Talent i sztuka. Rzecz o poezji Horacego

Wydawnictwo: Ossolineum
Amused

Monografia profesora Andrzeja Wójcika jest próbą zwięzłego ujęcia twórczości poetyckiej Horacego, najwybitniejszego z poetów lirycznych starożytnego Rzymu. Autor przedstawia pokrótce życie oraz dzieła Wenuzyjczyka, analizuje ich tematykę oraz topikę, a w ostatnim rozdziale szkicuje zarys recepcji jego poezji w naszym kraju.

źródło opisu: własne

źródło okładki: własne

Przeczytałem tę książkę po raz drugi i tym razem wywarła na mnie nieco lepsze wrażenie. Jest to dość ogólne wprowadzenie do poezji Horacego, przy czym niektóre analizy poszczególnych utworów czy passusów są bardzo udane. Inne w dużej mierze pokrywają się z podręcznikami historii literatury rzymskiej (i to jeszcze takimi nie najnowszymi). Pierwsza część książki to przedstawienie dzieł Horacego w układzie chronologicznym, druga to ujęcie najważniejszych motywów (dziwna to część, mało tu rzeczy, które nie byłyby powiedziane w pierwszej), natomiast trzecia jest zarysem polskiego horacjanizmu. Książka napisana jest dość dziwacznym językiem, co raczej nie ułatwia lektury: zaskakujące archaizmy (a może regionalizmy zarazem?) oraz nietypowy szyk. W pewnych punktach to wciąż praca aktualna, ale nie we wszystkich. Dla mnie osobiście jest to książka raczej do korzystania niż do przeczytania w całości.

BBlibelli | 2017-12-30
srebrnousta | 2015-09-14