Ingrid Bergman, kino, Casablanca
Ag2S

Ingrid Bergman, jedna z największych gwiazd kina, laureatka trzech Oscarów, zdobyła sławę w Hollywood dzięki znanemu producentowi amerykańskiemu Davidowi O. Selznickowi. Wystapiła w słynnych na całym świecie filmach, takich jak „Casablanca”, „Anastazja”, „Dzwony Najświetszej Marii Panny”, „Urzeczona”, „Morderstwo w Orient Express”, „Stromboli”, „Jesienna sonata”. Niewiele osób wie, że ta...

Niewiele osób wie, że ta urodzona w Szwecji aktorka miała swoich amerykańskich krewnych. W Stanach wyszła za mąż i osiadła na stałe siostra ojca Ingrid, Blenda Bergman (po mężu Boehm).
Ingrid, która straciła oboje rodziców w młodym wieku, utrzymywała z ciotką stały kontakt, podobnie jak z synem Blendy, Carlem Normanem, i wnukiem Normanem. Pisała do nich często i spotykała się z Normanem w różnych miejscach w Stanach Zjednoczonych, Francji i Anglii.
Norman Boehm, od 1990 roku mąż pisarki Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm, udostępnił rodzinne listy i fotografie, a także podzielił się swoimi wspomnieniami o sławnej kuzynce – i tak oto powstała ta bardzo osobista opowieść o życiu wielkiej gwiazdy.
Aleksandra Ziółkowska-Boehm ukazuje Ingrid Bergman widzianą oczami jej amerykańskich krewnych, nie tylko jako sławną aktorkę, ale też ciepłą życzliwą, kobietę, żonę i matkę.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Ingrid_Bergman_prywatnie-p-32100-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Ingrid_Bergman_prywatnie-p-32100-1-30-.html

castagna | 2016-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

pierwszy raz przybliżyłam sobie osobę cudownej Ingrid Bergman, nie jest to biografia przepełniona niezliczoną ilością dat oraz nazwisk, ale zarys osobowości wspaniałej aktorki - taka jaka była prywatnie, taka, której świat nie poznał do końca

autorka świetnie się spisała, przytoczyła przyzwoitą liczbę prywatnej korespondencji aktorki ze swoją rodziną, zacytowała przeróżne wypowiedzi ludzi z jej najbliższego otoczenia, naprawdę świetna robota!

dodatkowo podobają mi się wstawione zdjęcia z archiwum prywatnego kuzyna Ingrid oraz ksero listów, na plus jest również bibliografia, którą się wspomagała przy tworzeniu książki (np. Spoto)

kalofonia | 2013-06-17
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Aleksandra Ziółkowska-Boehm, autorka książki, jest żoną Normana Boehma, młodszego kuzyna wielkiej aktorki. Ma to oczywiście wpływ na snutą opowieść, która zyskuje dzięki temu wyjątkową, intymną perspektywę. Fundamentem biografii jest korespondencja Ingrid z rodziną oraz wspomnienia samego Normana. Wyłania się z nich portret troskliwej, oddanej bliskim i obdarzonej subtelnym wdziękiem kobiety.

Czytelnik może poszperać w domowym archiwum, czyli przyjrzeć się kopiom listów, które wyszły spod ręki Bergman i obejrzeć rodzinne fotografie. Losy aktorki przedstawione są w zwięzły, a zarazem ciekawy sposób. Biografka przygląda się całemu życiu swojej bohaterki: jej sukcesom w Hollywood, sprawom rodzinnym, plotkom, przeprowadzce do Włoch. Nie jest to historia o wielkim ekranie, ale opowieść o człowieku, który zmaga się z konsekwencjami sukcesu i sławy.

Cała recenzja: http://opetaniczytaniem.pl/recenzje/ingrid-bergman-prywatnie-aleksandra-ziolkowska-boehm-proszynski-i-s-ka-2013.html

Margot | 2013-08-05
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Nie znam wielu biografii aktorów, czytam inne książki, ale ta historia urzekła mnie elegancją, umiarkowaniem i prostotą narracji. Wiele spokojnych, mądrych i interesujących spostrzeżeń o pracy, która jest tak istotną częscią życia wielu ludzi, która może dać ogromną satysfakcję szczęscie, o życiu prywatnym, które często się rozpada jakby z braku winy, bo "takie jest życie". Autorkę książki znam jako narratorkę historycznych opowiesci, indiańskich, o zwierzętach /kotach/, a teraz pokazała w subtelny sposób życie kobiety, którą podziwiał swiat, a której życie było burzliwe, godne i piękne. Aleksandra Ziółkowska-Boehm należy do wybitnych pisarek mających swój wlasny styl narracji i niezwykle interesujące opowiesci do przekazania.

Solith | 2013-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Wyjątkowa książka. Niezwykły zapis prywatnej korespondencji Ingrid do jej najbliższej rodziny, pokazujący nam jaka była prywatnie, nie w blasku fleszy, nie w opisach gazet.
Bo chyba tylko w takich relacjach możemy poznać, jaki ktoś jest naprawdę. Już sam fakt ciepła, z jakim opisywała ją jej rodzina, mówi wiele. Polecam wszystkim.

juliet | 2016-10-26
Nayla | 2016-06-09