Młodość i starość. Szkice o twórczości Jarosława Iwaszkiewicza

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
iwaszkiewicz, mokranowska
Benjamin

W książce zebrano dziesięć szkiców poświęconych wczesnej i późnej twórczości Jarosława Iwaszkiewicza. Zarówno w młodzieńczych, nieco zapomnianych i rzadko analizowanych przez badaczy, jak i w dojrzałych utworach pisarza przewija się motyw młodości i starości, problematyka wspomnień, śmierci i przemijającego czasu. W prezentowanych tekstach analizie poddane zostały następujące utwory: Wieczór u...

W prezentowanych tekstach analizie poddane zostały następujące utwory: Wieczór u Aldona, Zenobia.Palmura, Hilary, syn buchaltera, Księżyc wschodzi, Pejzaże sentymentalne, Mapa pogody, Ogrody, Sérénité.
Poszczególne studia składają się na znaczeniową całość i współtworzą wewnętrznie powiązany zespół interpretacyjny, ukazujący estetyczne i znaczeniowe komplikacje prozy Iwaszkiewicza.

źródło opisu: https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/1206

źródło okładki: https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/1206