Brygady „Łupaszki”. 5 i 6 Wileńska Brygada AK w fotografii 1943–1952

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
albumy
animka227

Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Piotr Niwiński, Brygady „Łupaszki”. 5 i 6 Wileńska Brygada AK w fotografii 1943–1952, Instytut Pamięci Narodowej, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2010, 464 s. (seria „Dopalanie Kresów”) Album Brygady „Łupaszki” to historia dziewięcioletnich zmagań oddziałów dowodzonych przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, walczących z Niemcami, Litwinami,...

Album Brygady „Łupaszki” to historia dziewięcioletnich zmagań oddziałów dowodzonych przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, walczących z Niemcami, Litwinami, Sowietami i ich komunistycznymi zausznikami na polach Wileńszczyzny, Białostocczyzny, Podlasia, Kaszub, Warmii i Mazur. To prawdziwa epopeja dwóch najbardziej zasłużonych oddziałów polskiego powojennego podziemia niepodległościowego – 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK. Oddziałów, które, wbrew przeciwnościom losu i kalkulacjom politycznym, przez wiele lat konsekwentnie prowadziły pod komendą mjr. „Łupaszki” otwartą walkę z wrogami Państwa Polskiego, dając świadectwo głębokiego patriotyzmu i przywiązania do tradycji niepodległościowej. To wreszcie historia wyjątkowej zbiorowości ludzi, w większości bardzo młodych, pochodzących z Wileńszczyzny i Podlasia, związanych wspólnotą ideową i prawdziwym braterstwem broni. Ludzi, którzy za wierność Ojczyźnie gotowi byli zapłacić cenę najwyższą. Album ten jest wyrazem hołdu za ich ofiarę.

źródło opisu: ipn.gov.pl

Pestka | 2014-12-23