Kupa wiedzy. Książka dla miłośników czytania w ubikacji

Tłumaczenie: Bartłomiej Paszylk
Wydawnictwo: Pascal
A Ton of Crap: The Bathroom Book That's Filled to the Brim with Knowledge
9788376420752
Wiedza, informacje
popularnonaukowa

Są wśród nas. Mało tego, są w większości. Niektórzy się z tym ukrywają, inni namawiają, żeby spróbować. W ich ubikacjach piętrzą się stosy gazet i książek. Dla jednych to ulubione miejsce czytania, dla innych jedyne, w którym znajdują chwilę na skupienie na lekturze. Ci, którzy tego nie robią, wyrażają oburzenie i obrzydzenie. Bo świat dzieli się na tych, którzy czytają w ubikacji i pozostałych!

Kupa wiedzy to książka, która zastąpi stosy czasopism i książek.

40 posiedzeń z tą książką da Ci więcej satysfakcji niż 400 posiedzeń polskiego sejmu. To raport milczącej większości czytającej w TYM miejscu odosobnienia.

Usiądź wygodnie choćby w wygódce i dogódź sobie wiedzą. Pozwól sobie na odbycie edukacyjnej podróży, niczym król, nie wstając z „tronu” w świątyni dumania. Okupuj terytoria wiedzy: historię, języki obce, literaturę, nauki ścisłe. Bądź jak papier toaletowy: chłoń i rozwijaj się.

40 „lekcji” z przystępnie podaną wiedzą do lektury podczas wizyt w toalecie. Idealna książka dla każdego, kto z posiedzenia w ubikacji czyni prawdziwy rytuał.

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2013

źródło okładki: Wydawnictwo Pascal

asymon | 2013-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Po odebraniu zamówienia otworzyłem książkę na chybił-trafił, wypadło ma pierwiastkach. I co? Błąd za błędem i to elementarne rzeczy, dosłownie tabliczka mnożenia. Definicja gatunku literackiego? "Jeśli książka opisuje prawdziwe wydarzenia, jest to literatura faktu, jeśli zabójstwo, to kryminał, a jeśli rzeczy wymyślone, to fantastyka." Ręce opadają.

Książka podzielona jest na działy, w każdym jest kilka krótkich wpisów na dany temat. Tematy są bardzo różne: historia, literatura, nauka, języki obce, z czego przydatne jest może 10%. Co gorsza nie tylko wygląda na przepisane z innych źródeł, ale przepisane bez zrozumienia. A błędów tyle, że nie ma tu się co rozpisywać, zresztą części pewnie nie wyłapałem. Najgorsze, że nie wiem czy to wina autora, czy tłumaczy. Pewnych rzeczy nie da się zawrzeć w 3-4 zdaniach definicji, po prostu.

Jeśli mimo to ktoś chce spróbować, to dobrze radzę, idźcie do księgarni i przynajmniej przekartkujcie. Nie przeczytałem całości, przejrzałem, szkoda życia.

Katarzyna Wilczek | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Jest nas wielu, choć niektórzy ukrywają się przed rodziną i znajomymi.Czasami ciężko przyznać nawet przed samym sobą, że TO sprawia nam przyjemność. Miotamy się wówczas pomiędzy pragnieniem a wyrzutami sumienia. Inni natomiast mają gdzieś zdanie całej reszty. Robią to przy każdej okazji i mówią o tym bez zażenowania. Wszyscy, którzy byli w mojej toalecie zapewne nie będą mieli problemów z określeniem, do której grupy należę. Czytam na kiblu. I dobrze mi z tym.

Kiedy usłyszałam, co jest do wygrania wiedziałam, że nie przepuszczę takiej okazji. Chwyciłam za telefon, wysłałam smsa o żenującej treści i...WYGRAŁAM! "Kupa wiedzy" to książka dla czytających w toalecie. To moje trofeum, nagroda w radiowym konkursie. Kiedy zasiadam na tronie, dumnie dzierżę ją w dłoni niczym berło. A kiedy już rozgryzę sens życia i nadchodzi kres kontemplacjom, z Komnaty Tajemnic wychodzę nie tylko lżejsza o jakieś 5 kilo, ale i mądrzejsza! I wcale nie dlatego, że co nieco przestało uciskać mój mózg,...

Marta Kilian | 2013-12-19
Przeczytana: grudzień 2013

Sądziłam, że jest to pozycja, która będzie fantastycznym pomysłem na prezent pod choinkę. Niestety, książka mocno przereklamowana. Wydana na kiepskim papierze, niewielka czcionka odstrasza od lektury, ponadto mimo wyglądu podręcznika w pozycji panuje chaos. Zagadnienia są pomieszane, a same opisane historie są powszechnie znane. To taka historia, matematyka, fizyka w pigułce – przypomnienie szkolnych czasów. Książka nie spełniła moich wyobrażeń, choć przyznaję, że pomysł stworzenia lektury do toalety jest bardzo trafiony. A okładka – mówi sama za siebie. Pozycja dla osób z dystansem.

Karolina | 2015-05-24
Przeczytana: 15 maja 2015

O ile początek był nużący i strasznie nieinteresujący (to dlatego czytałam tą książkę aż dwa tygodnie) tak kolejne lekcje i zawarte w nich ciekawostki wciągnęły mnie i czytało się to bardzo fajnie. Krótkie notki na fajne tematy i wiadomości, że świata. Książka dla kogoś kto nie lubi się uczyć, a szybko chce przyswoić jakąś wiedzę...

Gosia | 2014-05-03

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam tę książkę od razu wiedziałam, że muszę ją mieć. Wielu miłośników czytania powiada ,że dobrej książki nie należy oceniać po okładce. Niestety ja uległam właśnie okładce, która od razu wywołała u mnie szczery uśmiech na twarzy. Sama książka to niesamowity zbiór przydatnej wiedzy, która jest dość trudna do przyswojenia.
Uwaga! Ale nie w tej książce. Krótkie notatki tematyczne i testy na koniec każdego „posiedzenia w toalecie” dają możliwość szybkiego i skutecznego zapamiętania przeczytanych treści. Niestety ja sama nie poddałam się zachętą autora, aby lekturę studiować w toalecie. Podoba mi się jednak motto Kleinmana, które polecam wszystkim czytelnikom: „Bądź jak papier toaletowy: chłoń i rozwijaj się".

AHa | 2014-01-04
Na półkach: Teraz czytam
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Pomysł zabawny, ale zmarnowany. W efekcie - kupa i owszem, ale bynajmniej nie wiedzy. Takiego pomieszania banałów, trywializmu, bełkotu i nieprawdy dawno nie widziałam. Przykładów chyba tyle co artykułów (na każdej stronie 5), dwa pierwsze z brzegu, ze s.76, bo akurat na niej otworzyłam [w nawiasach mój komentarz]: "Wykresy liniowe: są użyteczne w prezentowaniu danych, które na osi czasu rosną lub maleją[dlaczego akurat na osi czasu a nie po innej zmiennej? Co ma wzrost do liniowości?] Wykres pozwala łatwo porównywać własności [jakie? czego?] a także kontrolować [niby jak?] i analizować dane" "Skorupa ziemska: składa się z dwóch rodzajów skał: granitu (skorupa kontynentalna) oraz bazaltu (skorupa oceaniczna)" [składa się z wielu rodzajów skał, a zarówno granit, jak bazalt występują i w skorupie kontynentalnej, i w oceanicznej].

Przez chwilę miałam nadzieję, że to świadomy żart, wykpiwający pseudonaukowy bełkot, ale niestety nie. Autor chyba naprawdę wyobrażał sobie, że dostarcza...

Gwyn | 2014-03-28
Na półkach: Przeczytane, Kolekcja

Zupełnie nie wyważone i przypadkowe informacje, w dodatku z mnóstwem błędów merytorycznych. Cóż, koń, jaki jest, każdy widzi - a oto lektura wyłącznie "łazienkowa". Bardziej wartościowe będzie spędzenie tego czasu chociażby na czytaniu etykietki szamponu.

sih87 | 2015-11-15
Przeczytana: 16 listopada 2015

Taka ksiazka do utrwalenia wiedzy.

GGrape | 2014-03-20

Książka spełnia swoją rolę. Duży rozrzut treści, garść ciekawostek, kompilacja wielu dziedzin. Na kilkuminutowe "posiedzenia" wystarczy. Lepsze to od kolejnej partyjki "Angry Birds"... Mimo spełnionej roli książka sama w sobie nie jest rewelacją, choć niekiedy miło mieć ją "pod ręką".

Primitive | 2013-09-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Reszta

spodziewałem się czegoś więcej. zapowiadała się interesująco, jest mocno przeciętna.

Awersja do kontrowersji

Tom „Ale kupa! Co masz w pieluszce?” sytuuje się gdzieś pomiędzy grupą pierwszą a drugą. Choć z pozoru traktuje o wiadomym temacie, jego główną funkcją nie jest dostarczenie wiedzy na ten temat, ale pomoc w nauce pewnych ważnych umiejętności.