gwiezdnego Fallerów. Ryzyko jest przeogromne, a przyszłość całego wszechświata wisi na włosku…

„Napakowana akcją ostatnia część trylogii Nancy Kress Prawdopodobieństwo oszałamiający sposób radzi sobie z matem, jaki zapanował na linii ludzie–Fallerowie. Miłośnicy tego cyklu będą zachwyceni.”
– Publishers Weekly

źródło opisu: wydawnictwo-almaz.pl

źródło okładki: wydawnictwo-almaz.pl

Wilma | 2015-02-13

Tom trzeci być może najlepszy z całej trylogii!

Silaqui | 2013-05-04
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

Zazwyczaj jest tak, że gdy mamy do czynienia z wszelakimi seriami czy cyklami wydawniczymi najwięcej zarzutów otrzymują tomy drugie, będące często niczym innym jak tylko przejściem od pierwszego do trzeciego tomu. W przypadku Nancy Kress zarówno pierwszy, jak i drugi tom miały w sobie tyle dobrego, że ciężko byłoby się do czegoś konkretnego przyczepić, a nawet jeśli niektórzy widzieli w nich jakieś rażące wady, to wynikało to raczej z osobistych preferencji czytelnika. Niedawno w nasze ręce trafiło zwieńczenie trylogii, i jak "Przestrzeń prawdopodobieństwa" czytało mi się przyjemnie, tak zdecydowanie nie wszystko w tej książce było takie, jakiego byśmy się spodziewali, lub może inaczej: jakiego byśmy chcieli.

Zacznijmy od kilku słów o fabule: poprzedni tom zakończył się w momencie, w którym ludzkość w końcu zdobyła odrobinę wiedzy zarówno o artefaktach, jak i naturze ich obecnych wrogów, czyli Fallerów. Informacje otrzymane przez zespół Thomasa Capello mogły okazać się receptą na...

RoodyTheBill | 2017-06-18
Przeczytana: 2014 rok

Cienki kawałek space opery. Pomysły zawarte w poprzednich częściach związane z badaniem cywilizacji mieszkańców Świata i tajemnicą artefaktu obcych ustępują miejsca niesmacznej romantyczno-kryminalnej historii stanowiącej jeden wątek, dotyczącej córki jednego z głównych bohaterów. Druga część fabuły skoncentrowana jest wokół kilku udanych postaci z poprzednich części którzy próbują uratować ludzkość. Wszystko dodatkowo psuje dodanie nowej bohaterki o "dramatycznej" (żenująco komicznej) historii życia i jej wątek z poszukiwaniem swego syna. Nie ma tutaj już tutaj tego hard sf, wszystko jest uproszczone, nudne, nieciekawe (dla kogoś kto liczył na coś ciekawego lub interesującą akcję) i ogólnie nie polecam, przygodę z uniwersum "Prawdopodobieństwa" najlepiej zakończyć na pierwszej części.

Miroslaw Kowalski | 2013-12-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Zwieńczenie trylogii Prawdopodobieństwa stanowi dobrą, acz nie rewelacyjną lekturę. Po raz kolejny przyglądamy się kwestii bram i artefaktów z nieco innej perspektywy, można też odnieść wrażenie, że opowieść idzie bardziej w kierunku młodzieżowym - autorka wprowadza jako jeden z wątków historię córki słynnego fizyka, chyba tylko dla niej samej gdyż dla samej fabuły powieści niewiele to wnosi, podobnie dzieje się w przypadku agentki specjalnej ex gwiazdy porno. Po raz kolejny można odnieść wrażenie, że cała trylogia jest szkicem, brulionem rożnych pomysłów które nie zostały specjalnie mocno rozwinięte, motywy postaci nie są zbyt przekonujące przez co od tej strony książka sprawia wrażenie nieco nijakiej. Tym nie mniej warto zapoznać się z trylogią choćby ze względu na te 'zaczątki' ciekawych pomysłów.

MarZachar | 2018-02-14
Na półkach: 2018, MOBI, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2018

Najlepsza cześć ze wszystkich trzech. Sporo akcji, ciekawe postacie i smutne ale pozytywne zakończenie - czy faktycznie ludzkość nie dojrzała do podróży między gwiazdy? Dobrze się czytało.

zuzankawes | 2013-05-20

Dziwny jest ten (wszech)Świat – Nancy Kress „Przestrzeń prawdopodobieństwa”

Była Gwiazda, był Księżyc, nadszedł wreszcie czas na Przestrzeń. Wszystkie wynurzyły się z Prawdopodobieństwa, czyli cyklu sci-fi, stworzonego przez amerykańską pisarkę Nancy Kress .
W trzecim i zarazem zamykającym cykl tomie, ponownie spotykamy postacie, których losy w kosmicznych przestworzach mogliśmy śledzić w poprzednim tomie. Powieść rozpoczyna się 2 lata po wydarzeniach, które miały miejsce w „Gwieździe…”, czyli 2 lata po opuszczeniu przez Kaufmana i jego towarzyszy Świata i odebraniu Światanom artefaktu umożliwiającemu im dzielenie rzeczywistości.
Tom Capelo, słynny fizyk i ojciec dwóch nastoletnich córek zostaje porwany ze swego domu. Świadkiem uprowadzenia jest 14-letnia Amanda, która postanawia dostać się na Lunę do Marbet Grant i otrzymać pomoc od przyjaciółki ojca. Po drodze na obcą planetę dziewczyna pakuje się w mnóstwo kłopotów, na szczęście na jej drodze pojawiają się osoby chętne nieść...

Tymoteusz | 2014-02-27

Ostatnia i najsłabsza część trylogii. Szkoda, bo poprzednie części były dobre, a ta co najwyżej przeciętna.
Więcej: http://shadowmage.nast.pl/2014/02/przestrzen-prawdopodobienstwa-nancy-kress-recenzja/

| 2013-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2013