Zabijanie czasu

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Znak
Killing Time: The Autobiography of Paul Feyerabend
sfinx69

Kontrowersyjny filozof nauki i krytyk kultury u schyłku życia wspomina swe zawikłane losy. Po młodości spędzonej w międzywojennym Wiedniu był oficerem armii austriackiej walczącej na froncie wschodnim. Tam został ranny i częściowo sparaliżowany. Po wojnie wykładał między innymi w Berkeley i Zurychu. Jego anarchistyczna teoria nauki pod hasłem „wszystko jest dozwolone” wywarła duży wpływ na amerykańską kontrkulturę lat sześćdziesiątych.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,1820,Zabijanie-czasu

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Voudini | 2014-08-02

Jako zdeklarowany miłośnik literatury pięknej, niezmiernie rzadko sięgam po autobiografie. Zdarzyło mi się to do tej pory jedynie trzykrotnie, zresztą ani razu z własnej inicjatywy. Ostatnią taką pozycją była polecona i fizycznie wmuszona mi przez koleżankę książka Lance'a Armstronga, która zdecydowanie odstręczyła mnie prostackim stylem i celowaną w amerykańskie gospodynie domowe łopatologią; wcześniej była otrzymana w prezencie "Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza, kawał dobrej pisaniny; i wreszcie debiut na tym gruncie - "Zabijanie czasu" Paula Feyerabenda, zadane na proseminarium w beztroskich i burzliwych czasach studenckich.

Choć styl jest prosty i przejrzysty, nie jest to pozycja dla każdego, a to z tego względu, że Feyerabend dysponuje specyficznym, bardzo suchym poczuciem humoru. Wrażliwym naturom może z kolei przeszkadzać absolutny dystans autora do samego siebie i konsekwentne łamanie wszelkich tabu natury obyczajowej czy fizjologicznej; wreszcie konserwatystom wadzić...

książek: 2027
robinslav | 2015-10-15