Okładka książki Trzecie Królestwo

Dom Wydawniczy Rebis
Miecz Prawdy
typ
papier
6.73 (80 ocen i 14 opinii)

Opis książki

Łaknąca krwi Zaszyta Służka, która uwięziła Kahlan, została zabita przez Richarda. Przedtem jednak zdążyła ich oboje naznaczyć zabijającym powoli dotknięciem śmierci. Biskup Hannis Arc i opat Dreier, zabawiając się proroctwami i czarną magią, wskrzesili straszliwe zło i zburzyli mur, za którym je zamknięto. Uwolnione potwory grasują po świecie, polując na ludzkie dusze. Porwały także dziadka i przyjaciół Richarda, którzy mieli uzdrowić jego i Kahlan. Richard, pozbawiony magicznego daru, mając tylko Miecz Prawdy, własny spryt i niezwykłą towarzyszkę, młodą uzdrowicielkę Samanthę, musi odnaleźć przyjaciół, nim śmiertelna skaza zabije jego i Matkę Spowiedniczkę. Nie wie, że zagraża jej także opat, który pragnie, by w chwili męczeńskiej śmierci wypowiedziała ona ważne proroctwo...

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2014

Polecamy

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 922

Zombie apokalipsa według Goodkinda

Kiedy w 2007 r. Terry Goodkind wydał "Spowiedniczkę" wydawało się, że to koniec monumentalnej serii fantasy "Miecz Prawdy". Jedenastotomowa saga pisana przez trzynaście lat stała się bestsellerem w wielu krajach na świecie, także w Polsce, jednak mniej więcej od połowy zaczęła wyraźnie tracić na jakości.

W 2011 Goodkind wrócił do świata Richarda i Kahlan, pary głównych bohaterów "Miecza Prawdy". We "Wróżebnej Machinie" kazał im stawić czoło nowemu zagrożeniu. "Trzecie Królestwo" to kontynuacja "Wróżebnej Machiny" i, zależy jak na to patrzeć, trzynasty tom "Miecza Prawdy" albo drugi nowej serii, która na razie pozostaje bez nazwy.

Powieść zaczyna się niemal dokładnie w chwili, w której urwała się narracja "Wróżebnej Machiny". Richard zdołał ocalić Kahlan z rąk demonicznej Zaszytej Służki. Jednak odniesione w walce obrażenia powodują, że oboje tracą przytomność. Na szczęście ich przyjaciele są przy nich i mogą odwieźć ich do domu.

Richard odzyskuje przytomność na wozie. Jest sam obok nieprzytomnej Kahlan, wokół leżą ciała ich eskorty, a dwóch mężczyzn najwyraźniej usiłuje ich pożreć. Richarda ratują ludzie z tajemniczej wioski na północy. Okazuje się, że przerwany został gigantyczny mur na północy, który chroni świat żywych przez mieszkającymi za nim żywymi trupami oraz półludźmi, strasznymi istotami, które przypominają ludzi, ale nie posiadają duszy. Pragną więc pożerać ludzkie ciało i pić ludzką krew, bo wierzą, że w ten sposób odzyskają duszę. Oba rodzaje istot to pozostałość wielkiej wojny między Nowym i Starym Światem. Żeby ocalić pojmanych przyjaciół i usunąć znajdującą się w nim i Kahlan powoli działającą truciznę, Richard będzie musiał wyruszyć za mur.

Przypomina wam to coś? Wielki mur na północy, który od wieków broni ludzkiego świata. Skromna, podupadająca grupa, która ma za zadanie go strzec. I tajemnicze chodzące trupy i inne upiory za murem, które zagrażają światu żywych. Tak, panie Goodkind, ja też lubię "Pieśń Lodu i Ognia" George'a R.R. Martina, ale jest to trochę zbyt dosłowna inspiracja jak na mój gust. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że ociera się o plagiat.

Goodkind podpisał kontrakt na trzy powieści. Trudno powiedzieć po co, skoro nie bardzo ma na nie pomysł. Jak na razie zafundował nam własną wersję zombie apokalipsy, tematu nader ostatnio popularnego, ale niekoniecznie pasującego do klimatu high fantasty, w którym utrzymany był "Miecz Prawdy". Nie może się przy tym zdecydować na jeden rodzaj, więc prezentuje nam dwa. Chodzące trupy to klasyczne do bólu zombie. Silne, odporne, ale bezmyślne stwory, które pragną mordować. Drugi rodzaj to kilka plemion półludzi, którzy zachowali inteligencję, choć brak duszy odbiera im empatię. Coś a la "Jestem Legendą".

Dodatkowo pisarz wpakował się w dość powszechną w high fantasy pułapkę. W tym gatunku z każdym tomem bohaterowie stawiają czoła większym wyzwaniom, ale rosną też ich zdolności/umiejętności/moc (niepotrzebne skreślić). W efekcie w pewnym momencie trzeba zamknąć serię, stawiać przed nimi coraz bardziej absurdalne wyzwania albo w pozbawiony sensu i logiki sposób ograniczać ich nabyte wcześniej umiejętności. Niewielu autorów ma na tyle odwagi, żeby zastosować najlepsze wyjście nr 1. Goodkind lubuje się w łączeniu dwóch pozostałych. Ledwo Richard odwołał koniec świata, a już musi walczyć z jeszcze większym niebezpieczeństwem, a do tego w tajemniczy sposób znika jego dar magiczny, został oddzielony od wszystkich swoich armii i całego zaplecza. Co oczywiście nigdy by się nie zdarzyło, gdyby bohaterowie zachowywali się choć trochę rozsądnie, ale przecież nie o to chodzi.

Niestety, "Trzy Królestwa" to popłuczyny po "Mieczu Prawdy", które nie satysfakcjonują nawet mnie, fana serii Goodkinda. Wszystko jest do bólu schematyczne, nowi bohaterowie są przerysowanymi karykaturami innych postaci z serii, a i starym jakoś brak życia. Goodkind to doświadczony pisarz. Nie można niczego zarzucić jego stylowi, narrację prowadzi sprawnie i książkę czyta się całkiem łatwo i przyjemnie. Ale nie może to zrekompensować całkowitego braku pomysłu na fabułę.

Krzysztof Krzemień

Opinie czytelników
Kotkad | 2014-07-06
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 lipca 2014

Nie wiem jak ocenić tę część "miecza prawdy". Moim zdaniem autor przesadził. Rozumiem że bohaterowie w spokoju pozostawieni być nie mogą ale żeby za wrogów stawiać im ożywione trupy, zombi, pożeraczy dusz. Zastanawiałam się czy Goodkind uległ modzie na wampiry i zombi obecnych czasów. Trochę mnie to śmieszyło, trochę zniesmaczyło. Oczywiście dodatkowo nasz bohater znów jest pozbawiony daru. Nie umie się nim posługiwać biedak a tu jeszcze i tak go z niego odzierają - jakże wygodne z jednej strony.
Plus, tak bardzo się związałam z niektórymi postaciami że łza mi się zakręciła na końcu książki i ta właśnie jedna łza podniosła cała ocenę książki.
Goodkind znów pozostawił sobie furtkę aby ściągnąć czytelnika który ma dosyć jego pisania, bo jak porzucić bohaterów nie wiedząc czy przeżyją czy nie - i jeszcze ta reklama nowej części "bohater umiera"
Przeczytam kolejny tom i jeszcze poboczne powiązane bo jestem uzależniona od Goodkinda ale najlepsza z jego części to zdecydo...

Arcasto | 2013-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Jegomość Goodkind ewidentnie odcina kupony od popularności pierwszych kilku części cyklu "Miecz Prawdy"... Brnąc przez "Trzecie Królestwo" nieustannie odnosiłem wrażenie, że fragment, który właśnie czytam pojawił się w dokładnie takiej samej formie w jednej z poprzednich części. Niestety, ze smutkiem stwierdzam, że autor wyczerpał już wszystkie pomysły jakie posiadał i teraz zatacza koło pisząc po raz kolejny o tym samym w odrobinę zmienionej formie. Niemniej, jeśli ktoś zabrnął aż tak daleko w historię Richarda oraz Kahlan (jeśli mnie pamięć nie myli to już czternasta część!!!), sięgnie po ten tytuł z przyzwyczajenia...

deana | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Bardzo długo uważałam serię ,,Miecz Prawdy" za jedną z lepszych serii fantasy. Zbudowany od nowa świat, wraz ze swoimi zasadami, wyraźne postacie, magia i walka dobra ze złem zmierzająca do swojego finału. To wszystko tworzyło niepowtarzalny klimat opowieści, od której nie sposób było się oderwać. Dlaczego piszę w czasie przeszłym? Bo niestety sięgnęłam i przeczytałam najnowszy tom ,,Trzecie królestwo". Skłamałabym, gdybym napisała, że główny wątek czyli pojawienie się biskupa Arc i opata Dreiera, skaza śmierci i całe Trzecie Królestwo nie jest interesujący. Jest, ale gdyby to było opowiadanie lub krótka powieść znacznie lepiej by się czytało. Denerwują przede wszystkim powtórzenie. Goodkind nie tylko przytacza ponownie opisy wszystkiego i wszystkich z poprzednich tomów (czy on myśli, że ktoś kto dotarł do 14 tomu nie pamięta kim jest Zedd, Cara czy o co chodzi z magią Miecza?) ale nawet to co było na początku tej części. Wyrzucić 1/3 książki i będzie dobrze. Na pewno sięgnę...

Paulina | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Może ktoś powiedzieć, że to jedna z najbardziej naciąganych części Miecza Prawdy, albo sądzić, że Goodkind się wypalił. Nie zgodzę się z tym, być może początkowo nie mogłam przyzwyczaić się do tego co prezentuje Nam autor, jednakże przywykłam.

Powiem więcej, stęskniłam się za tą "niewiadomą", która często kryje się w jego książkach. Choć brakowało mi tu w kilku przypadkach emocji, ostatnie kilka - kilkanaście rozdziałów odmieniło wszystko. Uczucie tego smutku pozostało. Nie będę zdradzać szczegółów, być może komuś może nie spodobać się konwencja zagrożenia, które w zasadzie Goodkind zsyła Richardowi, ale nie spisujcie od razu tej książki na straty.

W ostatnim czasie nadrobiłam po raz kolejny całą serię i utwierdza mnie to w przekonaniu, że te postacie w jakiś sposób ewoluują. Nie powiem, że polubiłam tę część jednak jedno z jej wydarzeń, a w zasadzie dwa głęboko utkwiły mi w pamięci.

To może tyle moich przemyśleń, jedni mogą się z tym zgodzić, inni zakwestionować. Jednak prawdziwy w...

Lethea113 | 2014-03-22
Przeczytana: 21 marca 2014

Przez pół książki pojawiały się nudne wyjaśnienia i dialogi ciągnące się przez pięć rozdziałów. Jeżeli jednak przetrwamy tą nużącą część, zostaniemy nagrodzeni wartką akcją i przygodą. Richard wyrusza, aby odbić przyjaciół z rąk wroga, a tym samym zapewnić pomoc sobie i Kahlan. Podczas misji ratunkowej musi się zmierzyć z hordą nieumarłych, którym przewodzi praktykujący czarną magię- Hannis Arc. Niestety to już nie ten sam poziom, co przy pierwszych częściach ,,Miecza Prawdy", jednak miło znowu przeczytać o przygodach Richarda Rahla.

lucek | 2014-04-11
Przeczytana: luty 2014

Ogólnie można stwierdzić, że to "stary dobry Goodkind". Początek trochę psują beznadziejne dialogi (powtarzanie całych fragmentów tekstu, tłumaczenie rzeczy oczywistych..), później jednak zaczyna się akcja i książka naprawdę wciąga.
Polecam wszystkim fanom Goodkinda! Osobom, które nie miały do tej pory styczności z autorem, polecam zacząć czytanie od pierwszej części cyklu :)

Elaine_Blath | 2014-06-18
Przeczytana: kwiecień 2014

(tekst znajduje się również na www.rudymspojrzeniemnaswiat.blogspot.com)

Spowiedniczka zakończyła cykl Miecz prawdy w 2007 roku. Wyglądało na to, że więcej powieści osadzonych w świecie d’Hary i Middlandów nie będzie, więc wydanie Wróżebnej machiny przyjęłam z zaskoczeniem i oczywiście musiałam ją przeczytać.

Terry Goodkind, jak już zdecydował się dalej pisać o Siewcy śmierci i Spowiedniczce, to co roku wydaje nową książkę. I to mnie bardzo cieszy. Cykl czytałam z zapartym tchem, więc na każdy kolejny tom czekam niecierpliwie, chociaż zawsze z lekką obawą, czy autor już nie wyczerpał swoich pomysłów.

Akcja Trzeciego królestwa rozpoczyna się chwilę po ostatnich wydarzeniach z Wróżebnej Machiny. W Internecie znalazłam informację, że te tomy nie należą już do cyklu, ale łączy je postać Richarda Rahla i Kahlan. W moim odczuciu to po prostu dalsze ich losy, więc dziwi mnie to umowne odcięcie od całej serii. Jednak zostawię to, co jest napisane w sieci, a skupię się na książce.

Okazuj...

Mega | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

Po słabej Wróżebnej Machinie przestałem śledzić informację na temat następnych części sagi. Jednak parę dni temu, zupełnie przypadkiem zobaczyłem, że pojawił się kolejny tom.

Po jego ukończeniu mam mieszane uczucia. Z jeden strony jest lepiej niż w poprzedniej części. Pojawia się akcja, trochę nawiązań do wydanej w międzyczasie Pierwszej Spowiedniczki, nie ma już tego chaotycznego biegania po Pałacu Ludu, można by pomyśleć, że wracamy do korzeni serii. Jednak nie do końca. Zapewne osoby które chcą sięgnąć po Trzecie Królestwo pamiętają jak obszerne były poprzednie części sagi i nie przekładało się to na wodolejstwo(no może nie zawsze). Teraz Terry zmienił strategie i jego nowe dzieła są bardzo krótkie, widać to zwłaszcza po rozdziałach, gdzie ich liczba nie jest mniejsza, ale 3 stronicowe rozdziały to wcale nie rzadkość. Do tego dochodzi schematyczność, przewidywalność i czasami głupota głównych bohaterów którzy nie przypominają tych racjonalnie myślących ludzi którymi wcześniej byli...

Silje | 2014-05-04

Fajnie, ale... To już nie ten "Miecz Prawdy" co kiedyś- kolejne tomy są wciągające, ale brakuje im tego czegoś, co miały początkowe części całej serii. W "Trzecim Królestwie" przez pół książki nie działo się za wiele, ot gadanie o wszystkim, akcja rozkręca się dopiero w połowie lektury. Zakończenie sugeruje ciąg dalszy, mam nadzieję, że kolejny tom będzie jednak już tym ostatnim. Co za dużo to niezdrowo.

Kamil | 2014-04-05
Na półkach: 2014, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kontynuacja Wróżebnej Machiny. Schemat nieco powtórzony już z wcześniejszych historii. Sporo nawiązania do Pierwszej Spowiedniczki. Jest dość krwawo, aż za bardzo ;).

Aha, to nie jest koniec... Autor chyba w zanadrzu ma jeszcze kilka tomów:P.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto