Surrealizm

Le Surréalisme
surrealizm, surrealiści, sztuka
sztuka
Agnieczka

"Zmienić życie": tuż po Pierwszej Wojnie Światowej to hasło wybrała grupka artystów, którym przewodził André Breton: Max Ernst, Hans Arp, André Masson, Louis Aragon i Paul Éluard. Ruch surrealistów, wspomagając bunt przeciwko panującemu porządkowi, dokonał autentycznego przewrotu, nakazując poważnie traktować i poznawać sprzeczności ludzkiej natury, fantasmagorie i sny. Wszelkiego rodzaju dzieła sztuki stały się uprzywilejowanymi środkami wyrazu dla rozpasanej wyobraźni - autentyczne pismo, absurdalne kombinacje przedmiotów, niekonwencjonalnie traktowana erotyka otworzyły drzwi do zagadkowego świata, który sam mógł być poddawany niekończącym się interpretacjom.

źródło opisu: Arkady, 2002

źródło okładki: zdjęcie autorskie

misscherry | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Sięgnęłam po nią dlatego, że potrzebowałam materiałów do zaliczenia z historii sztuki. Nie do końca znalazłam w niej to czego szukałam. Książka jest moim zdaniem formą biografii wszystkich artystów związanych z surrealizmem, a nie wyjaśnia, czym jest surrealizm jako kierunek w sztuce.