Księżniczka w blasku sławy i cieniu obsesji

Okładka książki Księżniczka w blasku sławy i cieniu obsesji Gaja Kołodziej
Okładka książki Księżniczka w blasku sławy i cieniu obsesji
Gaja Kołodziej Wydawnictwo: Literary Art Institute literatura piękna
Literary Art Institute
2013-04-01
2013-04-01
Gaja Kołodziej Dar Wystrzałowa licealistka Wystrzałowa maturzystka Księżniczka

Dziś zapraszam Was na recenzję "Księżniczki" Gai Kołodziej. To moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Czy udane? O tym poniżej.

Zostać aktorką teatralną – to od zawsze było marzeniem Nadii Zalewskiej. Niestety niewłaściwe zachowanie względem jednego z profesorów, definitywnie przekreśla jej życiowy cel. Dziewczyna zostaje usunięta z listy studentów, a jej czyn obiega każdą uczelnię w kraju. Postawiona pod ścianą udaje się na casting do roli znienawidzonej przez nią Księżniczki.
Księżniczka jest bohaterką wymyśloną przez jej babcie i można powiedzieć, że całe dzieciństwo Nadii kręciło się właśnie wkoło tej postaci. Nie trudno domyślić się, że to właśnie Nadia wygrywa casting i mogłoby się wydawać, że w tym momencie życie naszej bohaterki powinno stać się pasmem sukcesów. Tak się jednak nie dzieje...
Ciągłe sesje zdjęciowe, brak prywatnego życia, to tylko wierzchołek góry lodowej. Wokół Nadii zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Szkło w kanapce, pocięta suknia balowa, spadający reflektor. Ktoś podaje się też za tajemniczego adoratora i sytuacja zaczyna robić się naprawdę niebezpieczna. Myślę, że ktokolwiek inny już dawno zrezygnowałby z roli Księżniczki, ale nie Nadia. Nadia chce pozostać nią do samego końca. Tylko czy to wszystko nie skończy się tragicznie dla naszej bohaterki?

Oczywiście nie zabraknie w książce również męskiego bohatera - Sebastiana Czartolewskiego. Jest on szefem ochrony zamku, w którym zamieszkuje Nadia. Początkowo bagatelizuje wszystkie sytuacje, które zdarzają się w otoczeniu Księżniczki. Po pewnym czasie sam jednak dochodzi do wniosku, że sytuacja staje się niebezpieczna. Pomiędzy tą dwójką zacznie iskrzyć i bardzo trafne jest tu powiedzenie: "Kto się czubi, ten się lubi". Sebastian ma również córkę, która niespodziewanie wkradnie się także do serca Nadii.

Z początku postać Nadii strasznie mnie irytowała. Panienka która wszystko wie najlepiej, nielicząca się ze zdaniem innych osób. To się oczywiście się na niej zemściło, bo została przecież wyrzucona z uczelni. Na całe szczęście Nadia przez całą książkę ewoluuje, i pod sam koniec na daremne w niej szukać starych cech. Nasza bohaterka sama zdała sobie sprawę, że wszystkie jej niepowodzenia są wyłącznie jej zasługą. Przecież karma lubi powracać!
Czytając niektóre fragmenty aż smutek ściskał mnie za serce, że można tak poprowadzić swoje życie, by nie mieć chociażby jednego bliskiego znajomego, nie mówiąc już o przyjacielu. Ale tak właśnie wyglądało życie Nadii, otoczona obcymi ludźmi nie miała ani jednej osoby, której mogłaby się wyżalić bądź normalnie porozmawiać.

Bardzo ciekawą postacią jest Sebastian. Chamski, porywczy, impulsywny, ale za to ze złotym sercem.

Książka napisana jest lekko i bardzo przyjemnie się ją czyta. Autorka świetnie poprowadziła wątek kryminalny z "tajemniczym adoratorem". Wszystko jest spójne i dokładnie przemyślane. Fajny jest również motyw miłosny, który pomiędzy bohaterami rozwija się bardzo powoli, ale za to z przytupem. Ciągłe sprzeczki tych dwojga bywały czasami porywcze jak tornado.

Możemy się tu także dowiedzieć jak „działa” telewizja i jak nieznany nikomu aktor jest traktowany. Autorka nie owija w bawełnę. Nieznany aktor jest jak mebel bądź śmieć.

Na pochwałę zasługują również opisy, które są tak dokładne i szczegółowe, że z łatwością możemy przenieść się do tego zamku, by podziwiać piękne stroje oraz widoki.

Jeżeli choć trochę zaintrygowała Was moja recenzja, to zapraszam do lektury "Księżniczki" Gai Kołodziej. Powieść ta idealna jest na długie jesienne wieczory przy lampce... wina. Zawarte w niej życiowe prawdy, mówiące o tym, że to my jesteśmy kowalami własnego losu i że czasami warto milczeć i słuchać innych, to wartości, które każdy z nas powinien wziąć sobie do serca. Bo z deszczu możemy wpaść pod rynnę. Serdecznie polecam!!!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Autorce.

Wydawnictwo: Literary Art Institute
Link do recenzji

Osobiście chciałam was zachęcić do przeczytania książki Gai Kołodziej pt. „Księżniczka w blasku sławy i cieniu obsesji”.
Książka ta opisuje kulisy pracy w stacji telewizyjnej. Główną bohaterką jest Nadia Zalewska. Historia zaczyna się gdy dziewczyna zaczyna szukać pracy. No i znajduje ją. Po podpisaniu kontraktu ze stacją telewizyjną staje się Księżniczką. Bohaterką popularnego serialu animowanego dla dzieci i serii książek. Od tej chwili jej życie diametralnie się zmienia. Poznaje gorzki smak ciężkiej pracy. Musi znosić żarty niemiłych pracowników stacji, obsesyjnego adoratora i gburowatego szefa ochrony – Sebastiana. Co z tego wszystkiego wyniknie? Romans? Porwanie? Chcecie wiedzieć jak będzie…?
TO PRZECZYTAJCIĘ TĘ KSIĄŻKĘ! Zapewniam, że się nie znudzicie, ponieważ historia pełna jest nieoczekiwanych zwrotów akcji. Pani Gaja pisze w bardzo lekki i przyjemny do czytania sposób. Serdecznie polecam!

1965

Najpierw może wspomnę, że po przeczytaniu Wystrzałowej licealistki i Wystrzałowej maturzystki po prostu pokochałam Gaję kołodziej. Nie mogłam się wprost doczekać czytania jej kolejnych książek. I w końcu miałam okazję zapoznać się Księżniczką.

W swej najnowszej książce Gaja Kołodziej stworzyła postać Nadii Zalewskiej. Jest to studentka szkoły aktorskiej. A raczej była. Została wyrzucona z powodu kłótni z nauczycielem. Jej rodzice słysząc to kazali jej znaleźć pracę lub iść na inną uczelnię. Jednak profesor od prozy kategorycznie zamknął jej drzwi do teatru. Wypada także wspomnieć, iż babcia Nadii jest bardzo sławną autorką serii o Księżniczce. Kiedy zniechęcona niepowodzeniami w szukaniu pracy dzwoni do babci ta daje jej pomysł: został zorganizowany konkurs na Księżniczkę. Nagrodą jest 100 000 zł, które bardzo kuszą dziewczynę. Gdy w końcu idzie na casting nie wykazuje żadnych emocji, jednak (przez nieduże wstawiennictwo babci) wygrywa. Zmuszona jest przeprowadzić się do Zamku na okres dwóch lat obowiązywania umowy. Spodziewa się pokoju z widokiem, dużym łóżkiem i antycznymi meblami. Dostaje jednak maleńki pokój w lochu.

Czas wracać do rzeczywistości. Do wścibskich spojrzeń, ciętych komentarzy szeptanych pokątnie za moimi plecami. Ale ty, Księżniczko, uśmiechaj się, uśmiechaj. Tak jak tego oczekuje od ciebie świat.

Zaczyna poznawać uroki dorosłego życia. Pracuje po osiemnaście godzin dziennie, nie ma czasu na posiłki, nikt nie przejmuje się jej tajemniczym Adoratorem, który ją prześladuje i jest ogólnie nielubiana wśród pracowników. W jej życiu pojawia się Sebastian - mężczyzna z dzieckiem. Jest szefem ochrony. Jego córka, Ginewra, uderza prosto w serce Księżniczki. Dziewczyna zakochuje się nie tylko w niej, ale też (cóż, za trudne do przewidzenia) w jej ojcu. Jednak jej na drodze stoi żona mężczyzny.

- Co to jest? - zdążyłam zawołać, zanim sznurówka gorsetu ścisnęła boleśnie moje wnętrzności.
- Brykla - padła odpowiedź zza moich pleców.
Miałam ochotę zawołać, czy do diabła jest ta brykla, ale ponownie nie mogłam oddychać, więc dźwięk zamarł mi w gardle. W głowie mi się nie mieściło, że przez tyle setek lat kobiety w ciszy znosiły te tortury. Ja na ich miejscu wywołałabym międzynarodową rewolucję kulturalną. Ale z drugiej strony może tak, jak ja w tej chwili, nie mogły złapać oddechu, a co dopiero myśleć o rewolucji.

Sebastian jest strasznie marudnym, starszym o całe dwanaście lat od Nadii, ochroniarzem. Cały czas na nią krzyczy, rozkazuje jej i nigdy nie bierze na poważnie. Jednak w chwilach, gdy tego potrzebuje jest dla niej czuły i troskliwy. Zabrał ją do najbezpieczniejszego miejsca na świecie, by przestała się bać.

Od razu pokochałam Sebastiana i z zapartym tchem czytałam rozdziały, w których się pojawiał. Ciekawa byłam rozwiązania zagadki Adoratora, jednak ze wstydem muszę przyznać, że bardziej interesował mnie właśnie ten szef ochrony. Od razu trafił na listę moich ulubionych bohaterów książkowych. Cała ta historia jest bardzo prawdopodobna, co sprawiło, że uśmiechałam się czytając. A czytałam! Do pierwszej w nocy, dopóki nie przebrnęłam przez ostatnią stronę. Nie mogłam iść spać nie wiedząc, co będzie dalej.

Jestem pewna, że każdy domyślił się, jak skończy się historia z Sebastianem. W końcu nie mogłaby się skończyć inaczej. Dlatego ten cytaty, które teraz tutaj zamieszczę, nie uznaję za spojler. Ale nie wiem jak Wy, więc się zastanówcie z czytaniem.

SPOJLERUJĘ CYTATAMI
( chyba )

- Muszę ci coś powiedzieć - rzekł, ale przerwałam mu oznajmiając:
- Nie, to ja ci muszę coś powiedzieć: kocham cię.
Sebastian nie byłby sobą, gdyby zareagował w przewidywalny sposób. Zamiast paść przede mną na kolana i wyznać dozgonną miłość, rozzłościł się.
- Do jasnej cholery, Nadia - powiedział, całym sobą pokazując, w jak niezręcznej sytuacji go stawiam - ja cię chcę zaprosić na pierwszą randkę, a ty wylatujesz do mnie z takim tekstem.

- Ja poważnie mówię: małe kroki - już prawie dał się pocałować, gdy nagle sobie o czymś przypomniał. - Wiesz, że ja jestem w pakiecie z Gwen? - zapytał, spoglądając na mnie poważnie.
- Wiem - odparłam natychmiast i spojrzałam na niego przewrotnie - bez pakietu bym cię nie chciała.
- To dobrze - mruknął, przybliżając twarz do mojej twarzy, po czym dodał - że jestem w pakiecie.

Jak wiele małych dziewczynek marzyło, by zostać księżniczką? Ile z nich wyobrażało sobie wspaniałe bale i piękne suknie, księcia na białym koniu, który porwie je w ramiona i odjedzie z nimi w stronę słońca?
Nadia Zalewska dostała swoją szansę. Po tym jak wyrzucono ją ze szkoły aktorstwa, była zmuszona poszukać pracy. Jej babcia to autorka serii książek o Księżniczce, które zyskały wielką popularność. Gdy telewizja &TV ogłosiła casting na Księżniczkę, Nadia, przyciśnięta do muru, zgłosiła się na niego i… wygrała. Podpisała umowę i oficjalnie stała się Księżniczką. Kariera w telewizji - ponownie, która z dziewczyn o tym nie marzyła? Ale jak się okazuje, praca na planie nie jest spełnieniem marzeń.
Niekończące się sesje zdjęciowe, brak jakiejkolwiek prywatności, niechęć ze strony pracowników – to te mniej znaczące problemy. Jeśli dorzucić fakt, że wszyscy traktują cię bardziej jak mebel niż żywą osobę, praca w telewizji traci swój urok. Nadia musi dodatkowo mierzyć się z tajemniczym adoratorem-psychopatą i serią ataków na swoje życie. Pewnie niejedna na jej miejscu rzuciłaby to w diabły, ona jednak pozostaje Księżniczką do końca.
Męski bohater. Sebastian Czartolewski – szef ochrony na Zamku Dostojników Królewskich, gdzie zamieszkała bohaterka po podpisaniu umowy i gdzie kręcono większość z ujęć. W ich przypadku sprawdza się powiedzenie „kto się czubi, ten się lubi”. Choć wynik starcia tych dwojga był łatwy do przewidzenia, z przyjemnością obserwowałam uczucie, które się między nimi rozwijało. Sebastian jest porywczy, impulsywny, czasem chamski, ale ma również „jasną” stronę charakteru. No i siedmioletnią córkę, która ubóstwia Księżniczkę. Co połączy go z Nadią? Sami musicie się przekonać.
Główna bohaterka nie jest postacią pasywną. Zmienia się w trakcie książki, a obserwowanie jej przemiany, tego, jak uświadamia sobie, że sama doprowadziła się do sytuacji, w której się znalazła, jest równie fascynujące, co obserwowanie uczucia kwitnącego pomiędzy nią a Sebastianem.
Teraz trochę o tym, czego mi brakowało. Chyba chciałbym usłyszeć coś więcej o samej Księżniczce – tej książkowej. Nadia podpisała kontrakt z telewizją, ale de facto nie grała, przez większość czasu robiono jej zdjęcia. W niektórych momentach nie podobało mi się też jej zachowanie, ale na to już nic nie mogę poradzić.
Podsumowując: Księżniczka to książka, która rozwieje wszelkie złudzenia osób, którym wydaje się, że praca w telewizji jest wspaniała. Na dodatek mamy elementy kryminalne i oczywiście wątek romantyczny. Warto poświęcić czas na przeczytanie Księżniczki, odwdzięczy nam się kilkoma miło spędzonymi godzinami.
Bardzo dobra książka, polecam.

Najlepsza powieść tej autorki. Porusza problem młodych ludzi ze znalezieniem pracy w dzisiejszych czasach, jak i poucza, że powinniśmy dostrzegać coś więcej, niż czubek własnego nosa.

• DKK
  • Egzemplarze recenzenckie