Odmiana

Wydawnictwo: Papierowy Motyl
ciąża, zakochanie, samotność
Smilkey

Siedemnaście lat - najlepszy wiek na młodzieńcze szaleństwa i przyjemności, czas korzystania z życia i jego dobrodziejstw. Czas, o którym wspominamy z rozrzewnieniem. Hania ma właśnie siedemnaście lat i... ciążę. Powiedzieć, że jej świat wywraca się do góry nogami to mało. Wraz z pojawieniem się brzucha, znika Księżę z bajki. Dziewczyna zostaje poddana ciężkiej próbie za sprawą otoczenia: plotki, szyderstwa, pokazywanie palcami, drwiny rówieśników i odrzucenie - oto nowa codzienność nastolatki. Realiztyczna, lecz ciepła i lekka opowieść o zmaganiach nastoletniej przyszłej mamy dobitnie pokazuje współczesne realia, brak tolerancji i zrozumienia. Czy Hania znajdzie wsparcie i pomoc? czy poradzi sobie z nową sytuacją? Czy na przekór przeciwnościom losu stanie na nogi z dumnie podniesionym czołem? Poznaj historię Hani, dziewczyny, którą możesz znać.

źródło opisu: http://papierowymotyl.pl

źródło okładki: http://papierowymotyl.pl

xVariax | 2013-06-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię

Kolejne spotkanie z nastoletnim dramatem. Siedemnastoletnia Hania z dnia na dzień dowiaduje się, że będzie miała dziecko. Ziemia osuwa jej się pod stopami, a chłopak zachowuje się jak ostatnia kanalia. Sparaliżowana strachem nie wie, co ze sobą zrobić. Jak powiedzieć rodzicom, że zostaną dziadkami, spojrzeć w oczy koleżankom, znaleźć siłę do uciążliwej walki z pomówieniami?

Licealne ciąże to temat mocno w mediach nagłaśniany, głównie jednak w negatywnym kontekście zaniedbywania lub porzucenia dziecka. Rzadko kiedy zastanawiamy się, co czuje w tym położeniu druga osoba. Jak odnajduje się w sytuacji, kiedy drzwi jej pokoju zostają zamknięte, a plotki stają się coraz bardziej zajadłe?

Nie ma wątpliwości, że opisany w Odmianie temat jest wykorzystywany, jako jeden z pewniaków nastoletniej czytelność. Niemniej jednak autorka potrafi go wybronić racjonalizmem. Unika popadnięcia w klasyczną bezradność i kreuje Hankę na dziewczynę konsekwentną, a przede wszystkim świadomą zbliżających...

Agaaa006 | 2013-05-12

Jak czuje się młodziutka dziewczyna, nastolatka kiedy dowiaduje się o niechcianej ciąży? W tak trudnej chwili nie myśli o dziecku, które zaczyna się w niej rozwijać, ma w głowie mętlik, złość strach oraz bezradność. Właśnie w chwili gdy doszła do niej ta straszna informacja całe dotychczasowe życie ulegnie zmianie, Już nic nie będzie tak jak dawniej. Jak zareagują rodzice, znajomi oraz ojciec dziecka, czy będą wyrozumiali?

Hania jest jedną z wielu uczennic, którą musi ponieść konsekwencje własnych czynów. Szok towarzyszy jej w momencie odczytania wyniku testu oraz niedowierzanie.Oczywiście wie,że jest ukochany, Robert, przyszły tatuś. Dziewczyna jest przekonana,że mając go u boku poradzi w nowej, trudnej sytuacji.
Jakże brutalnie się rozczaruje.
Niedojrzałość emocjonalna doprowadza do wielu przykrych zachowań, oraz podejmowania decyzji krzywdzących drugą osobę. Taki właśnie był Robert. Nie dorósł do roli, która nagle spadła na niego, zostawił dziewczynę samą, w dodatku...

wiktam | 2017-05-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane