Żegnaj, szkoło - na zawsze

Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Cykl: Maximum Ride (tom 2)
Wydawnictwo: Hachette
School's Out - Forever
AMisz

Maximum Ride to historia nastolatki Max, która potrafi latać, i piątki jej niezwykłych przyjaciół, którzy po wielu eksperymentach uciekli z laboratorium i próbują poznać historię swojego istnienia. "Żegnaj, szkoło na zawsze" to druga część przygód tej niezwykłej szóstki. Podczas szukania śladów swojego pochodzenia trafiają na agentów FBI. Jedna z nich, agentka Anne, proponuje im schronienie w wielkim domu. Skuszeni domową atmosferą i codziennym posiłkiem, ulegają agentce. Zaraz po zamieszkaniu w luksusowej posiadłości z prywatnym stawem, okazuje się, że Anne zapisała ich do szkoły... Jak się niedługo okaże, nawet tu nie jest bezpiecznie, bo ciągle są obserwowani...

źródło opisu: Wydawnictwo Hachette, 2013

źródło okładki: www.hachette.com.pl

patusia_dorota | 2014-05-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 03 maja 2014

Niektórzy od zawsze są wyjątkowi, potrafią więcej od innych, mają jakieś niezwykle umiejętności, w skrócie wyróżniają się. A jeśli jest ktoś, kto doskonale pasuje do powyższego zdania to są nimi na pewno Max, Kieł, Iggy, Gazownik, Angela i Kuks. Jednak to coś, co ich wyróżnia trudno objąć jakąkolwiek skalą. To się w niej po prostu nie mieści.

Szóstka wyżej wymienionych postaci to bohaterowie powieści światowej sławy pisarza Jamesa Pattersona. Zasłynął wśród szerokiego grona odbiorców swoimi thrillerami, jednak młodsi czytelnicy również mogą poznać jego pióro. Jedną z możliwości jest zapoznanie się z książką „Żegnaj, szkoło – na zawsze” wchodzącą w skład cyklu Maximum Ride.

Po ucieczce ze znienawidzonej Szkoły, miejsca, gdzie się wychowali stado na czele z Max znów ucieka. Nie mają, gdzie wrócić, nie ma, kto im pomóc. Wierzą jedynie, że muszą lecieć do Waszyngtonu. Znalezione podczas poszukiwań notatki niewiele mówią, dzieciaki nie wiedzą, co oznaczają dziwne szeregi cyfr...

Anet | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Tę książkę naprawdę niesamowicie się czyta i ciągle coś się w niej dzieje. Akcja jest tak porywająca, że z każdą chwilą jestem coraz bardziej ciekawa co będzie dalej.

Wafel | 2014-07-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 02 lipca 2014

Można by powiedzieć, że każdy z nas jest wyjątkowy, różni się czymś tam od innych. Przynajmniej kilka razy każdy to słyszał, i jako tako brał do siebie. Cóż, szóstka bohaterów tej książki, Max, Kieł, Iggy, Kuks, Gazownik i Angela, może to powiedzieć z całym przekonaniem. Bo jakie dzieci w każdej chwili mogą rozwinąć skrzydła i wzlecieć w stronę jakże błękitnego nieba? Jakie dzieci muszą walczyć o przetrwanie i uciekają przed naukowcami, którzy pragną je wykorzystać do naukowych eksperymentów? Jakie dzieci nie są ludźmi w stu procentach?

Max, narratorka tej opowieści, zapoznaje nas z zaistniałą sytuacją: póki co jest spokój, Likwidatorzy i świry z laboratorium jakby się odczepili, a stado frunie naprzód. Niestety, owe hybrydy ludzi i wilków dosłownie zwalają im się na głowę. Kończy się to boleśnie, szczególnie dla jednego członka stada, który w końcu ląduje w... szpitalu. A tam, jakby mało było kłopotów, zjawia się FBI i żąda odpowiedzi na pytania. Po fakcie bohaterowie mają...

Kinga | 2015-06-17

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Później się dziwicie, że młodzież nie chce chodzić do szkoły...

To znowu ona, Max. Pisze, bo wydarzyło się wiele spraw, o których "musimy" wiedzieć. Świry z laboratorium znów się do nich przyczepili (w życiu bym na to nie wpadła...) i "uwielbiani" przez nas bohaterowie trafili w ręce FBI. Aha.

Dalej nie ma już o czym pisać. Zniechęcanie młodzieży do nauki (autor chyba chciał pokazać, jak bardzo nas rozumie, a w rzeczywistości wyszło mu, jakby próbował na siłę zdobyć naszą sympatię), wkurzający bohaterowie, jednym słowem: powtórka z pierwszej części, tylko bardziej wkurzająca.

Główna bohaterka dostaje rozdwojenia jaźni (widzi w lustrze odbicie Likwidatora, co do końca tomu nie zostało wyjaśnione), robią jej drugą wersję (przynajmniej myślącą logicznie. "Kuks, kolejne głupie imię..."), z którą ta musi się zmierzyć. I, cóż za zaskoczenie, WYGRYWA! Nie, to nie spoiler, bo i tak każdy by się domyślił. No dobrze, ostatecznie zaznaczę to jako spoiler, niech wam będzie.

Ta seria...

Sarunia_11 | 2016-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Kolejna cześć przygód Max i jej stada. Nieco bardziej dramatyczna, ale też bardziej zabawna i, przynajmniej dla mnie, bardziej wciągająca. Nie bardzo wiem, co dokładnie tutaj zamieścić, bo cała seria należy do tych książek, które nastawiają się głównie na odprężenie i zrelaksowanie czytelnika, a nie na porywającą akcję i nagłe zwroty. Ale, ale, uwaga, bardzo dobrze jej to wychodzi! Pierwszy raz czytałam Maximum ładnych parę lat temu i już wtedy bardzo ją polubiłam. Stado ma tak niepowtarzalne i absorbujące charaktery, że polubiłam je już od pierwszego rozdziału. Obawiałam się, że po tak długim czasie będę miała zgoła inne uczucia, ale nie rozczarowałam się . Owszem, cześć rozwiązań (np. ucieczka Max na samym końcu) wydaje mi się teraz zupełnie nieprawdopodobna i dość śmieszna, ale generalny odbiór jest bardzo pozytywny. Książka lekka, pełna humoru i bardzo przyjemna w odbiorze.

Recenzentka | 2013-08-08

Czytałam i co chwilę wybuchałam śmiechem. Ta seria ma to do siebie, że od razu poprawia humor. Stado mówi to, co myśli, bez większych ceregieli, a przewodniczka – Max – wyrzuca z siebie same cięte riposty, które wbijają dorosłych w fotele i ich dezorientują. Jeszcze coś – przeczytanie ostatniej części zajęło mi 2 godziny i 35 minut. Istna bomba akcji i emocji. Przygotujcie się na to – w jednej chwili wszystko zdaje się być dobrze, a już dwa zdania później jest inaczej. Nie ma miejsca ani czasu na nudę. Jak się zacznie trzeba skończyć. Te książki nie należą do grupy tych, w których nagle akcja się kończy na jakiś czas i powraca stanowczo za późno. W serii „Maximum Ride” po prostu się nie kończy.
Zapraszam do przeczytania pełnej recenzji: http://recenzentki-ksiazkowe.blogspot.com/2013/08/maximum-ride-i-lekcja-wiary.html

Obywatel_Śliwka | 2012-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2012

Pierwszą częścią byłem zachwycony. Mimo kilku niedociągnięć co była naprawdę dobra historia. Tym razem też kila rzeczy zawiodło, ale w ogólnym rozrachunku nie było źle.

Tym razem Max i jej stado trafiają do domu Anne. Po przeżyciach z poprzedniej części ich sprawą zainteresowało się FBI. Sprytna kobieta namówiła dzieciaki aby u niej zamieszkały. W końcu mogą skosztować normalnego życia- wrednych dyrektorów, przyjaciółek, szkolnych miłości i randek. Max czuje, że traci przywództwo nad stadem. Nie jest już potrzebna. Anne doskonale opiekuje się dzieciakami, gotuje, ubiera, pociesza. Nabyta przez lata paranoja nie pozwala jej zaufać nikomu do końca, a okazuje się, że nie może już ufać prawie nikomu prócz stada.

Bohaterowie bardzo stracili na wartości w tej części. Przynajmniej większość, bo są i tacy, którzy zyskali bardzo wiele. Większość stada się nie zmieniła- pomijając Max i Kła, którzy byli...

Keenyah | 2016-08-29
Przeczytana: 2016 rok

Po raz kolejny się nie zawiodłam. Książka bardzo wciąga, akcja nie daje ani chwili wytchnienia. To lubię !
Polecam także pierwszą część przygód Max i reszty ekipy :)

Damian | 2013-11-25
Przeczytana: 23 listopada 2013

Zapewne każdy z nas kiedyś chciał latać, lecz niestety ta chęć zostało to tylko marzeniem - nierealnym do spełnienia... Max lata,ale co z tego? Kto chciałby być zmutowanym genetykiem, posiadającym skrzydła i ptasie DNA?
My marząc, a bynajmniej ja sobie tego tak nie wyobrażałem, chciałem po prostu unosić się w powietrzu, bez skrzydeł, bez ptasich genów no ale cóż. Maximum, Kieł, Iggy, Kuks, Angela i Gazik muszą się z tym pogodzić. Gdy byli mali zostali porwani swym rodziną i przetransportowani do laboratorium zwanym szkolą. Po ostatnich przygodach które zostały opisane w tomie 1 paczka przyjaciół wpada w ręce FBI. Anne z federalnego biura śledczego postawiania się nimi opiekować. Gdy przeprowadzają się do jej domu, kobieta zapisuje ich do szkoły. Jednak nie takiej w której pachniało chemikaliami i zostawali zmuszani do badan, tylko takiej zwykłej nudnej szkoły, z pozoru bezpiecznej. Okazuje się iż w tej "bezpiecznej" szkole czeka na nich niebezpieczeństwo, a dzieci z dnia na...

Lexi_D | 2016-08-07
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Max z przyjaciółmi nadal ucieka. Sytuacja wydaje się by przegrana, ale ona się nie poddaje.

"Czułam... Zastanowiłam się, szukając nazwy na to uczucie. Jakby optymizm. Mimo wszystko."

W drugim tomie serii Maximum Ride młodzi bohaterowie w nieprzyjemnych okolicznościach spotykają agentów FBI, którzy mają dla nich specyficzną ofertę. Max po namyśle decyduje się skorzystać z ich propozycji ochrony. Sielanka nie trwa długo, bo przyjaciele muszą iść do szkoły, co utrudnia im odnalezienie rodziców.

Czy Max w końcu przestanie uciekać z przyjaciółmi?
Czy dzieci wreszcie znajdą swój raj?
Jaki związek ma FBI z przygodami bohaterów?
Jaki wpływ będzie miała szkoła na relacje w stadzie?
Czy przyjaciołom uda się rozwiązać zagadkę i wreszcie odnajdą swoich rodziców?

Powieść jest rewelacyjna. Akcja pędziła, zachęcała mnie do czytania. Język, jakim napisana jest historia hipnotyzuje, zmusza wręcz do zakochania się w historii.

Max ma bardzo silny charakter, nie daje się złamać, bo stado jest...