Masoneria. Jej istota, zasady, dążności, początki, rozwój, organizacja, ceremoniał i działanie

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy ''Ostoja''
8388020242
religia
m4thew

Św. Józef Sebastian Pelczar był wybitnym polskim pisarzem katolickim, autorem takich dzieł jak: Pius IX i jego wiek, Zarys dziejów kaznodziejstwa w Kościele, Zarys dziejów miłosierdzia, Życie duchowe, Pasterz według Serca Jezusowego, Ziemia Święta i Islam, Jak wielkim skarbem jest religia. Jego książka Masoneria, jej istota, zasady, dążności, początki, rozwój, organizacja, ceremoniał i...

Jego książka Masoneria, jej istota, zasady, dążności, początki, rozwój, organizacja, ceremoniał i działanie jest najwybitniejszą i najbardziej wartościową pracą polskiego autora poświęconą wolnomularstwu. Książka ta ukazała się po raz pierwszy w 1909 r. jako rozszerzona wersja wcześniejszego opracowania, wydanego przez autora pod pseudonimem J.S. Korczyński.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Ostoja

źródło okładki: zdjęcie własne

Jakub | 2017-05-26
Przeczytana: 25 maja 2017

Książka jest prawie idealna. Św. bp J.S. Pelczar w sposób łatwy i przystępny, przedstawia czym jest masoneria, kto do niej należy oraz jakie są jej dążności. Dzieło można podzielić na kilka części: historia powstania masonerii, charakterystyka różnych rytów, masoneria w poszczególnych krajach (niestety ta część w XXI wieku ma znaczenie wyłącznie historyczne) oraz to jak katolik z masonerią może walczyć. Autor stara się zachować neutralność wobec opisywanej organizacji, nie potępiając jej, lecz przedstawiając suche, logiczne fakty (często opatrzone szczegółowymi przypisami), zmuszając niejako czytelnika do wyrobienia sobie własnej opinii na temat masonerii (nie licząc ostatniego rozdziału, który jest ściśle wymierzony w ową organizację). Dzieło świętego biskupa jest pozycją obowiązkową dla każdego katolika, a także osób zainteresowanych tematyką masonerii. Choć minęło ponad 100 lat od pierwszego wydania, to przedstawienie tytułowego problemu jest niezwykle wciągającą lekturą.

apache_server | 2014-01-26
Przeczytana: 12 maja 2007

Książka ukazała się również w 2006, wydana przez Dom Wydawniczy "Ostoja" w Krzeszowicach. Bp Pelczar jest pod pseudonimem J.S. Korczyński.

monys07 | 2015-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2015