Zgłosuj na książki roku 2017

Talent i sztuka. Rzecz o poezji Horacego

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Amused

Monografia profesora Andrzeja Wójcika jest próbą zwięzłego ujęcia twórczości poetyckiej Horacego, najwybitniejszego z poetów lirycznych starożytnego Rzymu. Autor przedstawia pokrótce życie oraz dzieła Wenuzyjczyka, analizuje ich tematykę oraz topikę, a w ostatnim rozdziale szkicuje zarys recepcji jego poezji w naszym kraju.

źródło opisu: własne

źródło okładki: własne

W mojej opinii z książki tej należy raczej korzystać, a nie czytać ją w całości. Według mnie pomieszana jest trochę kompozycja pracy: najpierw omówione są w układzie chronologicznym dzieła Horacego, a później mamy bardzo krótki rozdział o jego "świecie poetyckim", którego funkcję trudno ustalić, bo niewiele wnosi nowego do tego, co już zostało powiedziane. Ostatni rozdział poświęcony recepcji horacjańskiej poezji w naszym kraju jest tylko ogólnym zarysem tej problematyki. Książka ma już prawie 30 lat, przydałoby się nowsze opracowanie całej spuścizny literackiej Horacego. Autor oczywiście przedstawia topikę, przedstawia miejsce Wenuzyjczyka w ciągu rozwojowym literatury antycznej, ale... dla mnie trochę tego za mało. Ogólnie rzecz biorąc muszę powiedzieć, że trochę się zawiodłem na tej książce. Inna rzecz, że z pewnością posiada ona pewien walor zwłaszcza dla czytelników mało znających literaturę antyczną i niedysponujących znajomością łaciny.

Tomasz Babnis

BBlibelli | 2017-12-30