Koniec człowieczeństwa

Wydawnictwo: Esprit
The Abolition of Man
Literatura współczesna
Versatile

Koniec człowieczeństwa, uznawany za jedną z najważniejszych – obok Chrześcijaństwa po prostu – książek C.S. Lewisa na temat etyki, to błyskotliwa i brawurowo napisana apologia uniwersalnego prawa moralnego. Wychodząc od problemu edukacji i odnosząc się do dziedzictwa różnych kultur, Lewis pokazuje, że istnieje jeden, wspólny i niezmienny kodeks moralny, który możemy odnaleźć zarówno w Biblii, jak pięknych wersach Eddy poetyckiej czy w zasadach Tao. Prawo moralne od zawsze wpisane jest w serce człowieka, a wszelkie próby sztucznego modyfikowania go, stwarzania „nowego człowieka” czy „pokonania ludzkiej natury” oznaczają walkę z samym człowieczeństwem.

Każdy z trzech esejów, które składają się na ten tom: Ludzie bez torsów, Droga i Koniec człowieczeństwa, to prawdziwa intelektualna przygoda oraz niezapomniane duchowe spotkanie z autorem Zaskoczonego Radością i Problemu cierpienia.

źródło opisu: http://www.esprit.com.pl/241/Koniec-czlowieczenstwa.html

źródło okładki: http://www.esprit.com.pl/241/Koniec-czlowieczenstwa.html

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

W poszukiwaniu człowieczeństwa

Proza C.S. Lewisa jest umysłowym wyzwaniem, lecz ten, kto się go podejmie może być pewien, że trafi wprost na intelektualną ucztę literacką. Nie inaczej jest w przypadku tej niewielkiej książki, będącej zbiorem trzech esejów - wykładów, wygłoszonych w King’s College w Newcastle w roku 1943. Trudne i wymagające niebywałej koncentracji teksty są jednymi z ważniejszych w dorobku pisarza. Wspólny mianownik trzech esejów stanowią kwestie etyki i moralności a także refleksje na temat kryzysu człowieczeństwa. Podjęte przez niego ponad siedemdziesiąt lat temu treści zwłaszcza dziś wydają się niepokojąco aktualne.

Temat ludzkiej walki z pokusą czynienia zła był wielokrotnie podejmowany przez Lewisa, zarówno w życiu, jak i w książkach. Autor kładzie nacisk na to, że istnieje jeden wspólny i niezmienny kodeks moralny, który nie wymaga podpierania się konkretną wiarą. Jego fundamenty stanowi prawo moralne, przynależne każdemu człowiekowi. I to powinno ono być drogowskazem i wyznaczać zasady postępowania a nie rozmaite doktryny. Lewis bliski jest filozofii Kanta, kiedy mówi o moralności i prawach przyrody, którym człowiek podlega (sławetne Dwie rzeczy napełniają umysł coraz to nowym i wzmagającym się podziwem i czcią, im częściej i trwalej się nad nimi zastanawiamy: niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie).

W swoich tekstach zwraca uwagę na paradoksy ludzkiej natury, jej dualizm: domagamy się u innych tych właśnie cech, które w ten sposób wykluczamy. W każdym człowieku, według niego, toczy się wewnętrzna walka między dobrem a złem. Jest też w ludziach przemożna chęć panowania nad przyrodą, dążenie do władzy i zademonstrowania swojej przewagi. Trafny (i bardzo aktualny) jest zwłaszcza ustęp o Projektantach: ludziach nieomylnych, mających monopol na prawdę, znających się na wszystkim najlepiej i nie dopuszczających innych do głosu. Takie osoby spotykamy również w czasach współczesnych, wystarczy włączyć telewizor.

Lewis poddaje krytyce edukację, która skupia się jedynie na intelekcie i przekazywaniu wiedzy, a pomija przekazywanie wartości etycznych i pozostaje bez wpływu na moralność. Tak rozumiana edukacja wyrządza krzywdę, czyniąc ludzi podatnymi na manipulację, co czyni ich łatwym celem dla propagandystów. Lewis wprowadza dość frapujące i wiele mówiące pojęcie: rozmiękczenie mózgu. A ku przestrodze można by cytować politykom fragmenty, w których autor ostrzega przed nieracjonalnym rządzeniem społeczeństwem, którego konsekwencją jest jego upadek.

Uwagę zwraca okładka z fragmentem obrazu Hieronima Boscha „Droga krzyżowa”, znanego również pod tytułem „Chrystus dźwigający krzyż”. Jest jak kwintesencja zawartości książki. I choć to pewnie zbieg okoliczności, większy fragment tego samego obrazu zdobi okładkę książki Jorge Semprúna „Odpowiedni trup” o tematyce obozowej. A gdzie łatwiej o kryzys człowieczeństwa, jeśli nie w tak nieludzkich warunkach?

Eseje Lewisa trzeba czytać w skupieniu, smakując każde zdanie. Każdy z nich stanowi skończoną całość, jednak wszystkie trzy są jak omne trunum perfectum, wzajemnie się dopełniają. Co istotne, mimo upływu tylu lat ich przesłanie wciąż nie straciło na aktualności. Lewis jawi się w tych tekstach jako wizjoner, wyprzedzający swoją epokę, piszący o przewinach przeciw człowieczeństwu. Jego wykłady pod rozwagę i do refleksji, powinni przeczytać zwłaszcza politycy i wszyscy stojący u władzy. Zwłaszcza ci, których zaślepiła pycha i przekonanie o własnej nieomylności. Na razie nic nie wskazuje na to, by uniwersalne treści tych esejów się zdezaktualizowały, ale z drugiej strony czy nie lepiej byłoby, gdyby tak się stało?

Magdalena Świtała

elendil | 2019-10-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 19 września 2019

C.S. Lewis, wychodząc od „małej zielonej książeczki”, podręcznika do angielskiego napisaną na początku XX wieku, ukazuje nam zbiór podstawowych wartości, które określa „Tao”, a które są wspólne dla prawa naturalnego i różnych religii i systemów filozoficznych. Wykazuje także, że jeżeli odrzucimy ten zbiór pierwotnych wartości lub będziemy z niego czerpać wyrywkowo, to doprowadzi to do deprecjacji człowieczeństwa, lub jego zaniku. Mimo że książka została wydana po raz pierwszy w 1944 roku, to jednak nie traci na wartości i jest cały czas aktualna.

sophros | 2019-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2019

Napisana kilkadziesiąt lat temu, a jakże aktualna dzisiaj! Gdy zastanawiasz się, czy można znaleźć wspólne wszystkim ludziom podstawy moralności, sięgnij po tę książkę. Kiedy brak wspólnej podstawy wytrąca z rąk wszelkie argumenty i buduje mur niezrozumienia na bardzo podstawowym poziomie pomiędzy współczesnymi ateistami, a chrześcijanami, wtedy czerp garściami argumenty z tej książki.

Gdy uznamy, że ludzi nie łączy pewna wspólna baza moralności, Autor pokazuje, do jakich paradoksalnych wniosków możemy dojść.
Rozstrzygnięcie wątpliwości będzie jednak dla niektórych nieprzyjemną niespodzianką. A to dla tych, którzy lubią dowody wprost, a nie przez zaprzeczenie.

Tamanna | 2018-09-24

Znam kogoś, dla kogo czytana w dzieciństwie "Narnia" stała się książką pocieszenia w czas dorosły. Napisał ją C.S. Lewis "chłopiec, który wspólnie z bratem wymyśla tajemnicze królestwo Boxen i przez kilka lat spisuje jego kroniki. Uczeń wiktoriańskiej szkoly z internatem prześladowany przez kolegów i emocjonujący się muzyką Wagnera. Młody żołnierz, ateista, który na froncie I wojny światowej, nie zwracając uwagi na ostrzał ze strony nieprzyjaciela, czyta książki. Przyjaciel J.R.R. Tolkiena, profesor Oxford, nawrócony chrześcijanin".
Mniej znane są jego eseje, z których znam "Smutek i "Cztery miłości".
"Koniec człowieczeństwa", którego twarzą są przedstawione na okładce symbolizujące dobro i zło oblicza z obrazu Boscha zawiera trzy powiązane ze sobą wykłady profesora Lewisa. Bardzo ciekawe, pobudzające do myślenia.

W "LUDZIACH BEZ TORSU" można znaleźć m in.
.- o tym, że twarde serce nie zabezpiecza przed rozmiękczeniem mózgu i że uczniowie nie powinni być chronieni przed...

Andy | 2018-04-21
Na półkach: Przeczytane, Religijne

Trudna pozycja, wymaga dużego skupienia. Jednak warto przebrnąć.

Ewagriusz | 2018-03-31

Warto.Zwłaszcza u progu entuzjastycznie witanej, może nie wszędzie, ery posthumanizmu.

telefonalarmowy | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

Książkę można nazwać filozoficzną, chociaż do końca filozoficzna nie jest. Moim zdaniem jest manifestem i przedstawieniem moralność i prawa naturalnego w obecnym świecie gdzie moralności i podstaw etyki się wyzbywamy. Książka ukazuje, że w każdym zakątku świata moralność człowieka jest identyczna. Autor w dodatku do książki podaje dodatkowo sporo przykładów występowania tych samych zasad etycznych w różnych religiach i częściach świata. Naprawdę wybitna lektura. Warto się zapoznać.

Mairon | 2017-05-22
Przeczytana: 17 maja 2017

Zdecydowanie najlepsza książka Lewisa jaką kiedykolwiek czytałem.

Co świadczy najlepiej o uznaniu czytelnika dla danej pozycji? Odpowiedz jest prosta: ten który prawdziwie podziwia kunszt pisarski danego autora, nie zawaha się podarować danego działa drugiemu człowiekowi.
Ja, dzień po przeczytaniu, dziękowałem Bogu za to że w pobliskiej księgarni znajdowały się dwa egzemplarze. Natychmiast tam pobiegłem i bez wahania wybrałem ją na prezent dla pewnej, godnej go, osoby.

Dlaczego akurat to, dzieło Lewisa jest tak dobre? Ponieważ jest najbardziej uniwersalne, nie trzeba być teologiem, filozofem a nawet chrześcijaninem (to bardzo ważne - autor tylko raz wspomina że jest chrześcijaninem). Czytałem kilka arcydzieł, ale każde w pewnej mierze odnosi się do tej czy innej tematyki, bardziej lub mniej odpowiedniej dla poszczególnych ludzi. Ale "Koniec Człowieczeństwa" polecam wszystkim bez wyjątku.
Pierwsza część "Ludzie bez torsów", oraz druga "Droga", są bardzo dobre, ale to wykład trzeci...

acinonyx | 2015-07-01
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Świetna książeczka przeciwko relatywizmowi, a w obronie prawa naturalnego. Lewis pokazuje, że zanegowanie podstawowych zasad moralnych, tworzenie zupełnie nowej etyki powoduje, że przestajemy być ludźmi. Muszą istnieć nienaruszalne wartości, na których możemy budować. Jeśli je odrzucimy nie jesteśmy w stanie stworzyć, ani uzasadnić żadnej zasady postępowania.

Andrzej | 2015-03-03
Na półkach: Przeczytane, Eseistyka
Przeczytana: 03 marca 2015

Przenikliwa, gorzko prawdziwa książka. Zwłaszcza treść ostatniego eseju, z analizą problemu relacji człowieka do (ludzkiej) Natury. Nie wiem, czy wszystkie odpowiedzi Lewisa są trafne, ale same pytania, które stawia, niezwykle precyzyjnie trafiają w sedno problemu.
W tym miejscu pozwolę sobie zaprezentować przykład takiego pytania z samego tekstu (angielskiego, do którego mam dostęp):
"I am only making clear what Man's conquest of Nature really means and specially that final stage in the conquest, which, perhaps, is not far off. The final stage is come when Man by eugenics, by pre-natal conditioning, and by an education and propaganda based on a perfect applied psychology, has obtained full control over himself. Human nature will be the last part of Nature to surrender to Man. The battle will then be won. We shall have taken the thread of life out of the hand of Clotho' and be henceforth free to make our species whatever we wish it to be. The battle will indeed be won. But who,...

Ania | 2013-12-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013

C.S. Lewis znany jest każdemu z nas. Był to wielki człowiek, przede wszystkim jednak wspaniały pisarz. Większość z nas czytała „Opowieści z Narnii” (bądź też przynajmniej słyszała o tej książce). Zanurzyła się w cudowną i urokliwą krainę jaką jest Narnia. Może też ktoś z Was zapoznał się z autobiografią autora – książką „Zaskoczony radością”, w której pisarz pisze głównie o wielkich przemianach jakie zaszły w jego życiu, ale także opowiada o takich przyziemnych rzeczach jak uczęszczanie do szkoły. A może mieliście do czynienia z powieścią „Dopóki mamy twarze”? Jest to piękna historia o starożytnej krainie Glome, w której rozegrały się pełne tajemnic i grozy wydarzenia. Tym razem jednak nie będę Wam opowiadać ani o wspaniałej krainie Narnii, ani o samym Lewisie, ani też o starożytnych historiach. Tym razem będzie to coś zupełnie innego. Choć oczywiście równie cudownego.
„Koniec człowieczeństwa” to zbiór trzech esejów: „Ludzie bez torsów”, „Droga” i „Koniec człowieczeństwa”, które...