Wybór wierszy. Tom II

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Jerzy Harasymowicz wybór wierszy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poezja
esperanza

Niniejszy dwutomowy „Wybór wierszy” ukazuje się równo w trzydzieści lat od chwili książkowego debiutu Jerzego Harasymowicza. Jest to czwarty w dorobku Poety i zarazem najobszerniejszy przegląd Jego poetyckiej twórczości – od „Cudów” (1956) po „Całą górę barwinków” (1983), zawiera wiersze i poematy z 27 książek (w tym wiele utworów w nowych, ostatnio opracowanych przez Poetę, wersjach), całość wieńczy nie publikowany jeszcze, a napisany w pięćdziesiątą rocznicę urodzin krakowskiego liryka, utwór pt. „Ławka przed spichlerzem”.
Autor wyboru postanowił w taki sposób ułożyć oba tomy, aby dawały reprezentatywny zestaw kilu najwcześniejszych, nigdy nie wznawianych tomików Poety, pokazywały główne nurty Jego zainteresowań, tzn. lirykę czystą, wiersze związane tematycznie z kręgiem kultury łemkowskiej, lirykę religijną, utwory inspirowane historią oraz będące zapisem fascynacji folklorem „przedmieścia”, a również teksty o współczesności – ironiczno-groteskowe.
Zaprezentowano obszerniej utwory z książek najbardziej przez czytelników cenionych, a więc m.in. z „Mitu o świętym Jerzym”, „Zielnika”, „Madonn polskich”, pominięto zaś lub pokazano w skrócie wiersze z tomów mniej popularnych (np. „Banderia Prutenorum”, „Genealogia instrumentów”, „Przejęcie kopii”).
Biorąc pod uwagę, iż w roku 1983 przypomniane zostały trzy tomy wierszy historycznych w zbiorze pt. „Wiersze sarmackie”, pozostawiono przy poszczególnych tytułach – „Cudnów”, „Polowanie z sokołem”, „Barokowe czasy” – po kilka tylko najciekawszych artystycznie i najbardziej zróżnicowanych formalnie utworów, w „Wierszach sarmackich” wyodrębniono zaś wyłącznie cykl dotyczący Powstania Listopadowego. W „Wierszach miłosnych” oraz w „Madonnach polskich” zebrano najlepsze utwory z kolejnych wydań, „Madonny polskie” zostały opatrzone mało znanymi „Przypisami do Madonn” z wydania pierwszego („czytelnik”, 1969). Również w przypadku „Całej góry barwinków”, mini-wyboru najcelniejszych liryków Poety z roku 1983, przedrukowano jedynie wiersze mniej znane i najnowsze.

ZAWARTOŚĆ ZBIORU

rzekł piorun
do słomianego dachu…

• 5. Barokowe czasy /1975/

„Pieśń zimowa” – Jerzy Harasymowicz

Kochani – których tak mało kochałem
Przebaczcie – byłem tylko wojownikiem
Pod głową trawy miałem usłane
Ksiąg stratowałem ustronie ciche

Domie – który tak mało znałem
Przebacz spaliłem tysiące miast
Już nie wiem nawet jak wygląda
Domowych bożków twarz

Matko – tak mało przy tobie jestem
Pod kołpakiem nieba zakręcają się wiersze
Trzeba wierszy kędziory strzyc i myć
W lesie słów czekać na boże świst

Cerkwio – tak mało paliłem ci świec
Twe złote usta wymawiałem nadaremno
Lecz walcząc w obronie twej u wschodu rzek
Niejeden rumak padł pde mną

Kochana – we włosów twoich len
Tak mało chabrów wpinał dzień
Lecz ja prowadziłem pod rękę
Warkoczem rubinów szeleszczące święto

Kochani –...