Kawalkada

Luiza Dobrzyńska Wydawnictwo: EVANART fantasy, science fiction
EVANART
2013-01-01
2013-01-01

Książka nieco gorsza od poprzedniej, ale ogólnie trzyma poziom. Tylko znowu wydawnictwo....

Opowieść przeczytałam jednym tchem. Jak wyglądałaby podróż do gwiazd? - jeśli ktokolwiek się zastanawia, książka ta jest lekturą obowiązkową. Fabuła została sprytnie przepleciona licznymi elementami science-fiction, opartymi na realnych przesłankach naukowych. Czyta się lekko. Książka wciąga. Pozostawia miły niedosyt: chęć poznania dalszych losów bohaterów.

"Sercem wszyscy jesteśmy z wami,
moi drodzy. Bądźcie silni, chrońcie dorobek
ludzkości i zawsze pamiętajcie, że mądrość,
uzyskana z błędów naszych przodków,
jest nam dana po to, żeby się do niej stosować.

Ziemia pozdrawia was i życzy szczęścia."

Ziemia, wiele lat później.
Teraz wszystko tu jest inne - połowa globu nieczynna ze względu na zbyt duże promieniowanie, które nastąpiło po wojnie na terenach Europy. Ludzie zastępowani są przez androidy - istoty robotopodobne, które początkowo miały umilać czas ludziom samotnym. Teraz jednak stały się Towarzyszami. Ludzie pozbawiani są jednego ze swoich największych praw - prawa do posiadania dzieci. Osoby kalekie, niepełnosprawne, noworodki z dysfunkcjami... wszyscy oni są likwidowani po to, aby uczynić świat doskonałym, a w ludziach "wyrobić" wyłącznie takie cechy jak siła, opanowanie... niezwyciężenie.

Główna bohaterka, Estrella Solis wyrusza w podróż do "Ziemii Obiecanej" - do nowej planety, odkrytej gdzieś poza Drogą Mleczną, którą wraz z kilkoma tysiącami kolonizatorów ma osiedlić. Po długim przygotowaniu, ćwiczeniach, wreszcie ogłoszona jest gotowość do lotu.
I wyruszają.
"Kawalkada" Dobrzyńskiej niejako opisuje cały przebieg lotu - rozterki jego uczestników, problemy z sabotażystami, którzy za wszelką cenę chcą powrotu na Ziemię.
Życie ludzi, którzy ryzykując, postanawiają mieć udział w czymś, czego nikt inny jeszcze nie dokonał.

Czy im się uda?
I najważniejsze - czy Patris - owa obiecana planeta, okaże się faktycznie taka, jak miała być?

Książka Luizy Dobrzyńskiej to już drugi tom przygód Etty Solis. Nie czytając pierwszego, nie miałam najmniejszego problemu ze zrozumieniem całej akcji. A to wszystko za sprawą krótkiego wstępu, który nakreśla wydarzenia sprzed "Kawalkady" i częstych powrotów, opisów tego, co działo się wcześniej. Trzeba przyznać, że autorka zadbała o to, aby czytelnicy dobrze odnaleźli się w akcji książki.

Moje wrażenia?
Jak najbardziej pozytywne. Po raz kolejny jestem mile zaskoczona po przeczytaniu książki polskiej autorki. Przyznam też, że dzięki takim pisarkom jak Luiza Dobrzyńska czy Pola Pane, której książkę recenzowałam niedawno, powoli przekonuję się do polskiej literatury. Po tylu latach!

Cóż, to, na co zwróciłam uwagę, to dość duża liczba błędów w druku. Literówki czy nieodpowiednie miejsce akapitu są dość częste. Nie utrudniają jednak czytania. Mam nadzieję, że przy dodruku zostanie to poprawione.

W "Kawalkadzie" roi się też od pojęć fachowych, głównie z dziedzin medycyny, informatyki i inżynierii. O ile z pojęciami medycznymi nie miałam najmniejszego problemu, te kolejne sprawiłyby mi niejaką trudność. I tutaj znów ukazuje się, wypracowany już, kunszt pisarski autorki - w subtelny, prawie niewidoczny sposób wplata w wypowiedzi bohaterów wyjaśnienia.
Chylę czoła i szoruję grzywką po betonie.

Podsumowując - książka dobra, bardzo dobra. Nie skłamię, mówiąc, że bardzo mi się podobała i niesamowicie mnie "wciągnęła", nie mogłam się od niej oderwać. Jestem tylko nieco zawiedziona, bo w opisie powieści na granice.pl
czytamy, że to świetna powieść dla wszystkich, zarówno tych, co uwielbiają gatunek miłosny-romans, jak i tych, którzy kochają fantastykę naukową. O ile na fantastyce naukowej opiera się cała książka, wątku miłosnego niestety nie dostrzegłam prawie w ogóle...

Książkę jednak polecam, głównie fanom fantastyki.

A mnie Dobrzyńska "Kawalkadą" zachęciła do sięgnięcia po pierwszy tom przygód Etty - "Duszę". W niedalekiej przyszłości na pewno to zrobię.

||www.im-bookworm.blogspot.com||

"Sercem wszyscy jesteśmy z wami,
moi drodzy. Bądźcie silni, chrońcie dorobek
ludzkości i zawsze pamiętajcie, że mądrość,
uzyskana z błędów naszych przodków,
jest nam dana po to, żeby się do niej stosować.

Ziemia pozdrawia was i życzy szczęścia."

Ziemia, wiele lat później.

• Scifi
  • 52 książki 2013